fbpx
КОШТ

“Скай банк” під ризиком через ймовірний контроль росіянином

Український “Скай банк” фактично може перебувати під контролем росіянина Тимура Турлова. Діяльність іншої компанії Турлова в Україні –  ТОВ “Фрідом фінанс Україна” – вже заблоковано через санкції.

Санкції проти брокера Freedom Finance запровадили восени 2022 року. Відповідно до рішення РНБО, санкції передбачають на 5 років блокування всіх активів компанії на території України, обмеження торговельних операцій, заборону на виведення капіталу, зупинку виконання фінансових зобов’язань, “анулювання або зупинення виданих компанії ліцензій”.

Як наслідок, на рахунках понад 12 тисяч клієнтів заблоковані близько 3,5 млрд грн. В тому числі й інвестиції у військові облігації. Більшість власників цих рахунків – фізичні особи. Водночас серед них і один банк, повідомляє видання “Економічна правда”.

Мова про “Скай банк”. Єдине його київське відділення розташоване за тією ж адресою, що й відділення брокера Freedom Finance. У квітні 2022 року слідчі проводили там обшуки – і у відділенні банку, і в компанії.

Формальним власником “Скай банку” є громадянин Казахстану Аріф Бабаєв. Однак учасники фінансового ринку стверджують, що реальним власним є Тимур Турлов. У 2022 році він відмовився від російського громадянства і став громадянином Казахстану.

З кінця 2019 року Турлов намагався офіційно оформити контроль над “Скай банком”, однак отримав відмову від Нацбанку з формулюванням, що це могло “загрожувати інтересам вкладників та інших кредиторів банку”.

Водночас, ще раніше до спроби офіційної купівлі банку одна з компаній групи “Freedom Finance” надала “Скай банку” 2 млн доларів та 37 млн грн у вигляді субординованого боргу.

Особливість цього боргу полягає в тому, що він є складовою капіталу банку. Такі позики надають власники банку або пов’язані з ними особи. Також субординований борг може конвертуватися в акції банку. Імовірно, саме така операція могла бути частиною загального процесу купівлі банку Турловим.

До всього, значна частина транзакцій ТОВ “Фрідом фінанс Україна” проходила саме через “Скай банк”.

Як припускає “Економічна правда”, після відмови регулятора Турлов міг придбати “Скай банк” неофіційно, домовившись з його формальним власником. Однак наразі в Нацбанку не бачать підстав вважати Турлова власником “Скай банку”.

“Національний банк не визначав наявність значного чи вирішального впливу Турлова Т. Р. на діяльність банку та не визнавав його власником істотної участі в ньому незалежно від формального володіння”, – відповіли в Нацбанку.

Водночас, Тимур Турлов формально не є і основним власником брокера Freedom Finance – йому належать лише 9%, а 91% акцій володіє громадянин Казахстану Таштітов. Втім, саме Турлов скрізь фігурує як засновник Freedom Finance.

Якщо Нацбанк визнає Турлова власником банку, то на нього може чекати виведення з ринку через запроваджені проти бізнесмена санкції.

Нагадаємо, в лютому 2023 року Нацбанку визнав неплатоспроможним банк Форвард, який належав росіянину Рустаму Таріко. Вже в серпні 2023 року було націоналізовано “Сенс банк” (колишня назва “Альфа-банк Україна), який контролювався російською групою “Альфа-груп”.


Також за темою:

Поділитися новиною: