Вручення повістки не означає миттєве відправлення на першу лінію фронту. Наприклад, перша повістка має на меті уточнення або поновлення даних про особу в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Нагадаємо, що незабаром електронний військовий квиток створять на базі реєстру “Оберіг”.
Відтак повістка – це офіційний документ, який зобов’язує конкретну людину прибути в певний термін до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП).
Для того, аби повістка вважалася врученою законно, вона має містити такі дані:
- назву «ПОВІСТКА»;
- ПІБ військовозобов’язаного;
- адресу місця реєстрації або місця фактичного проживання військовозобов’язаного;
- номер повістки;
- номер і дату розпорядження ТЦК та СП про необхідність явки військовозобов’язаного;
- дату, час і адресу ТЦК та СП для явки військовозобов’язаного;
- найменування посади та ініціали (ініціал власного імені) і прізвище керівника ТЦК та СП, який видав повістку;
- підпис керівника ТЦК та СП, що видав повістку;
- дату видання повістки;
- мокру печатку ТЦК та СП, посадова особа якої видала повістку.
Загалом існує 4 види повісток, які можуть отримати військовозобов’язані. Однак під час воєнного стану призов на строкову військову службу не здійснюється, тому повістка-призов нині не актуальна. Тому нині в Україні діють такі види повісток:
Повістка для уточнення військово-облікових даних
Це найперша повістка. Її вручають для уточнення та оновлення інформації про військовозобов’язаного, зокрема про склад сім’ї, стан здоров’я, місце роботи тощо. Така перевірка може призвести й до звільнення від армії, наприклад, якщо в сім’ї діти з інвалідністю або захворювання, які унеможливлюють проходження військової служби.
Детально про перелік чинних хвороб, за яких будуть мобілізовувати, читайте у матеріалі за лінком.
Повістка для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК)
Далі, за необхідності, військовозобов’язаний отримує повістку від начальника ТЦК, яка зобов’язує його пройти медичне обстеження. До цієї повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного. Після медичної комісії в цій картці буде вказаний висновок про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.
Мобілізаційне розпорядження
Останньою вручають мобілізаційну повістку тому військовозобов’язаному, який пройшов медичну комісію і був визнаний придатним до військової служби. Така повістка зобов’язує з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.
Повістку можуть вручити будь-якому чоловіку від 18 до 60 років. Однак військовозобов’язаного не можуть притягнути до відповідальності за неотримання повістки, якщо її вручили не йому особисто. Адже вона не матиме законності, якщо її отримають за нього інші люди (зокрема й члени сім’ї).
Детальніше про те, які існують покарання за ігнорування повісток та чи можна уникнути призову читайте за лінком.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: