Пільги та пенсія для ветеранів УБД: що ви маєте знати у 2023 році
Про найважливіші пільгові питання, які стосуються учасників бойових дій та їхніх родин.
Усі ветерани зі статусом УБД та членом їхніх сімей мають право на низку пільг та пенсійних виплат. Деякі пільги надаються автоматично, але більшість потрібно оформити окремо через Пенсійний фонд. У цьому матеріалі ми розкажемо про найважливіші пільгові питання, які стосуються учасників бойових дій та їхніх родин.
Для того, щоб скористатися такими пільгами, ветерани мають спершу отримати посвідчення учасника бойових дій (УБД), який потрібно пред’являти на кожну пільгу. Оформити такий статус мають право як кадрові військові, так і добровольці та комбатанти ТРО. Про алгоритм дій для оформлення УБД ми розповідали в нашому матеріалі за лінком нижче.
Статус учасника бойових дій: навіщо потрібен і як оформити
Медичні пільги для УБД: безоплатні ліки та обслуговування
Особи з посвідченням УБД отримують:
- безкоштовні лікарські засоби, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів медзакладів за місцем проживання;
- право на першочергове безплатне зубопротезування в державних лікарнях (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
- безкоштовне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування (звертатися варто до регіональних Управлінь соцзахисту населенням);
- щорічне медичне обстеження у держзакладі і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;
- першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.
Крім цього, пенсіонери можуть користуватися поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи, незалежно від віку виходу на пенсію та місця проживання.
Для отримання додаткової інформації про особливості медичних пільг, повний перелік безкоштовних лікарських засобів та як скористатися такими пільгами, радимо переглянути наш матеріал: “Медична пільга: безкоштовні ліки військовим та ветеранам”.
Житлові пільги для УБД: знижки на комуналку та квартплату
1. Учасники бойових дій та члени їхніх сімей, можуть отримати знижку на оплату житлово-комунальних послуг та квартплату. Розмір знижки для УБД становить :
- 75% знижка плати за користування житлом (квартплата) у межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у будинку і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);
- 75% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб у межах середніх норм споживання;
- 75% знижка на паливо для осіб, які проживають у будинках без центрального опалення;
Ця пільга діє незалежно від того, де проживає УБД: у квартирі або в будинку, у власному чи орендованому житлі. Проте є одне обмеження: знижка поширюється лише на площу до 31,5 кв. м. Для сімей, які складаються лише з непрацездатних осіб площа розширена до 42 кв. м.
Таку пільгу необхідно обов’язково оформлювати. Про алгоритм дій та необхідні документи можна прочитати у нашому матеріалі: “Житлова пільга для ветеранів: як скористатися“.
2. Учасники бойових дій, які отримали поранення, контузію або каліцтво на війні, мають право на безкоштовне житло протягом двох років після реєстрації на квартирний облік. Житло може бути надане за рахунок житлової площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Однак розміщення на квартирний облік не гарантує УБД з інвалідністю отримання повністю безкоштовної квартири.
А про механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги військовим у разі інвалідності варто прочитати в матеріалі за цим лінком: “Як отримати допомогу військовим з інвалідністю внаслідок війни”.
Також УБД цих категорій можуть отримати позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Фінансові пільги: проїзд, пенсія та виплати для УБД
1. УБД мають право на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності розміром 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.
2. Право на безкоштовний проїзд:
- повністю безкоштовно усіма видами міського, приміського, сільського та міжміського транспорту за показом посвідчення або електронного квитка;
- один раз на два роки або з 50% знижкою один раз на рік українським залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом.
Як військовим придбати квитки зі спецрезерву Укрзалізниці можна переглянути за цим лінком.
3. УБД мають право на деякі додаткові фінансові пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
4. Крім того, УБД отримують більше грошей від держави кожен місяць. Їхня пенсія або допомога збільшується на 25% порівняно з прожитковим мінімумом для осіб, що втратили працездатність (2093 грн у 2023 році). Інструкцію про те, як отримати дострокову пенсію та та доплату до неї читайте у нашому матеріалі: “Як вийти на дострокову пенсію для учасників бойових дій”.
5. Щорічно до до Дня Незалежності УБД виплачується разова грошова допомога. Отримати її зможуть особи, які перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду.
Читай КОШТ в Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Пільги для родини УБД: комуналка, лікування та освіта
1. Законодавство передбачає пільги на оздоровлення та відпочинок дітей УБД.
2. За місцем проживання сімей учасників бойових дій, їх дітям передбачені першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах.
3. Пільги для здобуття освіти учасників бойових дій та їхніх дітей: соціальну стипендію, покриття оплати за навчання, довгострокові кредити тощо. Саме про освіту для дітей УБД детально можна прочитати у матеріалі: “Освітні пільги для учасників бойових дій та їхніх дітей”.
4. Родина УБД має право і на комунальні пільги. У такому такому разі має подати довідку про склад своєї сім’ї, на підставі якої будуть зараховані пільги. У цій довідці про склад сім’ї особа може подати непрацездатних батьків та тих, хто проживає разом із ним. Про необхідні документи та процес оформлення пільги читайте за лінком.
Крім вищевказаних пільг учасники бойових дій та родини загиблих (померлих) ветеранів війни мають право на безкоштовну вторинну юридичну допомогу: представництво та захист у суді, органах досудового розслідування, органах виконавчої влади та інших інстанціях.
Про те, які органи надають безоплатну вторинну правову допомогу та види доступних юридичних послуг можна детально ознайомитися у матеріалі за лінками:
- Як отримати юридичну допомогу від держави під час війни;
- Безоплатна правова допомога для військових. Список організацій;
- Зниклі, полонені та загиблі: запущено правову довідку для родин військових.
Читайте також:
Comments are closed.