Повномасштабна війна в Україні призвела до змін у процедурі прийняття спадщини. У цій статті ми розповімо про те, які саме зміни відбулися, та як офіційно прийняти спадщину на території України та за кордоном.
Головні зміни у прийнятті спадщини в умовах воєнного стану
- Строк для прийняття спадщини збільшено.
До введення воєнного стану строк для прийняття спадщини становив 6 місяців з дня смерті спадкодавця. В умовах воєнного стану строк для прийняття (відмови від) спадщини збільшується з 6 до 10 місяців.
- Спадкова справа може бути заведена будь-яким нотаріусом України.
Нині спадкову справу може завести будь-який нотаріус України незалежно від місця відкриття спадщини*. Це означає, що можна вибрати нотаріуса, який є найближчим до фактичного місця проживання або найзручнішим для спадкоємців.
*Відкриття спадщини – процес, коли людина померла або була оголошена померлою, і тоді її майно передається спадкоємцям. А місцем відкриття спадщини може бути останнє місце проживання людини. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини.
- Спадкова справа може бути заведена без Спадкового реєстру.
Якщо нотаріус не має доступу до Спадкового реєстру (бази даних про спадкові справи, договори, заповіти тощо), він все одно має право завести спадкову справу без використання цього реєстру. Наявність заповіту, спадкового договору та заведеної спадкової справи перевіряється нотаріусом протягом 5 робочих днів із моменту відновлення доступу до реєстру.
Крім цього, 30 січня 2024 року набули чинності оновлені правила оформлення спадщини на час воєнного стану. Згідно з ними, місцем відкриття спадщини відтепер вважається останнє місце проживання спадкодавця. Якщо ж воно невідоме, то за таке місце визнаватимуть: місце перебування спадкоємця, місце розташування нерухомого майна (або його основної частини) спадкодавця, або місце знаходження рухомого майна, якщо нерухомості немає.
Варто зауважити, що під час воєнного стану не можна отримати свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, доки її не буде зареєстровано у Спадковому реєстрі.
Як успадкувати спадщину під час воєнного стану в Україні
Для оформлення спадщини в Україні спадкоємець має виконати такі дії:
- Отримати свідоцтво про смерть спадкодавця в будь-якому органі ДРАЦС на підконтрольній території України.
- Подати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса (державного чи приватного) протягом 10 місяців із дня відкриття спадщини. У разі пропуску цього строку спадкоємець вважається таким, що відмовився від прийняття спадщини.
- Отримати свідоцтво про право на спадщину від нотаріуса. Його нададуть тільки після того, як мине строк для прийняття спадщини.
Звернутися до нотаріуса можна у будь-якому населеному пункті на підконтрольній території України. Список таких нотаріусів можна знайти в Реєстрі нотаріусів.
Якщо нотаріус відмовляється у нотаріальній послузі, він зобов’язаний видати заявнику протягом трьох робочих днів письмову обґрунтовану постанову про відмову. Заявник має право оскаржити таку постанову у судовому порядку.
Деякі громадяни, зокрема ВПО та особи з інвалідністю, мають мають право на безкоштовну правову допомогу, і можуть отримати детальнішу консультацію з питань оскарження дій нотаріуса та навіть представництво у суді. Інформації про те, хто має право на безкоштовні представництва та захист у суді можна знайти у матеріалі “Як отримати юридичну допомогу від держави під час війни“.
Як прийняти спадщину під час воєнного стану за кордоном
Спадкоємці, які проживають за кордоном, можуть подати заяву про прийняття спадщини до консульських установ або дипломатичних представництв України (перелік дипустанов). Нотаріальні дії за кордоном здійснюють саме офіційні установи нашої країни, вони відкривають спадкові справи або можуть навіть видавати свідоцтво про право на спадщину.
Письмова заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто консулу. Якщо спадкоємці особисто з’являються до консула України і подають заяву, засвідчення справжності підпису не потрібне. Однак якщо заяви подають довірені особи, справжність підпису спадкоємців на таких заявах має бути нотаріально засвідченою.
Втім, можуть бути ситуації, коли заяви про прийняття спадщини не приймуть у дипустановах або консульствах, за таких обставин спадкоємці можуть звернутися до будь-якого нотаріуса за кордоном, оформити заяву, перекласти її та легалізувати.
Перед поданням заяви про прийняття спадщини необхідно перевірити, чи вимагає країна перебування проставлення апостиля на заяві. Це може залежати від наявності міжнародних договорів, між країною перебування та Україною. Якщо так, її необхідно ще й додатково перекласти українською та завірити переклад нотаріально. Проте всі особливості подання документу найкраще запитувати безпосередньо в консула або державного нотаріуса країни перебування.
Потім заяву необхідно направити нотаріусу на підконтрольній території України, заздалегідь попередивши його про це. Список приватних та державних нотаріусів можна знайти в Реєстрі нотаріусів України.
Після отримання українським нотаріусом належно завіреної заяви подальший порядок дій щодо прийняття спадщини буде аналогічним, як уже було вище вказано.
Дії у разі пропуску строку на прийняття спадщини
Спадкоємці, які пропустили строк для прийняття спадщини з поважних причин, мають право звернутися до суду з позовом про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
До суду необхідно подати докази поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини. Суди оцінюють, чи перешкоджали такі причини спадкоємцю звернутися до нотаріуса. Наприклад, тривала хвороба спадкоємця або строкова військова служба у ЗСУ можуть бути визнані поважними причинами. Але необізнаність про смерть спадкодавця або перебування за кордоном не є достатніми підставами для пропуску строку.
Якщо військовослужбовцям ЗСУ потрібно точна правова консультація щодо процедури спадкування, вони можуть отримати її безкоштовно: список організацій, які консультують військових.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: