Повістки під час мобілізації отримують чоловіки віком від 18 до 60 років, які зобов’язані з’явитися до територіального центру комплектування (ТЦК) для взяття на військовий облік. Підставою для цього є повістка, яку можуть вручити просто на вулиці. Втім, це не означає автоматичне направлення на службу чи передову, однак деякі чоловіки все одно пропускають виклики до ТЦК. У цьому матеріалі ми розберемо, які види повісток існують, що вони означають та що загрожує військовозобов’язаним, які не з’являться за повісткою.
Перш ніж розглядати питання про відповідальність за ігнорування повісток, важливо розуміти, які саме види повісток існують і за яких обставин їх вручають.
Хто та як може вручати повістки
Вручати повістки можуть:
- представники органів місцевого самоврядування (за розпорядженням ТЦК);
- керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від підпорядкування та форми власності (за розпорядженням ТЦК);
- посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).
Вручення повісток не затверджено у законодавстві, відтак їх можуть виписати практично будь-де: на вулиці, блокпостах, за місцем проживання або роботи тощо.
Уповноважені особи ТЦК не мають права зупиняти людей та вимагати документи для перевірки. Це можуть робити лише представники правоохоронних органів та Збройних Сил, які мають службове посвідчення та наказ коменданта. До таких представників належать працівники Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби або Збройних Сил.
Які повістки вручають під час воєнного стану
Загалом існує 4 види повісток, які можуть отримати військовозобов’язані. Втім, під час воєнного стану призов на строкову військову службу не здійснюється, тому повістка-призов нині не актуальна.
Відтак, в Україні у 2023 році діють лише три види повісток, які вручають поетапно:
- Повістка для уточнення військово-облікових даних. Спершу вручають її для уточнення та оновлення інформації про військовозобов’язаного, зокрема про склад сім’ї, стан здоров’я, місце роботи тощо.
- Повістка для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Далі за необхідності, військовозобов’язаний отримує повістку від начальника ТЦК, яка зобов’язує його пройти медичне обстеження. До цієї повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного. Після медичної комісії в цій картці буде вказаний висновок про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.
- Мобілізаційне розпорядження. Останньою вручають мобілізаційну повістку тому військовозобов’язаному, який пройшов медичну комісію і був визнаний придатним до військової служби. Така повістка зобов’язує з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.
Відповідальність за ігнорування повісток
Ухилення від виконання повістки може призвести до адміністративного штрафу або кримінального покарання у вигляді позбавлення волі. Це залежить від типу повістки.
Повістки для уточнення даних / проходження ВЛК
У разі ігнорування таких повісток, найімовірніше, буде накладено штраф розміром від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 3400 до 5100 гривень.
Повістка складається з двох частин: документу і листа, де військовозобов’язаний ставить свій підпис. Якщо військовозобов’язаний не прибув до військкомату, його притягають до адміністративної відповідальності – штрафу. Рішення про накладення штрафу ухвалює керівник районного (міського) ТЦК, який розглядає справи про адмінправопорушення та має право накладати адміністративні стягнення. Він має видати постанову про накладення адміністративного стягнення. Копія постанови протягом трьох днів вручається під розписку або надсилається особі, щодо якої її винесено. Втім, такі постанови часто скасовують на підставі порушення процедури розгляду адміністративної справи або відсутності доказів, що ця людина отримала повістку.
Сплатити штраф потрібно протягом 15 днів із дня вручення копії постанови.
Однак сплата штрафу не означає, що можна не з’являтися до ТЦК. Після оплати необхідно надати посадовій особі, яка винесла постанову про штраф, квитанцію про оплату або її копію протягом 3 робочих днів із дня закінчення строку, передбаченого для оплати штрафу.
Мобілізаційне розпорядження
Ігнорування повістки у формі мобілізаційного розпорядження карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років відповідно до статей 335-337 Кримінального кодексу.
Рішення щодо таких справ ухвалює лише суд.
Людина, якій оголошено підозру, має право на призначення адвоката відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Послуги адвоката оплачує держава. Для отримання адвоката потрібно подати клопотання слідчому, який займається справою. Слідчий виносить постанову про залучення захисника та призначення адвоката, надсилає її до регіонального центру безоплатної вторинної правової допомоги. Адвоката призначають після отримання постанови від слідчого.
Втім, деякі категорії українців мають право вибирати безплатних адвокатів. Зокрема, це стосується ВПО, малозабезпечених сімей та членів родин УБД. Детальніше про це у нашому матеріалі про вторинну правову допомогу від держави.
Чи можна уникнути покарання за ухилення від призову
За даними реєстру судових рішень, українські суди зареєстрували тисячі справ за статтями 335, 336 та 337 про ухилення від призову та військового обліку протягом періоду воєнного стану.
Хоча Кримінальний кодекс передбачає за ухилення від мобілізації позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років, часто ухилянтів уникають реального покарання, визнаючи провину та каючись у злочині. Військовозобов’язані, які уклали угоди про визнання винуватості в ухиленні від мобілізації та отримали умовні покарання можуть уникнути служби у війську на час їхнього умовного строку (зазвичай, 1 рік), адже наявність судимості (навіть умовної) вже є перешкодою для призову в армію.
Втім, у Міноборони пояснюють, що ухилення від мобілізації, яке вважається нетяжким злочином, не звільняє від військового обліку. Судимість із таких ухилянтів може бути знята після завершення випробувального терміну, а отже, після цього не буде жодних перешкод для повторної мобілізації.
До прикладу, угоду про визнання винуватості, затвердив Новоодеський районний суд Миколаївської області 08 червня 2023 року. Ухилянт успішно пройшов медичну комісію та був визнаним придатним до військової служби. Надалі йому вручили повістку із направленням до військової частини. Чоловік до місця проходження служби не дійшов, за що проти нього відкрили кримінальне провадження. Проте обвинувачений уклав угоду із прокурором, за що першочерговий строк у вигляді позбавлення волі на три роки було замінено умовним терміном на один рік з обов’язковим відвідуванням поліції протягом цього часу. Що означає, що чоловік все ще перебуває на військовому обліку, проте його знову зможуть призвати лише після закінчення умовного терміну.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: