Попри те, що відключень електроенергії зараз немає, ситуація з електрикою в Україні залишається непростою. Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай розповів, що дефіцит електрики спостерігається навіть у відносно теплу погоду. Нині його покривають шляхом імпорту.
За даними ENTSO-E (англ. European Network of Transmission System Operators for Electricity – обʼєднана європейська мережа операторів системи передачі електроенергії), в останні дні Україна імпортує 13-15 ГВт-год електроенергії на добу. В Центрі економічної стратегії зазначають, що це менше, ніж у червні та на початку липня, коли показники сягали понад 35 ГВт-год, але все одно чимало.
На графіку видно, що з початку 2023 року імпорт стабільно перевищує експорт. Це свідчить про брак власних потужностей.
Оскільки Україна є частиною об’єднаної європейської енергомережі під управлінням ENTSO-Е, територією нашої держави може здійснюватися транзит електроенергії. Наприклад, електрика може йти транзитом з Польщі до Румунії через українську мережу. Фізичні транскордонні перетоки діють, і це може відображатися в даних як експорт електроенергії.
Також, як ми вже зазначали, держава в невеликих обсягах може продовжувати продавати надлишки електрики за кордон, коли вони є. Все тому, що генерація електроенергії відбувається безперервно – після виробництва електрика не може просто зникнути. Однак після знищення частини генерації експорт електроенергії у квітні впав у 13 разів порівняно з березнем. А 12 травня експорт взагалі зупинився, абсолютно всю доступну електроенергію спрямовують на внутрішні потреби країни.
Крім цього, імпортувати з Європи електроенергію для покриття всього дефіциту в Україні неможливо технічно. Передусім через обмеження та високі ціни в європейських країнах.
Юрій Гайдай прогнозує, що спека, яка очікується найближчим часом, може стати черговим випробуванням для енергосистеми. Сподівається, що відключень вдасться уникнути, але готуватися до зими все одно треба: “плани забезпечення безперебійного живлення точно не варто відкладати. До холодів залишилося 3 місяці”. Наприклад, подумати про те, як забезпечити стабільне живлення в холодний період.
Раніше у ДТЕК теж зауважили, що в питанні підготовки до зими українцям варто подумати, що вони можуть зробити для себе самостійно.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Читайте також:
- До осені відключення можуть бути лише ввечері: прогноз “Укренерго”
- Світло є, чи нема: що з енергосистемою зараз та чи може не бути відключень до жовтня
- Техніка не витримує відключень електроенергії: як вберегти прилади від перепаду напруги
- Чому безперебійний зв’язок під час блекаутів – це виклик для Київстар, Vodafone та lifecell