У разі виклику до військкомату під час загальної мобілізації в Україні, проходження медичного огляду стало обов’язковою процедурою для чоловіків від 18 до 60 років. У цьому матеріалі ми розповімо про умови, за яких військовозобов’язаним та призовникам можуть дати категорію “обмежено придатний до військової служби”. Крім того, ми розглянемо, як оскаржити рішення військової-лікарської комісії (ВЛК) та якою буде відповідальність за ухилення від проходження медогляду.
Загалом у мирний час визначений доволі широкий список хвороб, які дають право ВЛК визнати особу непридатною до військової служби. Однак в умовах воєнного стану цей список значно звужується, що дозволяє мобілізовувати осіб, які раніше були відсторонені від служби. Про те, з якими хворобами не призивають до армії під час мобілізації, читайте в нашому матеріалі за лінком нижче.
Виключення з призову до армії: детальний перелік хвороб
Що означає “обмежено придатний”
Усі чоловіки, віком від 18 до 60 років, можуть отримати повістки від територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкоматів), які направляють їх на проходження обстеження військово-лікарської комісії (ВЛК).
Якщо після проходження обстеження ВЛК визнає чоловіка повністю непридатним до військової служби, його не мобілізують навіть в умовах війни. Втім, особи з обмеженою придатністю все ще можуть служити в армії під час воєнного стану.
Обмежена придатність означає, що особа не може виконувати військову службу у мирний період, проте це не дає основи для відстрочки в разі воєнного стану.
Обмежено придатні військові та призовники можуть служити в умовах воєнного стану, однак їхня служба проходитиме не в бойових частинах, а у військових частинах забезпечення, установах та навчальних закладах Міністерства оборони, в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військкоматах) та інших небойових підрозділах. Водночас їм заборонено служити в десантних військах, плавскладі, морській піхоті, у спецспорудах.
Таким чином, обмежено придатні особи у воєнний час підлягають мобілізації, хоч їх і не відправляють безпосередньо лінію бойових зіткнень чи на “нуль”.
Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Як визначається придатність до військової служби
Перед проходженням ВЛК військовозобов’язаним варто здати низку медичних тестів у цивільних медичних закладах (закладах охорони здоров’я), як-от:
- аналіз крові та сечі;
- флюорографію;
- ЕКГ-дослідження;
- визначення групи крові та резус-фактору.
Якщо військовозобов’язаному понад 40 років – до цих процедур додається вимірювання внутрішньоочного тиску та тест на цукор у крові.
У разі наявності цих тестів у військовому квитку, повторно проходити їх не потрібно. Зазвичай, ВЛК приймають результати медогляду, які були проведені не більше, ніж за 6 місяців до дати призову на військову службу. Головне, звернути увагу на те, що медичні дані повинні бути актуальними, без будь-яких змін чи ускладнень, які могли виникнути після медогляду.
Під час воєнного стану військово-лікарська комісія (ВЛК) проводить медичне обстеження, щоб визначити придатність особи до військової служби. Після проходження медичного огляду під час мобілізації ВЛК ухвалює одне з наступних рішень:
- Придатний до військової служби;
- Тимчасово непридатний до військової служби (повторний огляд через 2-6 місяців);
- Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку ;
- Обмежено придатний до військової служби / Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Саме під час проходження військово-лікарської комісії вказується, які види служби та воєнні роботи протипоказані людині з обмеженою придатністю. Це залежить від стану здоров’я, військової спеціальності, займаної посади та віку військовозобов’язаного.
Важливо: Міністерство оборони у серпні 2023 року затвердило новий Розклад хвороб, згідно з яким ВЛК ухвалюватиме статус «придатного до військової служби» навіть для чоловіків, які раніше не проходили комісію за “спірними” статтями – 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.
Відтак, мобілізації підлягають чоловіки, які мають:
- 2-в – клінічно вилікуваний туберкульоз;
- 4-в – вірусні гепатити з незначним порушенням функцій;
- 5-в – безсимптомне носійство ВІЛ;
- 12-в – повільно прогресуючі та непрогресуючі з незначними порушеннями функцій та рідкими загостреннями анемії, порушення згортання крові, пурпура, геморагічні стани, інші хвороби крові та кровотворних органів, деякі порушення із залученням імунного механізму.
- 13-в – хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцій;
- 14-в – легкі короткотривалі хворобливі прояви психічних розладів;
- 17-в – невротичні, пов’язані зі стресом і соматоморфні розлади при помірно виражених, короткотривалих проявах, з астенічним станом;
- 21-в – повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи з незначними порушеннями функцій;
- 22-в – епізодичні та пароксизмальні розлади, крім епілепсії, з незначними порушеннями функцій органів і систем.
Тобто, військовозобов’язані, які раніше отримували статус «обмежено придатний» за вищевказаними статтями, відтепер будуть визнані придатними до військової служби.
Мобілізація обмежено придатних: кого визнають придатним до служби
Відповідальність за ухилення від ВЛК та оскарження її рішень
У разі відмови призовника від проходження військової комісії без поважних причин, його можуть притягнути до адміністративної відповідальності або зобов’язати сплатити штраф розміром від ½ до 5 мінімальних зарплат (нині мінімалка становить 6700 грн).
Якщо військовослужбовець або призовник не погоджується з рішенням військово-лікарської комісії (ВЛК), то можна оскаржити цю постанову двома способами: звернутись до ВЛК вищого рівня або звернутись до суду для оскарження висновку.
Підставами для оскарження рішення ВЛК, можуть бути:
- Лікар, що склав висновок, не має відповідної спеціалізації щодо виявленого захворювання;
- Встановлене захворювання не відповідає рівню порушення функцій організму, який був вибраний;
- Під час ухвалення рішення не враховувався зв’язок двох і більше хвороб;
- ВЛК не звернула уваги на стан особи та не надала конкретного рішення щодо її можливості/неможливості служби;
- Комісія не дотрималася правил медичного огляду.
Оскарження без судового процесу. Після отримання постанови ВЛК і непогодження з її висновком, необхідно звернутися до органів ВЛК (обласного або центрального рівня) і пояснити причину звернення. Також додати копію довідки ВЛК (дійсна протягом 6 місяців із дня отримання), де описано захворювання, та подати документи про непогодження з постановою: обстеження, висновки лікарів, виписки з карток тощо.
Згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу, рішення ВЛК може бути переглянуте наступними способами:
- Тією ж ВЛК, яка видала постанову (за призначенням повторного медичного огляду);
- ВЛК вищого рівня (наприклад, обласного або районного);
- Центральною військово-лікарською комісією (оскаржуються тільки в судовому порядку).
Важливо розуміти, що оскарження постанови ВЛК має бути обґрунтованим, а не здійснюватися через те, що призовник просто не бажає проходити військову службу. Тому, навіть якщо призовник звернувся до професійного адвоката, йому потрібно мати об’єктивні причини для подання заяви до ВЛК.
Якщо ВЛК після перевірки заяви призовника та проведення додаткових консультацій із лікарями знову прийняла те ж саме рішення, з яким призовник не згоден, – варто подати позов до суду.
Оскарження в суді. Суд не займається встановленням діагнозу або придатності/непридатності особи до військової служби. Його функція полягає у перевірці відповідності процедури медогляду вимогам законодавства та виявленні порушень з боку медичних працівників та членів комісії.
Оскарження рішення ВЛК у суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства. Для цього варто звернутися з позовною заявою до окружного адміністративного суду – це може бути суд за місцем проживання або за місцем розташування ВЛК.
Втім, найкраще не робити таких рішень самостійно, якщо в людини немає юридичної освіти. У такому разі радимо обов’язково звернутися до військового адвоката, який надасть повну консультацію щодо процесу.
Правова допомога
- Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ – вимоги до порядку проходження військово-медичної експертизи призовників та військовозобов’язаних.
- Порядок проведення ВЛК та медогляду – закріпленні правила проведення медичних оглядів військово-лікарською комісією.
- Про військовий обов’язок і військову службу – права та обов’язки військовослужбовців та військовозобов’язаних під час воєнного стану та в мирний час.
- Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію – правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, перелік громадян, які не підлягають призову.
Читайте також: