З початком воєнного стану та запровадженням мобілізації військовозобов’язаним чоловікам заборонено перетинати держкордон. Проте є чимала кількість винятків для чоловіків, яким потрібно виїхати за кордон. Про те, хто може перетнути кордон станом на 2023 рік, розповідаємо в цьому матеріалі.
Кому дозволено виїжджати за кордон
1. Виїхати за кордон мають змогу чоловіки, які виключені з військового обліку. Це може бути на підставі оформленої інвалідності або за рішенням комісії щодо непридатності до служби.
Важливо: варто розрізняти поняття “знятий з військового обліку” та “виключений”. Знятими з обліку є ті, хто змінює місце реєстрації/проживання і тимчасово не входять до складу військових списків. Виключеними з обліку є ті, хто пройшли ВЛК (військово-лікарську комісію) та за її рішенням були визнані непридатними для служби.
Для перетину кордону на підставі виключення необхідно мати висновок ВЛК про непридатність та позначку “виключений з військового обліку”.
Проте обмежено придатні до військової служби під час воєнного стану не мають права виїжджати.
Обмежено придатними вважаються ті військовозобов’язані, котрі непридатні для служби в армії в мирний час, але цілком можуть бути мобілізовані під час війни. Зазвичай, у мирний час не призивають багатьох людей через певні хвороби. Однак для воєнного стану це здебільшого не причина для відстрочки від служби у війську.
2. Строком до 6 місяців можуть виїхати за кордон тимчасово непридатні до військової служби. За наявності висновку ВЛК або довідки про інвалідність такі особи можуть перетнути кордон. Після закінчення 6 місяців такі чоловіки зобов’язані повторно пройти ВКЛ.
3. Поранені військовослужбовці мають право виїжджати за кордон на лікування від поранень, отриманих на війні, або на реабілітацію. Прикордонникам варто надати відповідне направлення на лікування та лист від МОЗ про зарахування закордонним госпіталем чи клінікою на лікування таких військовослужбовців.
4. Отримати дозвіл на виїзд може батько трьох дітей та батько, який самостійно виховує дітей.
Головна умова для багатодітного батька – дітям має бути менш як 18 років. Серед документів необхідно мати свідоцтва про народження, про шлюб, рішення суду про розірвання шлюбу, рішення органу опіки або посвідчення батька багатодітної сім’ї. Можна й показати нотаріально засвідчені копії. Крім цього, важливо мати факт утримання дітей – для перетину кордону самого факту наявності дітей буде мало. Тому необхідно офіційно довести, що батько їх утримує своїм коштом.
Батько, який самостійно виховує дитину варто надати прикордонникам свідоцтво про народження, свідоцтво про смерть матері, рішення суду про позбавлення матері батьківських прав, про визнання матері, зниклою безвісти, або про оголошення матері.
5. Чоловіки з інвалідністю I-III групи, чоловіки, які супроводжують осіб з інвалідністю та чоловіки, які супроводжують родичів на лікування теж можуть виїхати за кордон.
Особам з інвалідністю варто представити на кордоні довідку за формою № 157-1/о, посвідчення з відповідним статусом, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги. Варто зауважити, із закордонними документами про інвалідність виїзд неможливий. Отримана довідка чи посвідчення мають бути з українськими печатками.
Виїзд для тих, хто супроводжує особу з інвалідністю без самого хворого неможливий. Для успішного закордонного виїзду лише документів недостатньо, хворому потрібно фізично перетинати кордон разом із супроводжуючим. Якщо хворий III групи інвалідності, – чоловік, який супроводжує цю особу, не зможе виїхати.
Ті, хто супроводжує родичів (дружин чи дітей I-II групи або дітей із перинатальними ураженнями або іншим захворюванням) можуть виїхати за кордон пред’явивши прикордонникам підтвердний висновок лікарсько-консультативної комісії.
6. Можуть перетнути кордон і чоловіки з постійним місцем проживання за кордоном. У паспортному документі має бути відмітка Державної міграційної служби України «Оформлено виїзд на постійне проживання» та дипломатичної установи України «Прийнятий на консульський облік».
Кому дозволено виїжджати в закордонні відрядження
Без попереднього бронювання можуть виїхати в закордонне відрядження чоловіки від 18 до 60 років, якщо вони:
1. Нардепи, урядовці та судді – для службових відряджень. Повний перелік посадовців, які можуть перетинати кордон лише у разі робочих відрядження можна знайти в Указі Президента.
2. Спортсмени, тренери та спеціалісти з підготовки – для участі чи супроводі спортсменів у міжнародних змаганнях та/або підготовці до них. Дозвіл надає Мінспорту.
3. Діячі культури – для благодійних турів із метою зборів коштів та представлення України на міжнародній арені. Дозвіл на виїзд надає Мінкультури попередньо ознайомившись із запрошенням від організаторів чи листом запитом від особи, яка хоче виїхати.
4. Моряки – для роботи та/або проходження практичної підготовки на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів. Лише за трудовим договором або листом судновласника чи оператора судна про намір укласти контракт.
5. Військовослужбовці – для проходження військової підготовки. Дозвіл погоджує Міноборони разом із Генштабом.
6. Водії-волонтери та далекобійники – для перевезення медичних чи гуманітарних вантажів для ЗСУ або інших військових формувань. У далекобійників на фурах обов’язково має бути ліцензія. Дозвіл надає Мінінфраструктури або військова адміністрація.
7. Водії суб’єктів господарювання та залізничники – для господарської діяльності з міжнародних перевезень за відповідною ліцензією на міжнародні перевезення та пасажирів. Інформація про водія/водійку має бути в інформаційній системі Укртрансбезпеки.
Безперешкодно можуть виїхати жінки будь-якого віку, якщо вони не занесені до військового обліку. Зокрема, військовослужбовицям та працівницям медичної сфери перетинати кордон заборонено.
Читайте також: