fbpx
КОШТ

Як військовому виїхати за кордон під час воєнного стану: роль відпустки

Під час воєнного стану, виїзд за кордон заборонений для більшості чоловіків, тим більше це стосується військовозобов’язаних осіб. Виняток становить лише закордонне лікування або військове навчання. Однак існує законна процедура, яка дозволяє українським військовим тимчасово покинути країну під час служби – оформлення відпустки із зазначенням закордонного маршруту. Ми розглянемо, які документи необхідно підготувати, як отримати дозволи від командування та Міноборони та на який термін воїнам можна виїхати за кордон, перебуваючи на передовій.

На який термін військовому можна виїхати за кордон у відпустку

Термін виїзду за кордон у відпустку залежить від виду та тривалості відпустки. Згідно із законодавством України, зокрема Законом «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» (11 стаття) та Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (частина 2 статті 8-1) військовослужбовці під час воєнного стану мають право перетинати кордон без необхідності отримання лікування за межами країни.

Середня тривалість відпустки для військовослужбовців на рік обмежена до 10 календарних днів, враховуючи 3 дні для проїзду за кордон або в межах України. Окремим категоріям військових може бути надана додаткова відпустка, наприклад, за участь у бойових діях, за особливі заслуги, за навчання тощо.

Виїжджати за кордон військові можуть на той час, який вкажуть у рапорті (його має затвердити командир підрозділу).

Документи військовому для виїзду за кордоном

Для подорожі за кордоном військовослужбовець повинен мати такі документи:

  1. Військово-обліковий документ, посвідчення офіцера або посвідчення військовослужбовця.
  2. Відпускний квиток із зазначенням “відпустка за кордоном” (якщо такої відмітки у квитку немає, необхідно мати витяг із наказу із зазначенням виїзду за кордон).
  3. Чинний закордонний паспорт (id-картка або книжка).

Як скласти рапорт на відпустку

Найперше потрібно подати рапорт до свого командира підрозділу не пізніше ніж за 15 днів до початку відпустки. У рапорті варто вказати наступну інформацію: вид і тривалість відпустки; адресу і телефон для зв’язку під час відпустки; вид транспорту і час проїзду до місця відпустки і назад; пропозицію щодо тимчасової заміни на посаді (за потреби).

Нижче наведений приклад рапорту на оформлення відпустки. 

Зразок рапорту на відпустку

Для доповнення рапорта потрібно надати документи, які засвідчують причину, наприклад: свідоцтво про шлюб для родини, що проживає за кордоном, та документ про місце проживання сім’ї за кордоном; медичний висновок або свідоцтво про народження дитини.

Важливо: Подавати рапорт варто у двох примірниках. На одному з них мають бути вказані номер, дата та підпис особи, яка прийняла рапорт (начальник або командир). Цей примірник залишається у військовослужбовця для подальшого оформлення документів.

Як військовому отримати дозвіл на виїзд за кордон у відпустку

Поданий рапорт передається до штабу військової частини для подання на розгляд командиру військової частини. Командир зі свого боку ухвалює рішення щодо надання відпустки. Це рішення оформляється у вигляді наказу, який надає право виїжджати за межі країни. Також можна використати відпускний квиток, де вказаний термін відпустки і дозволена можливість перетину державного кордону України.

Втім, останнє слово буде за командуванням частини, адже в разі відмови у відпустці, оскаржити рішення командира практично неможливо.

Перед відпусткою необхідно запросити витяг із наказу про відпустку із зазначенням можливості перетину державного кордону України. Далі звичайна процедура становлення на облік ВСП (військової служби правопорядку) і можна перетинати кордон.

Облік ВСП – це процедура реєстрації військовослужбовця у відповідному підрозділі ВСП перед виїздом за кордон у відпустку. Це необхідно для контролю за рухом особового складу ЗСУ та запобігання можливих порушень правил виїзду за кордон.

Корисні покликання:

У разі виникнення додаткових запитань радимо звернутися на офіційну гарячу лінію Державної прикордонної служби України – «Довіра»:

  • 044 527 63 63 (цілодобово);
  • 1598 (для безкоштовних дзвінків з мережі фіксованого зв’язку та абонентів операторів мобільного зв’язку на території України).

Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву 


Читайте також:

Поділитися новиною: