З 1 жовтня 2023 року в Україні змінюється порядок військового обліку для жінок. Якщо раніше вони могли служити лише за контрактом, то тепер обов’язковий військовий облік пошириться на жінок певних професій. Хто саме потрапляє під нові правила і як це вплине на їхнє життя в Україні та за кордоном розповідаємо далі.
Які жінки мають обов’язково стати на військовий облік
З 1 жовтня 2023 року обов’язковому військовому обліку підлягають жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність у закладах професійної або професійно-технічної, фахової передвищої або вищої освіти. Це зафіксовано у “Порядку організації та ведення військового обліку”
Для того, щоб жінок точно поставили на військовий облік, вони, як і військовозобов’язані чоловіки, мають відповідати певним критеріям. Лише медичного фаху недостатньо. За яких умов жінку поставлять на облік:
- Жінка не досягла 60 років – граничного віку перебування у запасі.
- Військово-лікарська комісія (ВЛК) визнала жінку придатною до військової служби за станом здоров’я. Про придатність свідчитиме постанова ВЛК з висновками «придатна до військової служби» або «непридатна до військової служби в мирний час, обмежено придатна у воєнний час».
Важливо: Інвалідність, встановлена жінці раніше, не дає підстав автоматично вважати, що нині жінка непридатна до військової служби. ВЛК може оцінити її стан здоров’я інакше.
Заклади освіти, які готують жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до закінчення навчання подають список таких жінок до військкомату. На підставі цього списку жінкам оформляється тимчасове посвідчення військовозобов’язаної.
Хто із жінок може стати на добровільний військовий облік
Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю можуть стати на військовий облік за власним бажанням. Зокрема, це психологині, ветеринарки, працівниці наукових професій, юристки тощо. Повний перелік можна переглянути тут.
Умови для вступу на військовий облік для жінок зі спорідненими спеціальностями такі самі, як і для медикинь: граничний вік – 60 років та придатність до служби за висновками ВЛК.
Пояснення правил, оперативні новини, курс валют. Телеграм-канал із тим, що стосується всіх нас безпосередньо
Підписатися
Кого з жінок можуть призвати на військову службу
Медикині, які перебувають на військовому обліку, можуть бути мобілізовані у воєнний час. Втім, існує перелік винятків, коли таких жінок не мають права відправляти на фронт.
Згідно із Законом “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації:
- Заброньовані медичні працівниці. Бронювання військовозобов’язаних – це надання тимчасової відстрочки від мобілізації. Нині діють оновлені правила бронювання співробітників.
- Жінки, яких ВЛК визнала тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців.
- Матері, які мають на утриманні:
- трьох і більше дітей віком до 18 років;
- дитину з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років;
- дитину з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму III-IV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії II-III ступеня їх вираження, або дитину з інвалідністю, яка має функціональні порушення в організмі та обмеження життєдіяльності (критерії встановлення інвалідності);
- повнолітню дитину, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, до досягнення нею 23 років;
- дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 18 років.
- Матері, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
- Зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
- Жінки, які є дружинами, дочками або невістками осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, які б могли їх утримувати.
- Студентки фахової передвищої та вищої освіти, асистентки-стажистки, аспірантки та докторантки, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
- Наукові й науково-педагогічні працівниці ЗВО, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівниці закладів загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менше як на 0,75 ставки.
- Жінок, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти в районах проведення АТО і були:
- військовослужбовцями або працівниками військових формувань, створених за законами України, і брали участь у захисті держави в районах АТО;
- працівниками підприємств, установ, організацій, які забезпечували проведення АТО, і загинули або зникли безвісти в районах АТО;
- членами добровольчих формувань, які самоорганізувалися або були утворені для захисту держави, і брали участь у проведенні АТО.
- Жінки, які вже у складі військових формувань або правоохоронних органах.
- Були добровольцями, які допомагали військовим формуванням чи правоохоронним органам в АТО. Тобто, жінки, які не були зараховані до армії або поліції, але все одно виконували завдання АТО у взаємодії із ними.
Чи будуть проблеми з виїздом за кордон для жінок на військовому обліку
За чинним законодавством України, жінки, які стоять на військовому обліку або мають статус військовозобов’язаної, можуть виїжджати за кордон без обмежень, незалежно від їхньої спеціальності чи професії. Єдиним винятком є жінки, які займають державні посади під час воєнного стану. Речник держприкордонслужби Андрій Демченко запевнив, що жінки, які стануть військовозобов’язаними, не будуть автоматично позбавлені права виїзду з України.
Однак, Федір Веніславський, член партії “Слуга Народу”, заявляє, що для жінок на військовому обліку таки обмежать виїзд з України. “Якщо вони будуть стояти на обліку, то вони набувають статусу військовозобов’язаних. А військовозобов’язані виїжджають за кордон у тому порядку, який встановлено для військовозобов’язаних. Тобто, якщо у них будуть документи, які дають право на тимчасовий виїзд – тоді так, вони зможуть поїхати. Якщо немає – тоді вони також, як і чоловіки, будуть обмежені у праві виїзду”, – зазначив Веніславський.
Наголошуємо, що для того, щоб слова пана Веніславського стали реальністю, мають бути внесені спеціальні зміни до законодавства. Сам статус військовозобов’язаної не може перешкоджати жінці виїзд за межі країни.
Детальніше про військовий облік за кордоном можна прочитати у матеріалі “Військовий облік за кордоном: зміни 2023”.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: