fbpx
КОШТ

Політики, колишні чиновники та іноземці: хто володіє банками України

Держава, політики, соратники Медведчука, іноземні компанії – представники всіх перелічених груп володіють банками в Україні. НБУ вимагає від комерційних банків оприлюднювати їхні структури власності. Проте на сайті НБУ доступні лише імена власників банків, без жодних натяків на їхній бізнес та політичні зв’язки. Тож КОШТ дослідив, ким є безпосередні власники всіх банківських установ, які зареєстровані в Україні. 

Спершу розглянемо системно важливі банки – це понад 90% української банківської системи. Банкрутство або несправна робота таких установ може поставити під ризик функціонування всієї банківської системи. Тому НБУ приділяє особливу увагу їхній діяльності.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися

Хто контролює найбільші банки України?

А-банк

Бенефіціарами значиться родина Суркісів. Зокрема, Ігор Суркіс – фігурант корупційних розслідувань, соратник Медведчука і нардеп від групи “Платформа за життя та мир” (колишня “ОПЗЖ”). Також серед акціонерів А-БАНКу – брат, донька та племінниця Ігоря Суркіса. Після початку повномасштабної війни у березні 2022 року брати Суркіси виїхали з України. 

Креді Агріколь Банк

Власником 100% акцій банку є французька компанія Credit Agricole S.A., яка входить до однієї з найбільших банківських груп в Європі.

Кредобанк

Повністю належить найбільшому польському державному банку PKO Bank Polski. Він також входить до трійки найдорожчих брендів Польщі. 

ОТП Банк

Одноосібним власником є угорська фінансова група OTP Bank Plc. Зауважимо, що OTP Bank відмовився покинути російський ринок після 24 лютого 2022 року.

Ощадбанк

Єдиним акціонером банку є держава в особі Кабінету Міністрів України. 

Південний

Значна частка акцій банку належить родині одеського банкіра Юрія Родіна. Він, зокрема, є власником двох ТЦ “Аркадія” у Києві. Керує банком дочка Родіна – Алла Ванецьянц. Чверть акцій компанії (25%) належать родині харківʼянина Марка Беккера, бізнес-партнера Родіна.  

Раніше, за даними журналістських розслідувань, банк контролював бізнесмен Андрій Адамовський, який був бізнес-партнером тодішнього нардепа від БПП Олександра Грановського.

ПриватБанк

Єдиним акціонером банку є держава в особі Кабінету Міністрів України. 

ПУМБ

Банком одноосібно володіє Рінат Ахметов – власник холдингу “Метинвест”, компаній “ДТЕК”, “Укртелеком” та інвестиційної групи “System Capital Management” (SCM).

Райффайзен Банк

68% акцій банку належать найбільшій австрійській банківській групі “Raiffeisen Bank International AG”, яка не покинула російський ринок після 24 лютого 2022 року. Ще 30% – у Європейського Банку Реконструкції та Розвитку. Решта (2%) – розділена між 20 фізичними особами. 

Сенс Банк (колишиній Альфа-банк)

Раніше мав назву “Альфа-банк” і перейменувався у 2022 році. На той час власниками “Альфа-банку” банку були Михайло Фрідман та Петро Авен – наближені до Путіна бізнесмени. У 2023 році Сенс Банк націоналізували і єдиним акціонером є Міністерство фінансів України.

Таскомбанк

Кінцевим бенефіціаром є Сергій Тігіпко, відомий як соратник президента-втікача Віктора Януковича. Очолював виборчий штаб Януковича у 2004 році, згодом був віцепрем’єр-міністром та міністром соцполітики, заступником голови Партії Регіонів. Крім цього, у 2002-2004 роках очолював Нацбанк. Після 2015 року він не фігурує в публічній політиці, але у 2022 році заявив, що залишатиметься в Україні. 

Укргазбанк

94% акцій банку належать державі в особі Міністерства фінансів. Решта розділена між фізичними особами, частка кожного з яких – менше відсотка.

Укрексімбанк

Єдиним акціонером банку є держава в особі Міністерства фінансів України.

Універсал банк (Monobank)

Кінцевим бенефіціаром є Сергій Тігіпко, відомий як соратник президента-втікача Віктора Януковича. Очолював виборчий штаб Януковича у 2004 році, згодом був віцепрем’єр-міністром та міністром соцполітики, заступником голови Партії Регіонів. Також у 2002-2004 роках Тігіпко очолював Нацбанк. Після 2015 року він не фігурує в публічній політиці, але у 2022 році заявив, що залишатиметься в Україні. 

УкрСиббанк

Більша частина акцій банку, а саме – 60%, належать найбільшому французькому банку BNP “Paribas”. Решта 40% – Європейському банку реконструкції та розвитку. 

Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино

Хто контролює невеликі банки?

Далі наводимо перелік банків, які разом займають менш як 10% активів банківської системи. 

Авангард

Власниками є засновники фінансової групи з управління активами Investment Capital Ukraine (ICU) Костянтин Стеценко та Макар Пасенюк. Фактично банк обслуговує групу ICU й операції клієнтів проходять через нього. Для прикладу, купівля ОВДП через ICU Trade. 

На початку 2024 року НБУ позбавив Стеценка і Пасенюка права голосу в статутному капіталі банку. Все через скандал щодо виплати обома акціонерами банку собі премії з грошей, які зароблені через зловживання з державним майном. 

Акордбанк

Власником значної значного контрольного пакета акцій банку є Данило Волинець – інвестбанкір, чоловік ексміністерки фінансів та нинішнього посла у США Оксани Маркарової.

Агропросперіс банк

Кінцевими бенефіціарами банку є два бізнесмени зі США Джордж Рор і Моріс Табасінік, власники агрохолдингу “NCH Capital”. В Україні вони представлені групою компаній “Агропросперіс” і мають в обробітку понад 300 тис. га українських земель. Компанія акціонерів банку “NCH Capital” продовжує працювати в Росії. 

Альтбанк

Власниками банку зазначені Сергій Артюх, Леонід Стольніков та Андрій Дегода. Крім того, їм належить мережа магазинів “MOYO”.

Альянс 

Найбільшу частку – 89% акцій банку – має Олександр Сосіс, відомий як засновник страхової групи “Аска”.

Асвіо Банк

Банк контролюється братами Супруненками, саме їм належить 90% акцій. В’ячеслав Супруненко є співзасновником будівельної компанії “Пропріо-рітейл”, яка фігурує у розслідуваннях про незаконні забудови у Києві. Також В’ячеслав був депутатом Київської міської ради протягом 2002-2011 років від “Блоку Леоніда Черновецького”. Був одружений з донькою Леоніда Черновецького. Його брат, Олександр Супруненко, – колишній нардеп від Партії регіонів.

Банк ¾

Єдиним бенефіціаром є Вадим Іщенко. За інформацією журналістів-розслідувачів, раніше банк перебував у сфері інтересів міністра фінансів у 2012-2014 років Юрія Колобова.

Банк інвестицій та заощаджень

Основними акціонерами банку є Степан Івахів та Сергій Лагур, які також володіють мережею АЗС WOG. Ще 15% акцій компанії належать Андрію Попову (страхова компанія “ВУСО”). 

БТА Банк

Власниками банку є казахські компанії: АТ “БТА Банк“ і ТОВ “Фінкрафт Груп”, кінцевим бенефіціаром яких є казахський бізнесмен Кєнєс Ракішєв. БТА Банк не покинув російський ринок після 24 лютого 2022 року.

Восток

Основними бенефіціарними власниками банку є Володимир Костельман (співзасновник мережі супермаркетів “Сільпо”,  “Фора”, “Fozzy”) та родина Мороховських (інвестиційний фонд “ВЕРМОНТ”). На ліцензії цього банку працює мобільний банк “Власний рахунок”

Глобус

Основним акціонером ПАТ “Банк “Глобус” є компанія “Українські Медіа Технології” в особі Олени Сильнягіної та Дмитра Полковського. За даними журналістських розслідувань, Сильнягіна була номінальним власником, а банк був у фактичній власності Валерія Прохоренка, який працював заступником Сергія Арбузова в Нацбанку за часів Януковича. 

Європромбанк

Основними акціонерами банку є родина Орлових (Ольга Орлова, Володимир Орлов та його дружина Наталія Орлова), які є родичами донецького бізнесмена Андрія Орлова.

Ідея Банк

Єдиним акціонером є польська фінансова група Getin Holding S.A. Власника та голову наглядової ради польського Idea Bank Лешека Чарнецького звинувачували в обмані клієнтів – шахрайстві, пов’язаному з фінансовою пірамідою GetBack. Тоді НБУ тимчасово заборонив Лєшеку Чарнецкі та Getin Holding Spółka Akcyjna використовувати право голосу в “Ідея Банку”.

Індустріалбанк

Найбільші частки акцій банку має громадянин Швейцарії Ігор Дворецький. Він також є бенефіціаром кількох компаній у Запоріжжі. Індустріалбанк часто кредитував міський бюджет Запоріжжя й обслуговував рахунки комунальних підприємств міста. При цьому, лише 7% акцій належить державі в особі Кабінету Міністрів України. 

Комінбанк

Головним власником банку є громадянин Великої Британії та США Стефан Пол Пінтер. 5% акцій володіє голова правління банку Тетяна Путінцева. У Великій Британії Пінтер згадується як власник інвестиційної компанії GML Capital LLP, хоча сайт цієї компанії має буквально кілька сторінок. У контексті обговорень про видатні фінансові досягнення в США чи Британії не згадується. 

Комінвестбанк

Основним акціонером банку є Володимир Гісем (“Закарпатсадвинпром”, “Ужгородський коньячний завод”, “Плодоовоч – УЖ”). Серед інших власників також є сини Гісема та його шурин.

Кліринговий дім 

Понад 60% акцій належать Юлії Льовочкіній – колишній нардепці від ОПЗЖ, членкині “Партії регіонів” та “Опоблоку”. Вона є сестрою Сергія Льовочкіна, який очолював президентську адміністрацію Віктора Януковича, а пізніше був нардепом від проросійської “ОПЗЖ”. 

Згідно з даними журналістських розслідувань, Юлія та Сергій Льовочкіни виїхали з України перед російським вторгненням. 

Власником ще 16% акцій банку є депутат Одеської облради від “ОПЗЖ” Іван Фурсін. Інші 24% розділені між фізичними особами: чотирма громадянами України, а також двома іноземцями – громадянами Сейшеллів та Китаю. 

Кредит Дніпро

Єдиним акціонером банку є харківський бізнесмен Олександр Ярославський, який контролює фінансово-промислову групу DCH. Ярославський посів 19 місце в рейтингу найбагатших українців за 2022 рік. 

Кредит Європа Банк

Дочірній банк зареєстрованого в Європі банку Credit Europe Bank N.V. Основним власником банку є Озєгін Гусну Мустафа, громадянин Туреччини. Російську дочірню компанію “Кредит Європа Банк” виставили на продаж.

Кредитвест Банк

Банком володіє родина турецького бізнесмена Хусеїна Алтинбаша. Серед акціонерів – 6 його братів. 

Кристалбанк

Марина Ленінг володіє 50% акцій банку, а інші 50% розподілені порівну між Оксаною та Леонідом Гребінськими. Марина Ленінг згадувалася як дружина посадовця початку 2000-х Вадима Копилова (ексголови правління “Нафтогаз України” у 2000-х роках, заступника міністра фінансів Миколи Азарова у 2003 році, першого  заступника міністра економрозвитку Андрія Клюєва у 2012 році).

Львів

Найбільшими акціонерами банку є швейцарський інвестиційний фонд ResponsAbility (48,56%) та приватний інвестор з Ісландії Маргеір Петурсон (37,47%). 13% акцій належать європейській компанії Nordic Environment Finance Corporation.

МТБ Банк

70 % акцій належать одеському адвокату Михайлу Партікевичу, основним бізнесом якого є підприємство “Одесагаз”. Він також є директором одеської будівельних компаній “Рівʼєра девелопмент” та “Регіон”. Журналісти-розслідувачі помітили Паріткевича в ухиляннях від сплати податків та зборів. 

20% акцій належать Хамеду Аліхану, власнику банку “Центр”, якого поглинув МТБ у 2018-му році. Ще 4% належать партнеру Паріткевича Ігорю Згурову. 

МетаБанк

Власниками банку є Лариса Носик (власниця кількох запорізьких компаній) та Валерій Кулик. Носик незмінно є ключовим акціонером банку багато років. 

Міжнародний інвестиційний банк

60% акцій банку належать компаніям колишнього президента Петра Порошенка, ще 10% – його синові Олексію. Власником 14% акцій є партнер Порошенка,  колишній народний депутат від “БПП” – Ігор Кононенко.

Мотор-Банк

Єдиним акціонером банку є В’ячеслав Богуслаєв – колишній президент корпорації “Мотор Січ”, звинувачений у держзраді за співпрацю з окупантами. НБУ визнав ділову репутацію Богуслаєва небездоганною та позбавив його права голосу за його акціями в “Мотор-Банку”.  

Оксі Банк

Власниками банку є родина львівʼян Олега та Оксани Баляшів. На двох вони володіють 75% акцій банку. Олег Баляш є власником львівського горілчаного заводу “Гетьман”, співвласником ТЦ “Smart Plaza Polytech” у Києві та “Опера Пасаж” у Львові. З 2006 року Баляш двічі засідав у Львівській облраді: спочатку як депутат від Батьківщини, а потім у 2010 — від фракції Партії регіонів. Був головою Львівської міської організації партії “Наш край”, створеної переважно з вихідців Партії регіонів.

Перший інвестиційний банк (PIN банк)

Раніше банком володів росіянин Євген Гінер, проти якого Україною запроваджено санкції за підтримку військових дій Росії. Тепер основним власником установи стала держава в особі Фонду держмайна України. Ще 7,5% належить компанії з управління активами “РЕНОМЕ-2008”, власником якої є Олег Колесник.

Полікомбанк 

Власником 45% акцій банку є чернігівський бізнесмен та забудовник (ТОВ “ЖК Київскай-2”) Олександр Тарасовець. Серед власників акцій також його брат та батько. 

Піреус Банк МКБ

Повністю належить грецькій фінансовій групі “Piraeus Financial Holdings S.A”. 

Полтава-банк 

87% акцій банку належать Олександрові Некрасову, власнику фармкомпанії “Лубнифарм”. Решта розділені між фізособами. 0,0001% акцій банку належить державі.

Портал

Єдиним власником банку є Ігор Колосніцин. Його батько, Олександр Колосніцин, був гендиректором морського порту Санкт-Петербурга. Банк “Портал” притягувався до відповідальності у зв’язку з ризиковими діями щодо фінансового моніторингу. 

Прокредит Банк

Єдиним власником банку є німецька міжнародна фінансова холдингова компанія ProCredit Holding AG. 

Радабанк

Дніпровська підприємиця Тетяна Городницька володіє найбільшим пакетом акцій банку – 73%. Ще 24% належать її родині. Раніше акціонером банку також був Володимир Городницький, колишній депутат Дніпропетровської міської ради та член опікунської ради Дніпропетровської єврейської общини.

РВС БАНК (RwS bank)

99% акцій банку належать агропідприємцю Олександрові Стецюку. 1% – у Руслана Демчака, нардепа 8 скликання від “Блоку Петра Порошенка”, в якого Стецюк працював помічником. 

Скай Банк

Понад 99% акцій банку належать казахському Аріфу Бабаєву. За даними медіа, фактично “Скай банк” належить власнику “Freedom Holding” Тимуру Турлову, проти якого Україна запровадила санкції. 

Траст-капітал 

Єдиним акціонером банку є Ірина Кравченко, дочка Міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка (1995-2001).

Український капітал

Більша частина акцій (88%) належить полтавському депутату від “Батьківщини” Сергієві Бєлашову та членам його родини. Решту акцій має родина колишнього депутата Полтавської міськради від “Совісті України” Владислава Киви. Родини Киви та Бєлашових є бізнес-партнерами в низці агропідприємств.

Український банк реконструкції та розвитку 

Власником 100% акцій банку є громадянин Китаю, голова правління Тяньцзіньської Бохайської товарної біржі Янь Дуншен.

Фамільний 

Банк належить родині донецького підприємця та голови компанії “Ukr.net” Михайла Коміссарука. 

Юнекс Банк

Банком одноосібно володіє Томаш Фіала – гендиректор української інвесткомпанії “Dragon Capital”. Фіала заробляє переважно на здачі в оренду нерухомості у Києві та Львові.


Читайте також:

Поділитися новиною: