Національний банк України 9 серпня визнав неплатоспроможним банк «Січ». За період воєнного стану це вже другий збанкрутілий банк – в червні до неплатоспроможних віднесли «Мегабанк». Всі вони дуже дрібні і не впливають загалом на систему. Так, «Січ» займав лише 0,3% від чистих активів всіх банків країни, «Мегабанк» – 0,46%. Тож за фінансову систему і країну можна бути спокійним. Та далі розберемося, як бути клієнтам таких банків.
Який розмір вкладів гарантується державою
На час воєнного стану і три місяці по його завершенню діє 100% гарантія вкладів фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців в тому числі – тобто Фонд гарантування вкладів відшкодовує вкладнику банку кошти в повному розмірі вкладу разом із нарахованими відсотками. Після цього терміну сума гарантування вкладу складе 600 тисяч гривень.
Довідково: Востаннє сума гарантування вкладів збільшувалася до 200 тисяч гривень у 2012 році. Тоді це становило порядку 25 тисяч доларів в еквіваленті. Нині це було вже близько 7000$.
Умови гарантування вкладів для валютних депозитів
Гарантування вкладів поширюються на вклади у валюті, однак їх відшкодування здійснюється у гривні. Виплата вкладникам таких депозитів здійснюється за офіційним курсом Національного банку, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку. Тобто у випадку з банком «Січ», про виведення якого повідомили 9 серпня, курс виплати доларових вкладів складе 36,57 грн/долар, а єврових вкладів – 37, 38 грн/євро.
Так, нині у випадку з доларом це не так актуально – курс зафіксований і незмінний. От курс Євро змінюється кожного дня, оскільки він формується на основі крос-курсів на міжнародному ринку. Наприклад, якщо Євро на міжнародному ринку 1.02 долара, то Національний банк України встановлює офіційний курс євро на рівні = 36,57*1.02 = 37,30. Так само і з іншими іноземними валютами.
Але складається цікава ситуація, якби Нацбанк вивів банк «Січ» з ринку 21 липня. Саме тоді Нацбанк збільшив офіційний курс гривні до долару з 29,25 грн/долар до 36,57 грн/долар. В цьому випадку клієнти б опинилися в ситуації миттєвого знецінення своїх вкладів на 25%. І це якщо рахувати за офіційним курсом, а не курсом вуличних обмінників.
Як вберегтися від банкрутства банків
Якщо ви не хочете детального розбиратися у фінансових показниках банків і розмірковувати над ризиками їх банкрутства відносно бізнес-моделей, то найпростіша відповідь звучить так: зберігайте гроші в системних банках. Їх перелік встановлює Національний банк України і останнє оновлення від березня 2022 року.
Системно важливий банк – це банк, банкрутство або неналежне функціонування якого може призвести до появи системних ризиків. В Нацбанку прямо вказують, що вони приділяють особливу увагу діяльності системно важливих установ, адже потенційні труднощі у їхній роботі можуть мати негативний вплив на роботу всієї фінансової системи.
Набуття статусу системно важливого накладає на банки додаткове навантаження: вони повинні виконувати окремі підвищені вимоги для забезпечення їх запасу міцності.
Перелік системно важливих банків:
А-Банк, Альфа-Банк, Кредобанк, ОТП Банк, Ощадбанк, АБ Південний, ПриватБанк, ПУМБ, Райффайзен Банк, ТАСкомбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, УкрСиббанк, Універсал Банк (Monobank).
Також за темою: