Зміни щодо відпусток та виплат для військових, рятувальників і поліцейських: що варто знати
Зміни до законів про військову службу: підтримка військових та їхніх сімей.
У вересні 2023 року Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт 9638, який передбачає грошові компенсації за невикористані відпустки військовим, поліціянтам та рятувальникам, а сім’ям полонених та зниклих безвісти грошові виплати за таких осіб. Законопроєкт набере чинності після підпису президента.
Далі розглянемо детальніше головні положення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану та їхній вплив на різні категорії військових, працівників силового блоку та їхніх сімей.
- Додаткові виплати військовослужбовцям та студентам військових ЗВО (на основі постанови Кабміну № 836).
Виплати у 30 тисяч грн передбачені для:
- військовослужбовців, які виконують бойові завдання для оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України;
- осіб рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій;
- начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро;
- поліціянтів.
Виплати у розмірі до 50 тисяч грн можуть отримувати військовослужбовці, які:
- на відстані здійснюють оперативне управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні дії на лінії зіткнення;
- виконують бойові завдання на відстані першого ешелону оборони або наступу.
Грошову винагороду у 100 тис. грн отримуватимуть:
- військовослужбовці, службовці ДСНС та поліції, які беруть безпосередню участь у бойових діях, забезпечують здійснення заходів з нацбезпеки й оборони в районах проведення воєнних дій, зокрема і на тимчасово окупованих українських територіях;
- особи рядового і начальницького складу територіальних воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем ЗСУ до безпосередньої участі у бойових діях або здійснення заходів з нацбезпеки й оборони в районах проведення воєнних дій, зокрема і на тимчасово окупованих українських територіях.
100 000 грн на місяць – військовим, які отримали поранення, травму або каліцтво під час бойових дій.
100 000 грн – військовим, які загинули під час бойових дій за місяць, у якому вони загинули.
Грошове забезпечення за останньою займаною посадою – військовим, які отримали поранення, травму або каліцтво під час бойових дій і були визнані обмежено придатними або непридатними до військової служби з переоглядом, протягом двох місяців із дня зарахування у розпорядження. після перебування у розпорядженні понад два місяці їм щомісячно виплачуватиметься оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткова винагорода розміром 20 100 грн.
6000 грн щомісячно – військовим строкової військової служби.
2350 гривень щомісячно – курсантам вищих військових навчальних закладів, ЗВО зі специфічними умовами навчання, а також які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки, закладів фахової передвищої військової освіти, які перед зарахуванням на навчання не перебували на військовій службі або проходили строкову військову службу.
Від 15000 до 30000 грн щомісячно – військовим, які обіймають посади керівного та інструкторсько-викладацького складу у навчальних військових частинах (навчальних центрах, навчальних підрозділах) з урахуванням їхнього рівня підготовки (кваліфікації).
- Грошове забезпечення для сімей полонених або зниклих безвісти (на основі законопроєкту 9638)
Законопроєкт пропонує зберігати грошове забезпечення та виплачувати сім’ям осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які потрапили у полон, стали заручниками або зникли безвісти за особливих обставин.
Родина отримуватиме повну зарплату з усіма доплатами, доки людину не визнають безвісно відсутньою чи померлою. Проте це не буде діяти для сімей тих, хто здався в полон добровільно. Яким чином визначатимуть “добровільність” здачі у законопроєкті не прописано.
- Грошові компенсації за невикористані дні відпустки (на основі законопроєкту 9638)
Оскільки під час воєнного стану військові, рятувальники та поліціянти не можуть повною мірою використати свої відпустки, за невикористані дні їм виплачуватимуть грошову компенсацію.
У разі загибелі чи смерті кошти отримуватимуть члени сім’ї. Якщо в людини немає родини, то гроші автоматично перераховуються до складу спадщини.
- Подовжені відпустки для військових (на основі законопроєкту 9638)
Під час дії воєнного стану військовослужбовці можуть взяти щорічну основну відпустку до 30 днів. Вони також можуть взяти відпустку до 10 днів за сімейними обставинами або з інших поважних причин. Час, необхідний для поїздки до місця відпочинку та назад, не враховується, але не може перевищувати двох днів в один кінець у межах України.
Строковикам також надається відпустка до 30 діб на рік без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад (не більше двох діб в один кінець).
Яким чином військові можуть законно відвідати родину за межами країни під час відпустки, читайте у матеріалі “Як військовослужбовцю виїхати за кордон під час воєнного стану: роль відпустки”.
Студентам військових вишів надаються канікули: зимою – до 10 днів, літом – до 20 днів. Час, необхідний для поїздки до місця відпочинку та назад, не враховується, але не може перевищувати двох днів в один кінець у межах України.
- Покращення системи разової допомоги при звільненні зі служби (на основі законопроєкту 9638)
Встановлено нові розміри разової допомоги при звільненні зі служби для військовослужбовців, крім строковиків та призовників.
Відтак, під час війни – 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачуватимуть:
- іноземцям, які воюють у лавах ЗСУ, які звільняються зі служби за станом здоров’я або добровільно;
- українським військовослужбовцям, які звільняються зі служби за віком та через закінчення контракту, скорочення штату, сімейні обставини.
У мирний час – 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби для військовослужбовців, які звільняються з військової служби за власним бажанням та через сімейні обставини або з інших поважних причин.
Призовникам допомогу розміром 50% місячного грошового забезпечення виплачують у разі звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням установлених строків військової служби, за станом здоров’я та через сімейні обставини або з інших поважних причин. Крім цього, військовослужбовці, які призвані на строкову службу, можуть за власним бажанням продовжити службу в армії, якщо вони вислужили не менше 6 місяців під час війни.
Одноразова грошова допомога НЕ виплачується військовим у разі їхнього звільнення зі служби за такими причинами:
- Службова невідповідність.
- Систематичне невиконання умов контракту.
- Встановлення за результатами спеціальної перевірки відомостей, які не відповідають встановленим законодавством вимогам для зайняття посади.
- Встановлення невідповідності військовослужбовця вимогам проходження військової служби, визначеним у законі “Про військовий обов’язок і військову службу“, чи визнанням його таким, що не пройшов випробування тощо.
Читайте також:
Comments are closed.