Відключення світла вже вас змусили купити павербанки, зарядні станції та генератори, але Ви все ще роздумах, як забезпечити себе під час відключень світла?
У цьому матеріалі розповімо про досвід Дмитрія Загребельного, який встановив сонячні панелі на приватному будинку на Київщині. Рік тому він у такий спосіб майже повністю забезпечив житло електрикою. Окрім фінансової вигоди, чоловік мав на меті використовувати зелену енергію в оселі. Ми розпитали у Дмитрія, у скільки це обійшлося та які кроки довелося пройти на шляху до енергонезалежності.
Як працюють СЕС та що таке “зелений тариф”?
Домашня сонячна електростанція (СЕС) – це система, що перетворює енергію сонця на електрику, яку можна використовувати для потреб домашнього господарства і навіть продавати надлишок за “зеленим тарифом”.
“Зелений тариф” – це програма, яка дозволяє власникам сонячних панелей продавати надлишок виробленої електроенергії в загальну мережу за ціною, яка вища за тариф на електроенергію для населення. з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року зелений тариф становить 6,14 грн кВт·год (без ПДВ). Для підключення послуги, власник домашньої СЕС має укласти договір з електропостачальною компанією.
Для роботи домашньої СЕС в умовах відключень світла необхідні безпосередньо сонячні панелі, а також інвертор та акумулятори для зберігання енергії. Зазвичай, компанії пропонують встановлення усього необхідного обладнання “під ключ”.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Встановлення сонячних панелей вдома: деталі
Минулого року встановлення сонячних панелей займало близько місяця. Спойлер: зараз це може затягнутися на довший час, оскільки попит на СЕС через проблеми з електрикою зріс.
Наприклад, Дмитрій почав процедуру на початку серпня 2023 року. Спершу фахівці компанії, що встановлює панелі, зробили заміри території з коптера та підготували кілька варіантів комерційної пропозиції. Упродовж тижня обране обладнання вже встановили. Ще два тижні знадобилося на встановлення місцевим обленерго двонаправлених лічильників (це пристрої, які рахують електроенергію, що “заходить” до будинку та “виходить” на продаж у загальну електромережу). А підключення “зеленого тарифу”, з урахуванням всіх процедур і вимог, зайняло близько трьох тижнів. На початку вересня домашня СЕС Дмитрія вже запрацювала.
Середньодобове споживання електроенергії у будинку Дмитрія становить 15 кВт. Влітку сонячні панелі забезпечують повну автономність будинку, тоді як взимку споживання зростає, і сонячна генерація забезпечує від 200 до 350 кВт з необхідних 450 кВт на місяць.
При цьому, контроль і аналіз процесу генерації доступний в застосунку в смартфоні.
Вартість встановлення сонячних панелей
Скільки коштує встановлення сонячної електростанції вдома – питання дуже індивідуальне. Конкретна вартість залежить від площі ділянки, де встановлюють СЕС, вибору обладнання та вартості роботи майстрів. Найбільше грошей йде на самі сонячні панелі, інвертор, акумулятори та роботи зі встановлення обладнання.
Якщо врахувати потужність і кінцеву вартість, кожен 1 кВт потужності панелей обійшовся Дмитрію в 1380 доларів. Загальна вартість проєкту для будинку – $15184 (з огляду на 15% знижки на монтажні роботи). 27 фотоелектричних модулів (панелей) Canadian Solar HiKu6 Mini Black (по 410 Вт) коштували по $135, система кріплення цих панелей загалом обійшлася в $972. Інвертор Deye SUN-10K-SG04LP3-EU low voltage (10 кВт) – $2876. Два акумулятори LiFePO4 Pylontech US3000C (по 3,5 кВт-год) Дмитрій купив по $1680.
Трохи більш як $2000 було витрачено на додаткове обладнання: шафу для акумуляторів, кабелі, автоматику, гофротруби, гермовводи, ізоляційні матеріали та інше. Монтажні послуги та запуск обладнання коштували приблизно $2500. Ще близько 10 тисяч гривень ($273 за курсом НБУ на 31.08.2023 року) Дмитрій заплатив за бюрократичні процедури.
Регулярне обслуговування та технічні огляди на обʼєкті Дмитрія поки що не проводилися. Проте компанія, яка встановлювала панелі, пропонує підписку на обслуговування системи за $135 на рік. Така підписка містить регулярні перевірки та необхідні ремонти.
Окупність та економія на електриці із сонячними панелями
Важливо розуміти, що генерація сонячних панелей є нестабільною. Кількість виробленої електрики значно залежить від погодних умов. Наприклад, панелі Дмитрія у січні генерують у 7 разів менше електрики, ніж у травні. Взимку робота СЕС покриває половину від споживання будинку, водночас влітку генерація значно перевищує потреби у споживанні.
Ще один нюанс: розглядати домашню СЕС для заробітку на “зеленому тарифі” у 2024 році не так вигідно, як це було два чи пʼять років тому. З 1 квітня 2024 року тариф становить 6,39 грн/кВт-год (без ПДВ). Після зростання цін на електрику. Виплати із зеленого тарифу довго “відбиватимуть” вартість встановлення домашньої СЕС.
Дмитрій, наприклад, у 2023 році продав до мережі за “зеленим тарифом” приблизно ⅓ від генерації сонячних панелей. Завдяки цьому за пів року 2023-го на споживанні світла родина Дмитрія зекономила 3063 грн ($80,94), а за першу половину 2024 року – ще 2909 грн ($72,45). Чоловік каже, що зараз виплати зазвичай надходять без затримок, однак інколи можуть бути незначні затримки. За сприятливих умов, Дмитрій розраховує окупити свій проєкт протягом 8-10 років.
“Від подібного проєкту, окрім фінансової вигоди та енергонезалежності, ще отримуєш додаткове задоволення: ти робиш свій внесок в енергонезалежність країни, екологію та внутрішні інвестиції в Україні”, – розповів про власну мотивацію Дмитрій.
Як вдало встановити сонячні панелі: корисні поради
Досвід Дмитрія показує, що встановлення сонячних панелей на приватному будинку – це питання не додаткового заробітку, а енергонезалежності. За власним досвідом, чоловік радить не економити на вартості панелей та інвертора, оскільки вони мають служити близько 25 років. Дешеве обладнання може мати нижчу ефективність і швидше втратить коефіцієнт корисної дії.
Ось ще кілька порад від Дмитрія для тих, хто вирішив встановити домашню СЕС:
- Перевірте, чи ваш дах підходить для встановлення сонячних панелей. Важливо, щоб він був орієнтований на південь і не затінений деревами або іншими будівлями.
- Варто провести професійну оцінку, щоб отримати точні розрахунки: скільки енергії треба генерувати і якого типу інвертор потрібен.
- Обирайте компанію з досвідом та гарними відгуками. Перевірте, чи вони мають усі необхідні сертифікати та ліцензії, чи є гарантія на роботи та сервісна підтримка.
- Поспілкуйтеся з тими, хто вже встановив сонячні панелі. Їхні реальні відгуки та поради можуть бути дуже корисними.
- Ознайомтеся з умовами та процедурами підключення до зеленого тарифу. Це допоможе отримати додатковий дохід від продажу надлишкової енергії.
Уляна Панасюк, журналістка Кошт.медіа
Корисний текст? Докиньте редакції 62 гривні на каву
Читайте також:
- Для імпорту енергетичного обладнання прибрали мито і ПДВ. Які категорії підпадають
- Абанк дає кешбек та оплату частинами на павербанки та зарядні станції: як отримати
- Підзарядити телефон чи попрацювати: як знайти заклад із генератором
- Є трохи світла в кінці тунелю: коли графіки відключень стануть меншими