За наявності інформації про потрапляння військовослужбовця у полон чи у разі його зникнення безвісти повідомляти про це потрібно винятково в компетентні органи. У цьому матеріалі наводимо детальний перелік офіційних організацій, які збирають інформації про полонених та зниклих безвісти, і пояснюємо як оформити запит до кожної з них.
Проінформувати про потрапляння в полон чи зникнення безвісти військового мають право лише родичі. Перед цим необхідно зібрати якомога більше деталей про обставини потрапляння в полон або останнє місцеперебування перед зникненням. Ці деталі можна знайти в російських соціальних мережах або дізнатися від свідків, командира чи побратимів.
Як діяти, якщо військовий потрапив у полон
Для передання інформації варто знати особисті дані військовослужбовця: ПІБ, дату народження, контактні дані, військову частину чи підрозділ проходження служби, посаду та звання, номер військового квитка або жетону, особливі прикмети, останнє відоме місце перебування та інші відомості.
Важливо не розповсюджувати персональну інформацію, свідчення про останнє місця перебування та світлини бійця у соціальних мережах. Розголос цих даних може нашкодити здоров’ю чи життю полоненого.
Дізнатися, чи особа захоплена у полон можна за телефоном довіри МВС: 089-420-18-66.
Куди потрібно звертатися після підтвердження полону чи зникнення безвісти:
- До Національного інформаційного бюро (НІБ). Бюро збирає та обробляє інформацію про полонених. Також передає цінні речі полонених родичам.
Зв’язатися з НІБ можливо кількома способами:
- зателефонувати на цілодобову гарячу лінію за номером 16-48, або +38 044 287 81 65 для дзвінків з-за кордону;
- через чат-боти у Telegram чи Viber;
- написати на електронну адресу [email protected] або на Facebook;
- заповнити онлайн-форму на сайті Бюро.
НІБ передає отриману інформацію до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими при ГУР Міноборони.
- До Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ. Центр займається безпосередньо звільненням військовослужбовців.
Контакти для зв’язку:
- за телефонами гарячих ліній: 044 321 11 21 та 098 321 11 21;
- написати повідомлення у Viber, Telegram або WhatsApp за номером 067 650 83 32;
- звернутися на електронну адресу: [email protected].
- Подати заяву до територіального підрозділу Національної поліції про потрапляння у полон. Варто зафіксувати реєстраційний номер заяви та забрати витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) із зазначеним ПІБ слідчого.
Існує кілька способів подання заяви до поліції:
- На телефон 102 (цілодобово).
- На гарячу лінію 089 420 1867 (цілодобово).
- На електронну адресу [email protected].
- Безпосереднього звернутися до найближчого відділу поліції.
У заяві необхідно зазначити всю відому інформацію про обставини взяття в полон та відомості про полоненого:
- Дату та місце потрапляння у полон.
- Анкетні дані особи (ПІБ, дату народження тощо).
- Особливі прикмети (татуювання, шрами тощо).
- Номерні речі (мобільний телефон, паспорт тощо), які були із собою у полоненого.
- Дані інших осіб, яким може бути відомо про факт полону.
- За наявності додати фото особи.
- Обставини або джерела, з яких стало відомо про перебування в полоні та інші наявні докази.
Поліція відкриває кримінальне провадження та може попросити в родичів надати генетичний матеріал для експертизи ДНК. Біологічні зразки беруть у батьків або дітей, для цього потрібно мати із собою паспорт або свідоцтво про народження дитини.
Таку категорію справ Національна поліція передає до СБУ для подальшого проведення досудового розслідування. Відповідно, родині необхідно звернутися до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ (контакти зазначені вище) та дізнатися ПІБ слідчого у справі для подальшої взаємодії з ним. У слідчого варто запитати про подальші кроки та дізнатися, чи результати ДНК передали до Єдиної бази ДНК.
Важливо записувати всю наявну інформацію про військовослужбовця та всі деталі розслідування.
Додатково можна звернутися до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та до Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ).
Координаційний штаб надає юридичні, психологічні консультації для родин та відповіді на питання про процедуру перебування у полон військовослужбовців. Гаряча лінія: 0 800 300 529. Також на сайті потрібно заповнити анкету про полоненого, яка дозволяє фахівцям штабу опрацьовувати відомості про військовослужбовців.
Червоний Хрест допомагає знайти інформацію про полонених та зниклих безвісти військових. Організація веде свою діяльність і в Росії, тому може передавати інформацію про захоплених у полон українській стороні.
Є кілька способів дізнатись інформацію про полоненого у МКЧХ:
- написати на електронну пошту [email protected];
- зателефонувати на гарячу лінію: 0 800 300 155;
- заповнити онлайн-форму на сайт.
За результатами звернення заявнику дадуть номер справи, за яким можна отримати додаткову інформацію та слідкувати за подальшим просуванням справи.
Важливо: Варто звертатися в усі установи, однак у жодному разі не створювати кілька заяв в одному органі щодо полоненого. Це може суттєво ускладнити реєстрацію та розгляд справи.
Звільненням військовополонених займаються винятково державні органи. У разі дзвінків невідомих осіб із пропозицію допомоги зі звільненням, необхідно обов’язково повідомити про це в поліцію, оскільки найімовірніше це шахраї.
Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Як діяти, якщо військовий зник безвісти
Зниклою безвісти за особливих обставин є особа, яка зникла безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією. частини території України. Близькі родичі та члени сім’ї мають право на отримання перевірених відомостей про місцеперебування такої особи, обставини її загибелі (смерті) або місця поховання (якщо воно відоме).
У разі втрати зв’язку з військовим протягом 3 днів та більше, варто зв’язатися з військовою частиною та дізнатися причину відсутності зв’язку. Зробити це можна через гарячу лінію Міноборони: 0 800 500 442 або через командира військової частини чи командира зниклого.
Головне – зберегти номер телефону, з якого військовий останній раз виходив на зв’язок. Крім цього, необхідно дізнатися подробиці останнього місця перебування зниклого безвісти, обставини ситуації, після якої зник зв’язок, за якими координатами був направлений тощо.
Найперше варто сконтактувати з військовою частиною або Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (перелік місцевих ТЦК та СП), від якого особу мобілізували та перевірити наявність повідомлень про підтвердження статусу зниклого безвісти. Додатково можна звернутися до установи чи організації, де особа служить: СБУ, ДСНС, Нацполіції області та інші.
Важливо: Не потрібно розповсюджувати та публікувати в соціальних мережах світлин зниклої особи у військовій формі, локацію останнього місця перебування та номер військової частини. Це може нашкодити здоров’ю чи життю людини, або перешкодити пересуванню. Місцеві жителі можуть переховувати військового, або він сам намагається вийти з оточення у цивільному одязі.
Варто подати Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин до відповідного територіального органу Національної поліції. У заяві потрібно вказати всю відому інформацію про військового: обставини щодо місцеперебування, особливі прикмети (татуювання, шрами, пірсинг тощо), які речі із собою він міг мати (документи, прикраси, мобільний телефон тощо). Також родичі додатково мають здати біологічні зразки для порівняння ДНК-профілів.
Подати заяву до поліції можна:
- на телефон 102 (цілодобово);
- на гарячу лінію 089 420 1867 (цілодобово);
- на електронну адресу [email protected];
- безпосереднього у найближчому відділі поліції.
Важливо зафіксувати реєстраційний номер заяви в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події. Після направлення заяви отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) із зазначеним ПІБ слідчого у справі.
Протягом 24 годин після отримання заяви Уповноваженим від Національної поліції України, відомості в заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, внесуть до Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин.
У разі підтвердження факту перебування в полоні або отримання доказів смерті, поліція передає справу до Служби Безпеки України для проведення досудового розслідування. Після цього варто сконтактувати з СБУ для отримання контактів слідчого у справі для подальшої співпраці. Гаряча лінія: 044 239 70 18.
Додатково можна звернутися до Робочої Групи Ради ООН із прав людини з питань насильницьких, або недобровільних зникнень. Там можуть підтвердити інформацію про полон військового. До того ж із копіями отриманих документів від Робочої Групи можна зв’язатися з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста (МКЧХ) для підтвердження від російської сторони статусу полону.
Способи зв’язку із Робочою Групою:
- Завантажити форму за посиланням, заповнити українською або іншою офіційною мовою ООН (наприклад, англійською) та надіслати електронною поштою на [email protected].
- Через онлайн-форму англійською, французькою або іспанською мовами (потрібно вибрати “disappearances” під час заповнення форми. Обов’язково варто зберегти pdf-файл, який згенерується).
Способи зв’язку з Червоним Хрестом:
- написати на електронну адресу [email protected];
- зателефонувати на гарячу лінію: 0 800 300 155;
- заповнити онлайн-форму на сайт.
У разі підтвердженні факту полону для негайного початку пошуку потрібно звернутися до державних органів, описаних вище.
Читайте також: