Статус УБД – учасника бойових дій – дає ветеранам право на низку пільг, компенсацій та гарантій соціального захисту. Однак оформлення статусу – бюрократична процедура, під час якої виникає безліч запитань: скільки часу займає оформлення та чи потрібно звертатися до командира для цього, чи мають право на статус добровольці і які документи варто надати для отримання? У цьому матеріалі ми дамо відповіді на ці запитання та розповімо вам все, що потрібно знати про статус учасника бойових дій.
Важливо: У статті наведено спрощений перелік документів, необхідних для набуття статусу учасника бойових дій, затверджений Кабміном 22 серпня 2023 року.
Учасники бойових дій (далі – УБД) – особи, які брали участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань усіх видів і родів військ Збройних Сил чинної армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і в мирний час.
Значення статусу УБД: чому важливо отримати посвідчення ветеранам
Ветерани – це усі військові, які брали участь у захисті України чи в бойових діях на території інших держав. Тобто, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та учасники війни – вже є ветеранами. Однак вони мають дещо різні державні пільги.
Ветерани із посвідченням УБД мають право на певні державні пільги, серед яких:
- Безкоштовний проїзд у транспорті;
- Першочергове обслуговування в лікарнях та аптеках;
- Безплатне одержання ліків;
- Знижка на комунальні послуги та квартплату;
- Інші пільги, передбачені законодавством.
Та найголовніше – статус УБД також необхідний під час отримання виплат для військових та їхніх родин, наприклад, пенсії, допомоги на поховання та інші.
Детальний перелік пільг та інструкцій щодо їхнього оформлення для УБД можна знайти в нашому матеріалі за лінком нижче.
Пільги та пенсія для ветеранів УБД: що ви маєте знати у 2023 році
Хто має право отримати статус УБД
Головна умова надання статусу УБД для військових – виконання ними особисто або у складі військової частини (установи, закладу) бойових завдань.
Вимог щодо мінімальної кількості днів у боях для отримання статусу немає.
Згідно зі ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” статус УБД можуть оформити військовослужбовці ЗСУ, СБУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби, розвідки, військової прокуратури, Державної спеціальної служби транспорту та інших структур сектору безпеки та оборони України, які безпосередньо брали участь у бойових діях.
Також, згідно із законом № 7151, статус учасників бойових дій можуть отримати добровольці та комбатанти ТРО, які у лютому-березні 2022 року не належали до ЗСУ чи правоохоронних органів, але воювали проти агресора.
Відповідно до закону, до УБД належать такі категорії осіб:
- добровольці Сил територіальної оборони ЗСУ;
- учасники добровольчого формування територіальної громади;
- учасники громадського формування з охорони порядку та державного кордону,
- учасники заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави внаслідок військової агресії Росії.
Статус учасників бойових дій передбачає правовий захист добровольців ТРО на рівні з військовослужбовцями. Алгоритм дій для отримання УБД добровольцями такий самий, як і для кадрових військовослужбовців. Однак заяву та необхідні документи потрібно подати/надіслати поштою до Мінветеранів за адресою: провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001.
Як оформити статус УБД у 2023 році
Статус учасника бойових дій (УБД) може отримати особа, яка звернулася до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання УБД особисто або через свого командира військової частини.
Дії для отримання УБД особисто військовим/військовою
Документи. Найперше військовослужбовцю необхідно звернутися подати рапорт до командира військової частини з проханням надати йому документи, що є підставою для надання статусу УБД. Згідно з новим порядком надання статусу УБД, документом, необхідним для отримання статусу, є ВИНЯТКОВО:
- Довідка про безпосередню участь у заходах із забезпечення оборони (форма довідки), яку формує командир військової частини, начальник органу або військового підрозділу.
У разі відсутності такої довідки – нотаріально завірені свідчення не менше ніж трьох свідків (військових, яким вже встановлений статус УБД, одним із яких є командир підрозділу, в зоні відповідальності якого перебувала особа або добровольче формування) про період безпосередньої участі в здійсненні заходів із захисту України.
Також разом із Довідкою потрібно подати:
- Згоду на збір та обробку персональних даних (зразок на 13 ст. Методичних рекомендацій).
- Засвідчені копії сторінок паспорта та РНОКПП (ідентифікаційного коду) чи копії id-картки (код вписаний на самій картці).
- Дві кольорові фотографії 3×4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70% фотокартки.
Для осіб, які перебували в полоні або в заручниках подаються матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактом потрапляння в полон або в заручники.
Звернення до Комісії. Після отримання необхідних документів військовий у кадровому центрі своєї частини має дізнатися адресу Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання УБД, до якої саме йому потрібно відправити документи.
До пакету документів військовий також має обов’язково написати заяву для Комісії (зразок на 12 ст. Методичних рекомендацій).
Комісії, які розглядають документи про присвоєння статусу УБД, утворені в:
- Генеральному штабі Збройних Сил України;
- Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту;
- Військових частинах: А0515, А3771, А0987, А1155, А5725, А5833, А5509, А5617, А3369, А4655, А4767;
- Командуванні Повітряних Сил Збройних Сил України;
- Командуванні Військово-Морських Сил Збройних Сил України;
- Командуванні Сухопутних військ Збройних Сил України;
- ОК “Північ”, “Південь”, “Схід” та “Захід”.
Особа, звільнена з військової служби, подає усі вищевказані документи до ТЦК та СП за місцем реєстрації (перебування на військовому обліку).
Далі Комісія зареєструє військового/військову та перевірить усі документи на достатні докази щодо його/її участі у бойових діях. Комісія має протягом місяця від дня надходження документів ухвалити рішення щодо надання статусу УБД.
У разі відмови має бути обґрунтоване рішення про відмову.
Дії для отримання УБД через командира
У разі подання на статус УБД командиром військової частини (органу, підрозділу), військовий/військова не має самостійно звертатися до відповідної Комісії, які розглядають документи про присвоєння статусу УБД.
Командир подає Довідку про безпосередню участь у бойових діях військової/військової до Комісії. Після розгляду та перевірки Комісією документів, командир отримує рішення про статус УБД протягом місяця із дня подання документів.
Після присвоєння статусу командир військової частини (органу, підрозділу) організовує видачу отриманих посвідчень УБД особисто військовослужбовцям.
Як і за що можуть скасувати статус УБД
Статус УБД можна втратити у разі:
- За вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави (за обвинувальним вироком суду);
- За подання неправдивої інформації про участь у бойових діях (за документами державних органів, військових частин або підприємств, установ та організацій);
- За власною заявою про позбавлення статусу (довільної форми).
Рішення про позбавлення статусу ухвалюють ті самі комісії, які його надавали, або їхні правонаступники протягом місяця.
Протягом 3 днів із дня ухвалення відповідного рішення Мінветеранів, Мін’юст та інші силові відомства інформують про вилучені посвідчення учасника бойових дій за формою, показаною на скриншоті (додаток 2 до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни).
Ветерани, які втратили статус УБД, отримують письмове повідомлення про причини та порядок оскарження рішення. Посвідчення УБД вилучають або анулюють.
Рішення про відмову у статусі УБД або його позбавлення потрібно оскаржувати у судовому порядку.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: