Верховна Рада нарешті в цілому ухвалила проєкт закон про мобілізацію. Цей документ вносить суттєві зміни до правил мобілізації та військової служби як для цивільних, так і для військових.
Різноманітні державні органи кілька місяців доопрацьовували необхідний законопроєкт про мобілізаційні положення. Варто зауважити, що остаточна версія документа суттєво відрізняється від початкової. Багато ключових положень, які закладалися в першому варіанті, як-от зниження призовного віку до 25 років або скасування статусу “обмежено придатний”, вже врегульовані.
Закон про мобілізацію набере чинності через місяць з наступного дня його опублікування. З повним текстом висновку комітету національної безпеки та оборони можна ознайомитися за лінком.
У цьому матеріалі ми детально розглянемо, які нововведення та обов’язки встановлює закон про мобілізацію для громадян і як вони вплинуть на повсякденне життя та фронт країни. Зокрема, про демобілізацію та виплати чинним військовим, мобілізацію та бронювання цивільних осіб, відстрочки від призову на військову службу, надсилання повісток та вимоги до чоловіків в Україні й закордоном та механізм покарання ухилянтів.
Далі наводимо головні положення проєкту закону.
Військовим
Головна зміна в законі: відсутність чітких строків демобілізації. Верховна Рада ухвалила закон про мобілізацію без положень про демобілізацію. Рішення про винесення правил демобілізації в окремий закон ініціював головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. За словами Сирського, через значну кількість депутатських правок питання демобілізації потребують детального вивчення.
Звільнитися з військової служби можливо за таких умов:
- вагітність (для військовослужбовиць)
- самостійне виховання неповнолітньої дитини усиновлення
- виховання неповнолітньої дитини з інвалідністю
- утримання повнолітньої дитини з інвалідністю 1 або 2 групи
- необхідність постійно доглядати за дружиною (чоловіком) з інвалідністю 1 або 2 групи, а також 3 групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання або відсутності кінцівок тощо.
Звільнені з полону військові отримають додаткові 90 днів відпустки зі збереженням грошового забезпечення, якщо вони вирішили продовжити службу. Відпустка надаватиметься без поділу на частини.
Військовим та/або їхнім родинам надаватимуться такі грошові виплати:
- Від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму (від 12 тисяч до 908 тисяч гривень) за знищену або захоплену ворожу техніку
- Компенсація у розмірі 50% від першого внеску з іпотеки, а також додатково по 100 тисяч гривень після першого і другого років служби за умови укладання першого контракту.
- Сертифікат на купівлю автівки в розмірі 150 тисяч гривень протягом трьох місяців з дати укладання першого контракту.
Додатково військовослужбовцям та їхнім дружинам/чоловікам не нараховуються штрафні санкції, пеня та відсотки за користування кредитом, за винятком кредитів на житло або автомобіль.
Розмір щорічної відпустки для військовослужбовців залишається без змін – до 30 днів плюс 10 за сімейними обставинами або з інших важливих причин. Мінімальний строк відпустки має складати не менше 15 днів. Військовим також надається додаткова відпустка за знищену ворожу техніку, але не більше 15 днів на рік.
Військовозобов’язаним в Україні
Вік призову на службу зменшено до 25 років віку призову на мобілізацію. Тобто військовозобов’язаними нині є всі чоловіки від 25 до 60 років (раніше призовний вік був – 27 років).
Електронні повістки громадянам не надсилатимуть. Їх і надалі вручатимуть лише у паперовому вигляді у таких місцях:
- у приміщенні військкомату його представниками
- за місцем проживання (перебування) представниками ТЦК або поліцією
- за місцем роботи співробітниками військкомату, роботодавцем або поліцією
- у громадських місцях представниками ТЦК або поліцією.
Усі військовозобов’язані повинні протягом 60 днів оновити свої облікові дані. Зробити це можна у ТЦК, ЦНАПі або через електронний кабінет. Поважні причини для неприбуття — перешкоди стихійного характеру, хвороба громадянина та смерть близького родича (батьки, дружина, діти, рідні брати, сестри, дід, баба) або близьких родичів дружини. Детальніше про правила вручення повісток та покарання за ігнорування повісток можна прочитати за відповідними лінками.
Реєстрація в електронний кабінет для призовників, військовозобов’язаних та резервістів повністю добровільна. Кабінет Міністрів протягом наступних двох місяців має забезпечити функціонування е-кабінету, де буде акумулюватися інформація про призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Під час мобілізації чоловіки від 18 до 60 років повинні мати із собою військово-обліковий документ (приписне посвідчення, військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного) та пред’явити його на вимогу представника ТЦК або поліцейського. Перевірка документа здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Представник ТЦК або поліцейський зобов’язаний фіксувати процес перевірки на відео за допомогою камери телефону.
Оформити внутрішній або закордонний паспорт військовозобов’язані зможуть, лише якщо матимуть із собою військово-облікові документи.
Військовозобов’язаним за кордоном
Українці, які постійно проживають за кордоном, зобов’язані стати на військовий облік. Порядок та строки взяття на військовий облік таких громадян визначатиме Кабінет Міністрів України. Наразі сформованого механізму немає.
Чоловікам від 18 до 60 років, які не мають військово-облікових документів, можуть обмежити консульські послуги.
До того ж отримати консульські послуги в закордонних дипустановах України військовозобов’язані чоловіки зможуть лише за умови, що вони оновили свої військово-облікові дані. Вони можуть зробити це одним із трьох способів:
- Відправити інформацію до ТЦК електронною поштою.
- Зателефонувати до ТЦК.
- Зареєструвати електронний кабінет та оновити дані в ньому.
Важливо зазначити, що повістки через електронний кабінет їм не надсилатимуть.
Читай КОШТ у Telegram: про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
“Обмежена придатність”, ВЛК та інвалідність
Військовозобов’язані, яких визнали “обмежено придатними до військової служби за станом здоров’я” зобов’язані повторно пройти ВЛК протягом 12 місяців.
Цивільні чоловіки від 25 до 55 років, які отримали 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (за винятком військовослужбовців), підлягають повторному огляду медико-соціальною експертизою (МСЕК) для визначення придатності до військової служби.
Люди з інвалідністю та особи, звільнені з полону, мають право на звільнення з військової служби (за винятком випадків, коли військовослужбовці висловили бажання продовжувати службу).
Опікуни та всиновлювачі тепер мають право на відстрочку та звільнення з військової служби.
Відстрочка від призову
Не призиватимуть на військову службу наступні категорії громадян:
- Непридатних за станом здоров‘я (за висновком ВЛК) або віком.
- Тимчасово непридатних на термін 6-12 місяців (за висновком ВЛК). Після завершення цього терміну вони зобов’язані повторно пройти ВЛК.
- Заброньовані працівники.
- Багатодітні батьки, які виховують трьох і більше неповнолітніх дітей (виняток становлять розлучені та які понад три місяці не сплачують аліменти).
- Жінки та чоловіки, які самостійно виховують щонайменше одну дитину віком до 18 років.
- Батьки, опікуни, піклувальники, батьки-вихователі, прийомні батьки, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю або тяжко хвору дитину.
- Батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю 1 чи 2 групи.
- Усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, які утримують неповнолітню дитину.
- Громадяни, які зайняті постійним доглядом за хворими дружиною (чоловіком), дитиною, батьками.
- Опікуни особи, яку суд визнав недієздатною.
- Люди, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю 1 чи 2 групи, а також інвалідністю 3 групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
- Громадяни, які утримують одного зі своїх батьків або одного з батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю 1 чи 2 групи.
- Люди, які виховують неповнолітню дитину та мають чоловіка (дружину), що проходить військову службу.
- Громадяни, близькі родичі яких загинули або зникли безвісти під час проведення АТО, ООС, повномасштабної війни.
- Члени сімей Героїв України, які загинули під час Революції Гідності.
Додатково не підлягають призову на військову службу здобувачі:
- Професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий.
- Докторанти та інтерни.
Науковим і науково-педагогічним працівникам може надаватися відстрочка за умови, що вони працюють у закладах освіти не менш ніж на 0,75 ставки.
Перевірятимуть підстави щодо надання відстрочки ТЦК, які також оформлюватимуть їх зокрема за допомогою Держреєстру призовників. Порядку оформлення наразі немає, його встановить Кабінет міністрів.
Покарання ухилянтів
З тексту документа правками вилучили значну частину санкцій, які раніше передбачалися для ухилянтів. Однак чинна версія законопроєкту все ж передбачає певне обмеження – ухилянтів зможуть позбавляти водійських прав за поданням керівника ТЦК.
Пояснюємо, як це працюватиме.
За ухилення та неприбуття до ТЦК, ігнорування врученої повістки, відмови від медогляду або уточнення військово-облікових даних, керівник ТЦК звертатиметься до поліції з вимогою затримати його та доставити до військкомату.
Якщо поліція не зможе знайти громадянина, керівник ТЦК протягом 5 днів поштою у паперовій формі надішле йому вимогу про виконання обовʼязків (наразі форма та зміст вимоги документа не затверджені).
Зауважимо, вимога вважатиметься врученою, навіть якщо людина не отримала її на руки. Після цього військовозобов’язаний матиме 10 днів для виконання вимоги.
Відтак через 10 днів ТЦК звертається до суду і просить тимчасово обмежити порушника в праві керування власним транспортом під час мобілізації – до виконання або відкликання вимоги.
Рішення суду передають до державної виконавчої служби.
Суд може відмовити ТЦК у запиті на позбавлення прав у таких випадках:
- якщо транспортний засіб є основним законним джерелом доходу (наприклад, якщо людина працює водієм)
- якщо транспортний засіб використовується у зв’язку зі своєю інвалідністю чи інвалідності особи, яку утримує людина.
Однак парламент розглядає й інші обмеження за порушення законодавства про військовий облік і мобілізацію. Зокрема, можуть бути встановлені конкретні штрафи.
Правила бронювання
Бронюванню підлягають такі категорії працівників:
- Працівники Національної поліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, органів прокуратури, Бюро економічної безпеки, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, Служби судової охорони, судів, органів досудового розслідування, патронатних служб державних органів.
- Робітники підприємств, установ і організацій, які виконують мобілізаційні завдання.
- працівники підприємств, які критично важливі для забезпечення потреб Сил оборони або функціонування економіки під час воєнного стану.
- Держслужбовці категорії “А”, голови обласних і районних рад, а також сільські, селищні, міські голови.
- Держслужбовці категорії “Б” і “В”, працівники органів місцевого самоврядування – до 50% серед усіх військовозобов’язаних, які працюють в установі.
Категорія Б – керівники та заступники самостійних структурних підрозділів держоргану, керівники підрозділів у складі самостійних структурних підрозділів держоргану. Категорія В – виконавці або не керівні посади, головні та провідні спеціалісти держоргану, спеціалісти держоргану.
Зауважимо, що державні установи будуть оформлювати відстрочку своїх заброньованих працівників у конкретних ТЦК.
Мобілізація жінок
Обовʼязкової загальної мобілізації жінок немає і наразі не передбачено у майбутньому. Нагадаємо, що раніше президент відмовився підписувати закон про мобілізацію жінок.
Лише жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, та придатні до військової служби за станом здоров’я та віком, зобов’язані стати на військовий облік. Проте під час воєнного стану їх та решту жінок на військовому обліку можуть призвати на військову службу лише за їхньою згодою.
Жінки, які мають професію, споріднену з військово-обліковою спеціальністю, можуть стати на військовий облік за власним бажанням.
У мирний час жінки можуть вступити на військову службу або службу у військовому резерві винятково на контрактній основі.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: