fbpx
КОШТ

Зміни у мобілізації: відстрочки для студентів скасують, а для чоловіків звузять

Група нардепів готує до Верховної Ради новий закон про мобілізацію, який передбачає скасування відстрочки для студентів, які отримують другу та більше вищу освіту, а також для чоловіків, які мають дружину з-поміж осіб з інвалідністю III групи, і звуження відстрочки для тих, хто доглядає за особами з інвалідністю. Про це повідомила народна депутатка України від партії “Слуга народу” Мар’яна Безугла.

Важливо: Законопроєкт наразі не оприлюднений на сайті Верховної Ради, оскільки його ще не затвердили. Про зміни у статусі КОШТ повідомить одразу після внесення.

Законопроєкт передбачає скасування відстрочки від призову для тих, хто здобуває другу, третю передвищу або вищу освіту. За словами депутатки Безуглої, кількість охочих навчатися під час дії воєнного стану збільшилася у 2-3 рази не тільки задля підвищення свого професійного рівня, але й для уникнення призову на військову службу. Таким чином, закон має усунути можливість ухилитися від призову шляхом здобуття освіти. Детально про чинну відстрочку студентів від призову читайте за лінком.

Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися

Запланований законопроєкт також надаватиме право на відстрочку від призову педагогічним працівникам закладів фахової передвищої освіти, і водночас право на службу людям з інвалідністю – за їхнім бажанням (попри наявну відстрочку).

Планується обмежити відстрочку від мобілізації для осіб, які доглядають за особами з інвалідністю І та II групи або які потребують постійного догляду, до членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік/дружина, діти). Як зазначає Мар’яна Безугла, це допоможе запобігти ухиленням від служби шляхом оформлення фіктивного догляду.

Нині право на відстрочку мають особи зайняті постійним доглядом за батьками дружини/чоловіка, а змінами передбачається, що право на відстрочку матимуть особи, які доглядають тільки за своїми батьками. Військовозобов’язані, які мають дружину/чоловіка з-поміж осіб з інвалідністю III групи, також втратять право на відстрочку.

Крім цього, депутати хочуть розширити перелік осіб, яких братимуть на військовий облік, зокрема українців:

  • які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
  • засуджених за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі та зі звільненням від відбування покарання;
  • яким після закінчення ЗВО присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (середнього начальницького) складу або, які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військового вишколу за програмою підготовки офіцерів запасу.

Цікавим моментом є пункт законопроєкту щодо нових обов’язків для військовозобов’язаних. Відтак вони мають обов’язково проходити медогляд і лікування згідно з рішеннями ВЛК та носити із собою військово-облікові документи, які потрібно пред’являти на вимогу уповноваженого представника ТЦК та СП. 

Нагадуємо, що за новим Розкладом хвороб ВЛК має право приймати постанову «придатний до військової служби» навіть для військовозобов’язаних, які раніше не проходили комісію за “спірними” статтями

Додатково нардепи хочуть розширити перелік підстав для звільнення з лав ЗСУ:

  • за власним бажанням для іноземців та осіб без громадянства;
  • у зв’язку зі звільненням з полону (крім тих, хто добровільно здався у полон)
  • у зв’язку з достроковим розірванням контракту для жінок-курсантів;
  • у зв’язку з наявністю інвалідності І чи II групи;
  • у зв’язку із проведенням організаційних заходів у розвідорганах, СБУ, УДО.

На сьогодні, крім зазначених нових підстав, військові під час дії воєнного стану мають право звільнитися з військової служби за таких підстав:

  1. за віком – після 60 років;
  2. за станом здоров’я – за рішенням ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням із військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
  3. у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду у вигляді покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі;
  4. через сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військові не висловили бажання продовжувати військову службу).

Звільненим із полону додатково мають надати нову відпустку зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів (крім тих, хто відмовився від подальшого проходження служби, і бажає звільнитися). Зазначаємо, що сім’ї військовополонених мають право отримати виплату у розмірі 100 тисяч грн за кожен рік перебування в полоні, інструкцію оформлення читайте за лінком.

Інші питання пов’язані з мобілізацією, військовим обліком, проходженням військової служби, які має впровадити законопроєкт:

  • Скасувати заборону на надання відомостей про реєстрацію місця проживання чи перебування призовниками, військовозобов’язаними та резервістами під час укладання трудового договору.
  • Уточнити обов’язки місцевих органів виконавчої  влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій щодо мобілізації, а саме здійснювати та забезпечувати оповіщення та прибуття громадян до ТЦК та СП.
  • Уточнити  порядок прибуття військовозобов’язаних та резервістів до ТЦК та СП під час мобілізації, зокрема, на підставі спільного розпорядження керівника місцевої державної адміністрації (військової, військово-цивільної) та керівника ТЦК та СП.
  • Надати повноваження Кабміну затверджувати Порядок організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період на заміну внутрішнім директивним документам ЗСУ.
  • Уточнити порядок присвоєння військового звання «рекрут».
  • Запровадити окремий військовий облік військовозобов’язаних та резервістів розвідувального органу Міноборони України та надати право цьому органу призивати на військову службу по мобілізації  військовозобов’язаних та резервістів, які проходили військову службу в розвідувальному органі.

Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву 


Читайте також:

Поділитися новиною: