fbpx
КОШТ

Чому безперебійний зв’язок під час блекаутів – це виклик для Київстар, Vodafone та lifecell

Мобільні оператори Київстар, Vodafone та lifecell зобов’язані забезпечити безперебійний зв’язок під час блекаутів. Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ) вимагає, щоб оператори гарантували 10 годин роботи своїх мереж у таких умовах до 1 лютого 2025 року.

Однак, як визнають самі компанії, виконати ці вимоги практично неможливо. У цій статті ми розглянемо основні труднощі, з якими стикаються оператори, та можливі шляхи розв’язання проблеми.

Основні проблеми

Так, у заяві операторів йдеться про те, що найголовніша проблема для покриття мережі під час блекаутів – відсутність достатньої потужності додаткової електроенергії.

Для забезпечення мобільного зв’язку та інтернету протягом 10 годин під час блекаутів операторам потрібна додаткова електроенергія для повного заряджання акумуляторів. Кількість потрібної електроенергії дорівнює потужності одного енергоблоку АЕС. Без дозволів з боку постачальників електроенергії (обленерго) настільки збільшити електричну потужність оператори не можуть.

Крім того, важливо враховувати й інші чинники, які унеможливлюють стабільну мережу операторів під час блекаутів: 

  1. Заборона встановлення генераторів та акумуляторів на дахах будівель. Саме там розташовано більшість базових станцій, особливо у великих містах зі значною щільністю населення.
  2. Для розширення площ на додаткові шафи з батареями потрібно орендувати державне та комунальне майно. Для цього потрібно проводити аукціони на Prozorro. Їх середня тривалість – 6 місяців.
  3. Недостатня кількість акумуляторів та генераторів в Україні. Відтак їх доводиться закуповувати за кордоном. Проте тут виникає проблема з логістикою та тривалим часом поставок.
  4. Нестача десятків тисяч фахівців на ринку для обслуговування акумуляторів і генераторів. Також є проблема з їх бронюванням.
  5. Зростання навантажень на базові станції у 3-4 рази під час блекауту. Це впливає на швидкість та якість інтернету, оскільки пріоритетним є саме голосовий зв’язок. Тому під час знеструмлень забезпечити повністю хороший інтернет неможливо.

З огляду на перераховані виклики досягнення повної автономності мереж на 10 годин під час блекаутів нині практично неможлива. Поза тим, мобільні оператори активно працюють над покращенням зв’язку під час відключень світла. Зокрема компанії вкладають кошти в покращення якості батарей та іншого обладнання. Детальніше про те, як саме оператори готуються до зимових блекаутів можна прочитати у нашому матеріалі за лінком.

Рекомендації для абонентів

Хоча мобільні оператори докладають максимум зусиль для забезпечення безперебійного зв’язку, абоненти також можуть вжити заходів для полегшення ситуації під час блекаутів. 

Передусім для забезпечення доступу до інтернету вдома без електрики варто скористатися технологією PON (оптоволокно), що дозволяє мати мережу до 3 діб без електрики. Перелік провайдерів, які підтримують таку послугу, можна знайти за цим лінком.

Для покращення стабільності мобільного зв’язку можна перейти з 4G на 3G або 2G-інтернет у разі ускладнень. Водночас для меншої залежності від графіків відключень, як варіант, можна придбати павербанк або зарядну станцію для заживлення побутової техніки. Розрахувати потрібну потужність станції допоможе наш матеріал за лінком.

Для покращення звʼязку під час відключень компанії радять скористатися послугою “Національний роумінг”. Це можливість перемкнутися на мережу іншого оператора, коли базова станція вашого не працює, без додаткової плати й зміни номера. Для цього в налаштуваннях мобільного телефону необхідно обрати автоматичний вибір мережі. Якщо смартфон не реєструється в мережах інших операторів, то обрати вручну іншу доступну мобільну мережу.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Читайте також:

Поділитися новиною: