Імпортувати з Європи електроенергію для покриття всього дефіциту в Україні неможливо технічно і передусім через обмеження в європейських країнах. Водночас часто Україна не забирає всю потужність через занадто дорогу електрику. Про ситуацію розповів Олександр Харченко директор Центру дослідження енергетики в подкасті “Що з економікою?” Кошт послухав годинну розмову й обрав найцікавіше.
Фізичні обмеження на імпорт електроенергії в Україну
Фізична можливість імпорту з Європейського Союзу становить 2,2 гігавата. Теоретичний максимум, який можна отримати з європейських країн за дуже сприятливих умов.
Водночас імпорт за гроші обмежений потужністю в 1,7 гігавата. Це зроблено європейцями, аби не завдавати зайвих ризиків європейській енергосистемі, в якій вистачає своїх вузьких міст і слабких зон.
Компанія з управління енергосистемою “Укренерго” може запитати додаткову аварійну допомогу і потенційно отримати ще 0,25 гігавата.
Водночас, аби отримати електроенергію з іноземних країн потрібно знайти постачальника звідти. Так само і в аварійній допомозі може бути відмовлено, якщо немає вільної генерації.
Для збільшення пропускної потужності насамперед потрібно вдосконалити мережу в європейських країнах.
Різниця цін і дуже дорога електроенергія з Європи
Випадки, коли на імпорт повністю вибирали можливі 1,7 гігавата, можна перерахувати годинами. Все через ціноутворення, бо 10 годин на добу вартість електроенергії в Україні в рази нижче за європейську. Відтак імпортувати просто не логічно і всі намагаються вибирати все доступне в Україні.
Ціна на електроенергію є динамічною та залежить не лише від сезонних факторів, але й від часу доби. Вона формується на основі конкуренції та аукціонів на ринку.
“Тобто, чи можна в київському супермаркеті купити взимку кавун? Можна. Тільки він не буде по 14 гривень за кілограм, як зараз на київських деяких ринках, а значно дорожчим. Така сама історія з кіловат-годиною, з мегават-годиною”.
Через особливості нашого регулювання ця ситуація продовжує існувати, навіть в умовах, коли одночасно діють три черги на відключення.
“Три черги діють, а ціна на електрику не те що не досягла обмежених адміністративних максимумів, а просто на підлозі валяється. Поки ми цього не позбудемось (різниці ціноутворення з Європою) ми імпортний перетин повністю використовувати не будемо”, – конкретизував Харченко.
Вартість електроенергії загалом значно дорожче в Європі й тому бізнес йде шляхом побудови власної генерації. Мова не про великі генератори біля кавярень чи супермаркетів, а про повноцінні мініелектростанції для забезпечення власного бізнесу. Для прикладу, група компаній “Нова пошта” створила компанію Нова Енерджи, яка займатиметься генерацією енергії на регулярній основі. В цей же ринок йде “Епіцентр” і низка інших великих компаній.
Тим паче, що бензиновий генератор лише за паливом буде давати вартість 25-27 гривень кіловат-години. Якщо враховувати вартість самого генератора та обслуговування реальна ціна сягатиме до 35 гривень за кіловат-годину.
Варто додати, що через цю ж різницю цін неможливий максимальний імпорт і для населення, оскільки нинішній тариф покриває лише 40% реальної вартості української ціни.
Детальніше про те, що відбувається з енергосистемою можна почитати за посиланням. Для меншої залежності від графіків відключень можна придбати павербанк або зарядну станцію для заживлення побутової техніки.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Також за темою: