fbpx
КОШТ

Як працює кав’ярня: розбір про приміщення, персонал і бухгалтерію з  керуючим партнером Escobar

Всі поради стосовно відкриття кав’ярні чи невеликого кафе закінчуються на етапі загальних речей: що нині в тренді, на що звертати увагу і як вгадати зі смаками споживача. 

Водночас ефективність цього бізнесу не менше залежить від купи більш нудних речей з сірих буднів: юридичного оформлення роботи, технічних особливостей приміщення чи роботою з персоналом. 

Про все вищесказане “Кошт медіа” розпитало Владислава Шокуна – керуючого партнера кавового виробництва Escobar – комплексного постачальника в сфері HoReCa.

І це вже другий текст з серії практичних оглядів про запуск бізнесу в цій сфері. В першому Владислав розповів про необхідні інвестиції для запуску і згадав ті ж самі тренди і смаки. Втім, то був лише перший текст аби розібратися з концепцією – тепер же як все це працює на практиці. 


Уявлення і реальність: скільки коштує запуск кав’ярні і на що звертати увагу


Юридичне оформлення роботи кав’ярні

Фактично, жодних спеціалізованих дозволів для роботи кав’ярні (в тому числі зі смаколиками) не потрібно. Це ж стосується і стандартного обладнання для кав’ярень чи невеликих кафе.

Відтак, в більшості випадків достатньо ФОП 2 групи з єдиним податком і КВЕДом 56.10 – “Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування”. 

Підприємець з цим КВЕДом може також працевлаштовувати робітників.  


Водночас погодження потрібно для окремих робіт з приміщенням. Для прикладу, з вивісками, з якими на центральних вулицях можуть виникнути проблеми. Водночас задача полегшується у випадку з ЖК, де значно простіше домовитися з ОСББ чи керуючою компанією. 


Єдиний податок передбачає досить легку річну звітність навіть з працівниками, водночас можна найняти бухгалтера на аутсорсі, які ведуть всю звітність таких підприємців за 500-1500 гривень.

Ключове обмеження в цьому оформленні діяльності – річний ліміт доходу, який на 2025 рік становить 6672000 грн (сума змінюється залежно від розміру мінімальної зарплати). 

“Тобто можна повністю покластися на такий формат юридичного оформлення при середньомісячних обертах  556 тис. грн. При цьому, це може бути або одна точка або декілька з меншими виторгами і вимог тут не має. Якщо це мережа, то звичайно в Україні у нас практикується відкриття різних ФОП, аби не перевищувати лімітів та не платити податки з ТОВки”- пояснює Владислав Шокун особливості ринку.

Водночас ФОП обов’язково повити мати реєстратор розрахункових операцій (пРРО) для фіскального чека. Втім, нині вони автоматизовані і дозволяють справлятися без окремого навчання. 

Вимоги до приміщення для кав’ярні 

Ключова юридична вимога для оренди приміщень – призначення його для комерційного використання. Понад те, краще таке призначення вже не етапі будівництва. Наприклад, перероблені квартири під комерцію не завжди наддають необхідну потужність електрики, або ж можуть передбачати постійні скарги від сусідів-мешканців.

Саме на кіловатність доступної електрики варто в першу чергу звертати увагу в приміщенні, на доповнення до очевидного необхідного туалету чи водопроводу.

“Кавомашина та кавомолка в піковий час тягне близько 4-5 кВт. Далі вітрина, холодильники, морозилки. Це все звичайно не буде одночасно працювати, але потрібно мати уявлення про цей пік потужності. І тут не варто шукати приклад з меншою потужністю аби пролізти в ліміт, оскільки чим менше прилад споживає – тим більш він заточений на домашні потреби” – аргументує важливість технічних питань Владислав і тут же додає навіть ризик надмірного тиску води: 

“Враховуйте що в деяких приміщеннях можна зіткнутися з надмірним тиском води і особливо у високих ЖК. Відтак, звертайте увагу на наявність редукторів на трубі з водою та налаштуйте його до нормальних значень з допомогою сантехніка”. 

Аби зорієнтувати за доступною кількістю посадкових місць Владислав фіксує дещо спрощений, але загальний підхід: потрібно близько 1 квадратного метра на одне посадкове місце.

“Кількість посадкових місць дуже залежить від форми приміщення, але загалом при площі 30 кв. м. з виділенням частини на робочі поверхні залишиться від 4 до 6-ти посадкових місць. І тут ключове, що не варто робити місця, коли людина буде дивитися в стінку. Водночас є і ніша особливість: не купуйте круглі столики, оскільки вони зручні лише для компаній від 5 людей. У випадку столиків на двох це тільки квадратні столи”, – фіналізує Владислав 

Скільки потрібно працівників і де їх шукати

Фактично, один бариста може повністю покрити роботу при виторгу локації до 300 тисяч виторгу на місяць. Понад це – вже варто розглядати ще одного працівника. І очевидно все залежить від годин роботи. 

“Зміну в понад 12 годин важко витримати  і в такому випадку доречна позмінна робота з перехресними піковими годинами у закладі. Площа в такому випадку не грає ніякої ролі, оскільки є навіть невеликі МАФи з виторгом у 800 тисяч і навіть тут доречно вже 2 чи навіть 3 працівники”.

При цьому варто звертати увагу на взаємозамінність працівників і це критичне питання навіть для маленьких кав’ярень. Загалом навіть при наявності 2 барист і їх змінній роботі Владислав наголошує на необхідності третього працівника для підстраховки, або ж готовності власника таким бути:

“З основних це касир, бариста, офіціант. Масштабувати персонал потрібно згідно з потребами та ваших процесів. Якщо у вас в кав’ярні великий потік людей у визначені години, то в цей час можливо потрібно ставити у зміну касира і бариста. Якщо у меню є деякі напівфабрикати, або ж окрема посадкова зона з необхідністю контролю чистоти і оплати, то в цьому сценарії потрібно брати 2 працівники в повну зміну.  Всі вони можуть виконувати і частково перекривати функції один одного”. 

Водночас Владислав додає, що подекуди оптимізація та налаштування правильної ергономіки робочого місця може призвести до пришвидшення робочих процесів. Для прикладу, навіть банальна автоматична поява суми оплати в терміналі, замість ручного введення: “Зараз від 80% чеків оплачуються карткою і економія часу навіть на такому дрібному моменті колосальна”, пояснює важливість такої дрібної речі Владислав Шокун. 

Вищевказана логіка стосується навіть самозайнятої кав’ярні, коли власник закриває всі ролі в кав’ярні. Втім, Владислав чітко конкретизує, що не бачив жодного випадку, кого б така модель влаштовувала на довгій дистанції.

Пошук співробітників для кав’ярні

Такі звичні сервіси як www.work.ua та robota.ua нині найменш ефективні канали пошуку працівників. Владислав Шокун пояснює, що баристи це більш молодці працівники і вони швидше побачать вакансію в соціальних мережах чи профільних Telegram чатах/каналах (наприклад Barista Family Jobs EU 🇪🇺 Ukraine 🇺🇦). 

“Робота бариста дуже прив’язана до локації. Це не та робота заради якої будуть їхати на 12 годинну робочу зміну в інший кінець міста. І від місця буде залежати і рівень ЗП та дефіцит кадрів. Відтак, тут дуже допомагають Viber-групи домоуправлінь та сусідські чати. Також дуже допомагає сарафанне радіо. Буквально одна сторіс може буди найефективнішою в цьому процесі”.  

Водночас Владислав не радить ігнорувати і активний хантинг та пояснює, що це не крадіжка, а просто конкурента пропозиція: бариста в іншому закладі може зацікавити зарплата, ставлення власника чи взагалі технологічність обладнання.

Сервіси для роботи та автоматизації кав’ярні 

Понад те, Владислав радить зареєструватись в подібному сервісі вже на етапі відкриття, аби одразу фіксувати витрати на запуск бізнесу та якісних розрахунків точки беззбитковості та окупності. 

Бізнес Владислава використовує Poster POS. Водночас в цій ніші також працює Choiceqr. Важливо, що обидва сервіси забезпечують фактично повний спектр потреб такого бізнесу: від CRM-системи до створення онлайн меню. 

Щобільше, Владислав категорично радить не економити на системі управління кав’ярнею:

“Останнє діло це економити на системі управління кав’ярнею. Водночас головне не сама назва системи, а як її використовують. В більшості випадків власники не використовують і 50% можливостей”.

І, звісно, в цьому аспекті Владислав нагадує про оплату понад 80% замовлень безготівково. Вищезгадані сервіси вже мають інтегровані рішення оплати картками. Водночас оплату картками можна підключати і окремо, для прикладу через сервіс від Monobank – Expirenza

Чому про всі аспекти роботи кав’ярні запитуємо в Escobar? 

Хоча Escobar одразу фіксує на сайті, що це “Ростерія повного циклу”, це визначення дещо применшує сферу експертизи Escobar. Компанія охоплює буквально всі аспекти роботи з кавою – від виробництва і роздрібних продажів до наявності власних закладів і продажу техніки та супутніх матеріалів бізнесу для сегмента HoReCa. 

Відтак, пояснення Владиславом Шокуном всіх аспектів цього бізнесу не теорія, а здобутий на практиці досвід. І цей текст – партнерський, підготовлений командою “Кошт медіа” спільно з Escobar. 

Тож всі раніше озвученні аспекти цього бізнесу можна вирішити самостійно на основі наданих порад, або ж знайти практичний досвід Escobar.

Які послугу бізнес-сегменту HoReCa пропонує Escobar:


Також за темою:

Поділитися новиною: