Як оформити й отримати аліменти на дитину: покрокова інструкція
Як розрахувати аліменти та подати на них заяву добровільно або примусово, і які покарання за їх несплату
Як правильно розрахувати суму аліментів на дитину? Які права та обов’язки у вас, як платника або одержувача аліментів? І як їх оформити без конфліктів та скандалів? У нашому матеріалі розповідаємо все, що потрібно знати про аліменти в Україні: від доходу платника до віку дитини, від добровільної угоди до примусового стягнення, від документів до судових процесів.
Для кого призначені аліменти на дитину
Аліменти можуть перераховувати в добровільному порядку або за рішенням суду. Закон України зобов’язує обох батьків матеріально забезпечувати свою дитину, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі чи ні.
Згідно з Сімейним кодексом України, право на утримання мають такі особи:
- неповнолітні діти від батьків;
- повнолітні діти до 23 років, якщо вони навчаються у будь-якому закладі освіти і через це потребують фінансової підтримки;
- повнолітні діти, які отримали інвалідність до досягнення 18 років;
- дружина під час вагiтностi та протягом трьох рокiв пiсля народження дитини (якщо дитина живе з мамою);
Право на утримання є невід’ємним правом дитини, яке не може бути скасоване або зменшене за бажанням того, хто сплачує аліменти, або того, хто їх отримує. Наприклад, батько не може самовільно припинити платити аліменти на дитину, навіть якщо мати дитини згодна на це, якщо аліменти були присуджені судом або оформлені нотаріальною угодою. Якщо ж батько платить аліменти за власною ініціативою, то вони можуть узгодити інші умови сплати.
Суд не може позбавити права на аліментні кошти у того, хто має на них право. Це стосується не тільки дітей, які мають право на утримання від батьків, але й батьків, які мають право на утримання від дітей у старості. Єдиним винятком є ситуація, коли особа втрачає право на утримання через свою протиправну поведінку. Наприклад, якщо один із батьків втратив свої батьківські права за рішенням суду через те, що знущався з дитини або її покинув, то він (або вона) також не має права на утримання від дитини.
Розмір аліментів на дитину у 2023 році
Аліменти стягуються не тільки з основної зарплатні, але й з будь-яких інших доходів батька або матері у гривнях чи валюті. Це стосується усіх видів доходів, які перераховано в загальному переліку:
- основну заробітну плату;
- доплати, надбавки і премії;
- оплату за роботу в нерегулярний час;
- заробітну плату, що зберігається під час відпустки та при звільненні;
- винагороди за річні підсумки роботи та за вислугу років;
- допомогу по державному соціальному страхуванню;
- суми для відшкодування збитків у зв’язку з втратою працездатності;
- допомогу по безробіттю;
- пенсію;
- державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства;
- стипендії;
- доходи від підприємницької діяльності та оренди майна;
- інші види заробітку.
У 2023 році сума аліментів на дитину визначається відповідно до прожиткового мінімуму для дитини певного віку (але не нижче 30% прожиткового мінімуму).
У 2023 році прожитковий мінімум:
- для дітей до 6 років – 2272 грн;
- від 6 до 18 років – 2833 грн.
Існують два види сталого розміру аліментів: мінімальний гарантований та мінімальний рекомендований. Перший становить 50% прожиткового мінімуму, а другий – 100% прожиткового мінімуму.
Вік дитини | Мін. гарантований розмір | Мін. рекомендований розмір |
до 6 років | 1136 грн | 2272 грн |
6-18 років | 1416,50 грн | 2833 грн |
18-23 роки (якщо продовжують навчання) | 1342 грн (за прожитковим мінімумом для працездатних, адже діти повнолітні) | 2684 грн(за прожитковим мінімумом для працездатних, адже діти повнолітні) |
Максимальний розмір аліментів становить 10 прожиткових мінімумів на дитину. Для дітей до 6 років – це близько 23 000 гривень у 2023 році, а від 6 до 18 років – 28 330 гривень.
Якщо платник аліментів витрачає більше, ніж заробляє, і не може пояснити, звідки в нього такі гроші, то суд може врахувати ці витрати під час встановлення розміру аліментів і збільшити їхню суму.
Як оформити аліменти на дитину у 2023 році
В Україні існують два основні види аліментів на дитину: добровільні (за договором між батьками) і примусові (за рішенням суду). Розглянемо їх детальнiше.
Добровільні аліменти – це ті, які батьки погоджуються платити без звернення до суду. Якщо батьки вирішили укласти договір про добровільну сплату аліментів на дитину, то вони мають дотримуватися наступних правил.
Договір про добровільну сплату аліментів укладається у письмовій формі та посвідчується нотаріусом. У ньому батьки можуть самостійно встановити не тільки розмір, а й терміни внесення відповідних регулярних платежів (приклад договору).
Для укладання договору необхідні такі документи: паспорти сторін, реєстраційні номери облікової картки платника податків та свідоцтво про народження дитини.
Договір про добровільну сплату аліментів має містити такі обов’язкові реквізити:
- прізвища, імена, по батькові сторін;
- місце проживання сторін;
- прізвище, ім’я та дата народження дитини;
- розмір та строки виплати аліментних платежів;
- порядок перегляду розміру аліментних платежів;
- порядок вирішення спірних питань;
- підписи сторін.
Договір про добровільну сплату аліментів може бути змінений або розірваний за згодою сторін. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Якщо батьки не можуть домовитися про сплату аліментів на дитину добровільно, один із них має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів (примусових).
Примусові аліменти – це ті, які суд зобов’язує платити одному з батьків, якщо він не згоден на добровільну сплату аліментів або не дотримується умов договору про сплату аліментів.
Примусово стягнути аліменти можна в порядку Наказного або Позовного проваджень.
Наказне провадження. За ним суд не проводить засідань, а виносить судовий наказ за спрощеною процедурою у п’ятиденний термін. Однак цей спосіб має суттєвий недолік – судовий наказ дозволяє стягнути тільки обмежену суму аліментів.
Судовий наказ можна отримати у таких випадках:
- якщо аліменти стягуються на одну дитину – 1/4, на двох – 1/3, на трьох і більше – 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не перевищують 10 прожиткових мінімумів на кожного;
- якщо аліменти стягуються у розмірі 50% прожиткового мінімуму на дитину і не потребують встановлення чи оспорювання батьківства (материнства) чи залучення інших осіб.
У разі наявності інших вимог у заяві про судовий наказ суд повністю або частково відхилить її. Заяву про судовий наказ можуть подати батько чи мати дитини або її інший представник, який з нею проживає.
Заява про видачу судового наказу має містити:
- найменування суду, до якого подається заява;
- прізвище, ім’я та по-батькові заявника та боржника, їх місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) заявника та боржника;
- ім’я (прізвище, ім’я та по-батькові) представника заявника, якщо заява подається представником, його місце проживання або місцезнаходження;
- вимоги заявника і обставини, на яких вони грунтуються;
- перелік доказів, якими заявник обґрунтовує обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Позовне провадження. Це стандартний спосіб отримання судового рішення про стягнення аліментів. Для цього треба скласти позовну заяву та надати відповідні документи.
Позовна заява має містити:
- назва суду, до якого подається позов;
- прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання та контактні дані позивача і відповідача;
- предмет і підстава позову;
- обставини справи і докази, що їх підтверджують;
- розрахунок суми позовних вимог;
- перелік документів, що додаються до позовної заяви (у наступному абзаці);
- підпис позивача.
Документи до позовної заяви:
- Копії паспортів сторін.
- Копiя свiдоцтва про народження дитини/дітей.
- Копiя свiдоцтва про шлюб або розлучення батькiв (якщо є).
- Копія довідки про склад сім’ї або довідки з ЦНАП про спільне місце реєстрації позивача та дитини (або копія паспорта позивача із вказанням дитини).
- Реєстраційні номери облікової картки платника податків сторін (РНОКПП).
- Довiдка про доходи відповідача за останнi шiсть мiсяцiв (якщо є).
Суддя призначає розгляд позовної заяви у п’ятиденний строк з моменту її отримання судом і перевіряє, чи правильно оформлена заява, чи є всі необхідні документи та підстави для розгляду справи, а також чи сплачений судовий збір.
Якщо позовна заява відповідає всім вимогам, суддя призначає судове засідання. У разі виявлення недоліків у позовній заяві суддя повертає її позивачу із поясненням причин.
Справа про стягнення аліментів розглядається за письмовою процедурою, якщо сторони не бажають бути присутніми на судовому засіданні, і лише на основі письмових доказів та пояснень сторін.
Якщо сторони або хоча б одна з них хочуть бути присутніми на судовому засіданні, справа розглядається за загальною процедурою. Тоді суд скликає сторони на судове засідання, де вони можуть надати свої пояснення, подати додаткові докази, поставити питання іншим учасникам судочинства, викласти свої заперечення і клопотання.
Сплата аліментів на дитину під час воєнного стану
Сплата аліментів на дитину не змінюється під час воєнного стану і залишається обов’язком батьків. Закон не забороняє або не припиняє стягнення аліментів на дитину під час воєнного стану. Крім того, немає жодних обмежень щодо стягнення аліментів із військовослужбовців.
Якщо батько чи мати ухиляється від сплати аліментів, на нього можна подати до суду позов про стягнення аліментів та примусове їх виконання. Але на територіях, які тимчасово окупує Росія, судових рішень про стягнення аліментів не виконують.
Які наслідки несплати аліментів на дитину
Не платити аліменти на дитину – це порушення закону, за яке можна нести різні види відповідальності: цивільну, адміністративну або кримінальну.
Цивільна відповідальність застосовується за статтею 196 Сімейного кодексу. Вона означає, що боржник мусить сплатити не тільки заборгованість за минулий час, але й пеню за кожний день прострочення. Пеня складає 1% вiд суми боргу за день, але не може перевищувати 100% від суми боргу.
Для стягнення пені з боржника, треба подати до суду позовну заяву про стягнення аліментів та пені.
Адміністративна відповідальність застосовується за статтею 183 Кодексу про адмінпорушення. Вона передбачає позбавлення права керування транспортними засобами на строк вiд одного до трьох рокiв або громадськi роботи на строк вiд сорока до шiстдесяти годин.
Для притягнення боржника до адмiнiстративної вiдповiдальностi, треба звернутися до органів державної виконавчої служби.
Кримiнальна вiдповiдальнiсть застосовується за статтею 164 Кримiнального кодексу України. За злiсне ухилення вiд сплати алiментiв на дитину або утримання неповнолiтнiх або непрацездатних дiтей можна отримати громадськi роботи на строк вiд 80 до 120 годин або арешт на строк до трьох мiсяцiв, або обмеження волi на строк до двох рокiв. За повторне чи особливо злочинне ухилення вiд сплати алiментiв санкції будуть суворiшими.
Правова допомога
- Сімейний кодекс України – визначає права і обов’язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов’язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім’ї та родичів.
- Перелік видів доходів для на аліменти – види доходів, які враховуються під час визначення розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб.
- Способи стягнення аліментів – юридична консультація про стягнення аліментів у частці та у твердій грошовій формі від доходу платника аліментів.
- Кодекс України про адмінпорушення – визначає відповідальність за адміністративні правопорушення.
- Кримінальний кодекс України – визначає підстави кримінальної відповідальності.
Читайте також:
Comments are closed.