fbpx
КОШТ

Відстрочка від мобілізації за сімейними обставинами: хто може її отримати

Влітку 2023 року Міноборони затвердило новий Розклад хвороб, який змінив статус “непридатний до військової служби” на “обмежено придатний” для багатьох військовозобов’язаних. Попри зміни, деякі чоловіки та жінки мають беззаперечне право на відстрочку від призову, найпоширенішою підставою для якої є сімейні обставини. У цьому матеріалі ми розглянемо, які категорії військовозобов’язаних можуть відтермінувати свій призов за сімейними обставинами, а також як оформити таку відстрочку.

Чинне законодавство передбачає такі підстави для відстрочки: через бронювання, за сімейними обставинами, для здобуття освіти, для заняття наукою і викладання та через професійну діяльність.

Для визначення категорій осіб, які мають право на відстрочку за сімейними обставинами, потрібно спочатку дізнатися, хто не підлягає мобілізації взагалі.

Кого не можуть мобілізувати

Придатність до військової служби визначається військово-лікарська комісія (ВЛК). Без проходження медичного огляду мобілізація незаконна. Особи з хворобами, зазначеними в спеціальному переліку, можуть бути звільнені від військової служби. Загалом існує 16 офіційних категорій хвороб, які впливають на статус військовозобов’язаних та призовників під час мобілізації:

  • Деякі інфекційні та паразитарні хвороби
  • Хвороби зору або слуху
  • Хвороби крові та кровотворних органів
  • Хвороби ендокринної системи та розлади харчування
  • Розлади психіки та поведінки
  • Хвороби нервової системи
  • ВІЛ-хворі
  • Захворювання, що передаються статевим шляхом 
  • Хвороби органів дихання або травлення
  • Хвороби системи кровообігу
  • Злоякісні та доброякісні новоутворення
  • Хвороби шкіри та підшкірної клітковини
  • Хвороби кістково-м’язової та патології сечостатевої системи

Під час медичного огляду призовника консультують хірург, терапевт, дерматолог, стоматолог, невропатолог, психіатр, офтальмолог та оториноларинголог. За необхідності будуть призначені консультації інших лікарів. Детально про проходження ВЛК та список хвороб читайте у матеріалі за лінком нижче.


Виключення з призову до армії: детальний перелік хвороб


Військовозобов’язані чоловіки або жінки з відстрочкою, зокрема за сімейними обставинами, фактично мають “імунітет” лише від мобілізації, а не від служби в армії. Тому навіть такі працівники можуть пройти ВЛК та отримати роботу в ЗСУ або відрядження в зону бойових дій, особливо це стосується медичних працівників.

Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися

Хто має право на відстрочку за сімейними обставинами

Претендувати на відстрочку за сімейними обставинами мають право такі особи:

  1. Які на утриманні мають троє і більше дітей віком до 18 років.
  2. Які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років (необхідний статус батька-одинака/матері-одиначки, розлучення або знаходження одного з батьків за кордоном не підтвердить факту самостійного виховання дитини). 
  3. Опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років. 
  4. Опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі хвороби
  5. Які на утриманні мають повнолітню дитину, яка є особою з інвалідністю I чи II групи. 
  6. Усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років. 
  7. Зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
  8. Які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати. 
  9. Опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною, особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи, особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком МСЕК або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, – у разі відсутності інших осіб для такого догляду. 
  10. Які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину) на військовій службі. 
  11. Які мають близьких родичів, які загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії під час дії воєнного стану. 
  12. Які мають близьких родичів, які загинули або пропали безвісти під час проведення АТО з-поміж осіб, які брали участь у ній.

Як отримати свою відстрочку під час мобілізації

Важливо: Одержати відстрочку від призову можливо лише ДО набуття статусу військовослужбовця. Після зарахування до особового складу військової частини особа не зможе податися на відстрочку, навіть якщо у неї є для цього підстави.

Для отримання відстрочки від призову за наявності для цього підстав, людині потрібно подати заяву про відстрочку до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (перелік локальних ТЦК та СП) за місцем військового обліку або призову. Подати заяву можливо у разі надходження повістки або ж коли потрібно взяти відмітку на військово-облікові документи для виїзду за кордон.

До заяви необхідно додати до неї документи, які підтверджують, що особа справді не підлягає призову. Такими підтвердженнями можуть бути: медичні довідки, висновок МСЕК, свідоцтво про народження дитини або медичні документи, що підтверджують стан здоров’я родичів. 

Після отримання всіх потрібних документів У ТЦК та СП зареєструють військовозобов’язаного у журналі вхідної кореспонденції. Далі комісія  ТЦК та СП розгляне заяву щодо надання відстрочки. У разі схвалення — призовнику нададуть виписку з книги протоколів зі  своїми даними, датою народження, власне підставу відстрочки, номер і дату протоколу засідання комісії та підписи членів комісії.

У разі проблем із поданням заяви на відстрочку або проходженням комісії ТЦК та СП, радимо обов’язково звернутися до адвокатів чи громадських організацій, які надають юридичні послуги. Нагадаємо, що під час воєнного стану цивільні та військові мають право на безплатну або недорогу юридичну консультацію чи навіть захист у суді. Детальніше про це можна дізнатися у матеріалі “Як отримати юридичну допомогу від держави”

Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву 


Читайте також:

Поділитися новиною: