Ринок нерухомості в Україні впродовж повномасштабного вторгнення Росії змінився. Про причини цих змін ми вже розповідали: зараз квартири купують переважно для власного проживання, а не як інвестиційний інструмент чи спосіб заробити.
Попри російські атаки, інтерес до теми купівлі квартир, за даними Google, залишається стабільним. Зараз він становить 70-80% від рівня 2021 року. Щоб краще зрозуміти, що відбувається на ринку нерухомості, Кошт звернувся до двох найбільших українських маркетплейсів – DIM.RIA та ЛУН.
Експерти з DIM.RIA та ЛУН поділилися прогнозами щодо тенденцій ринку житла у 2024 році.
Віталій Поберезький (керівник розвитку продуктів вторинної нерухомості DIM.RIA), Максим Селіщев (продуктовий менеджер первинної нерухомості DIM.RIA) та Денис Суділковський (маркетинг-директор ЛУН) відзначають зростання привабливості нерухомості в Центрі та на Заході України.
За їхніми словами, набирають популярності квартири з ремонтом та готові до проживання, а також перші поверхи, які стають альтернативою розкішним квартирам із панорамними вікнами під дахом. Попит і пропозиція на ринку житла зростають, але ця тенденція актуальна лише для віддалених від фронту регіонів України. Далі розповімо про всі ці тенденції детальніше.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Менше ризиків: житло на Заході виглядає безпечнішим
Власні квадратні метри – відчуття стабільності. Вимушені переселенці, котрі переїхали у відносно безпечніші регіони, з часом почали шукати можливість знову обзавестися власним житлом. Внутрішня міграція, спричинена війною, призвела до нерівномірного попиту на квадратні метри в Україні.
У ЛУН зауважують, що нерухомість на Заході нашої держави має більший попит, ніж на Сході та Півдні. У ближчих до лінії фронту регіонах більше ризиків, але й ціни нижчі. Якщо середня вартість однокімнатної квартири на вторинному ринку Львова $58500, то у Харкові така ж коштуватиме $25000, у Запоріжжі – $22000, у Миколаєві – $21000.
Та купують не тільки для проживання. Придбати житло у відносно безпечних областях на Заході України, особливо на Закарпатті, зараз інвестиційно вигідно. “Це ефективний механізм нагромадження капіталу, адже лише за минулий рік вартість житла там виросла на 25%”, – каже Віталій Поберезький з DIM.RIA. Обрати є з чого: згідно з даними річного звіту DIM.RIA, кількість пропозиції у західних регіонах країни зростала протягом 2023 року. До прикладу, у Львівській області вона збільшилася на 42%, а у Тернопільській – на 64%. Від початку повномасштабного вторгнення помітно зростають ціни на житло в Івано-Франківській області.
Ще один важливий нюанс – економічна привабливість регіону чи окремого міста. Наявність робочих місць, розвинутої інфраструктури, навчальних закладів впливають на вибір міста для життя та купівлі в ньому квартири, – зазначає Денис Суділковський із ЛУН. У цьому сенсі показовим є Дніпро: місто стало хабом для внутрішньо переміщених осіб з прифронтових та окупованих міст. Як наслідок, вартість трикімнатних квартир на вторинці в Дніпрі за останні пів року зросла на 7%.
Водночас житло в Україні все ще дешевше за європейське. За даними ЛУН, квартира на вторинці у Варшаві коштуватиме у 2,5 раза дорожче ніж аналогічне житло у Києві. Хоча, звісно, це і переплата за безпеку – ймовірність, що в будинок прилетить ракета, в рази менша.
Ціни на квадратний метр вторинної нерухомості за даними ЛУН:
- Варшава $3700
- Київ $1500
Київ: Patriot приносить впевненість
Київ, завдяки надійній протиповітряній обороні, не втрачає привабливості навіть через часті обстріли міста. А передмістя столиці приваблює жителів розвинутою інфраструктурою та відчутно меншими за київські ціни, – кажуть у ЛУН. Відтак ціни на столичне житло у гривневому еквіваленті зростають, але в доларовому – поки лишаються майже незмінними.
Середні ціни на квартири у Києві:
Травень 2023 | Березень 2024 | |
1-кімнатні | 2140875 ($57500) | ↑ 245152 ($64000) |
2-кімнатні | 3352500 ($90000) | ↑ 3678280 ($96000) |
3-кімнатні | 5362500 ($143000) | 5362700 ($140000) |
За даними DIM.RIA, найдорожчими районами для купівлі та оренди в Києві традиційно залишаються Печерський та Шевченківський. Найдешевше житло – у Деснянському районі. Середня ціна оренди однокімнатної квартири в Києві у березні 2024 року становила 17849 грн, а в Київській області – 9017 грн.
Заходь і живи: в попиті готові квартири
За період повномасштабного вторгнення вимоги до нерухомості дещо розширилися. У DIM.RIA зауважують, що зараз покупці зважають на розташування квартири у будинку й віддають перевагу першим поверхам. Також звертають увагу на наближеність житлового будинку до обʼєктів критичної інфраструктури.
У ЛУН помітили, що на вибір шукачів нерухомості також впливають віддаленість від зони бойових дій, наявність достатньої кількості ППО в місті, наявність бомбосховища та паркінгу в будинку. Проте все це не настільки впливає на вибір житла, як страх недобудованої квартири у майбутньому. Тому попит на житло на вторинному ринку більший, ніж на нерухомість на стадії будування.
Існує великий попит на квартири та будинки, що вже готові до проживання, оскільки вартість ремонту з війною відчутно зросла. За словами Віталія Поберезького, збільшення цін зумовлене здорожчанням будівельних матеріалів та логістики. Тому навіть на первинному ринку попит зосереджується на готових новобудовах або тих, які готові до здачі в експлуатацію. В ідеалі – одразу з ремонтом. “Краще купити трохи дорожче, в гіршому старішому житловому комплексі, але вже готову квартиру”, – пояснює Денис Суділковський.
У топах пошуку такі квартири, які відповідають характеристикам єОселя – програми державної іпотеки. Це квартири в новобудовах, ціна яких не перевищує середню вартість спорудження житла в регіоні, помножену на відповідні коефіцієнти. Для Києва, Дніпра, Львова, Харкова та Одеси коефіцієнт становить 2. Для населених пунктів з населенням менше ніж 100 тисяч коефіцієнт – 1,7.
Що буде з цінами на квартири: прогноз
Середня вартість оренди 1-кімнатної квартири у Києві в кінці лютого 2024 вже зросла на 2%. Нерухомість дорожчатиме й надалі, – припускає Максим Селіщев, продуктовий менеджер первинної нерухомості DIM.RIA. На зміну цін впливає збільшення вартості будівельних матеріалів, витрат на логістику та притаманна кореляція вартості житла до валюти.
Маркетинг-директор ЛУН Денис Суділковський зазначає, що за умов подальшої підтримки нашої економіки міжнародними партнерами та відсутності ескалацій на фронті, можна очікувати на позитивну динаміку на ринку.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: