fbpx
КОШТ

Мобілізація студентів може відбутися: кому планують скасувати відстрочку

Деякі студенти, які здобувають другу або третю вищу освіту, можуть втратити свою відстрочку від мобілізації під час воєнного стану. Розповідаємо, хто підлягатиме призову.

На сайті Верховної Ради з’явився законопроєкт, який передбачає скасування відстрочки від мобілізації для студентів, які здобувають другу або третю вищу освіту. Зокрема, зміни стосуються частини Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію“. 

Нині всі студенти денної або дуальної форми навчання мають відстрочку від мобілізації. Втім, якщо законопроєкт ухвалять, право на відстрочку залишиться лише у студентів, які здобувають рівень якої вищий за раніше здобутий, у визначеній законом послідовності. Це стосується і докторантів, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти. Навчання такі студенти мають розпочати до 30-річного віку. Тобто, чоловіки, які після довготривалої перерви вирішили під час воєнного стану здобути другу або третю вищу освіту, можуть бути мобілізовані, попри статус студентів.

Порівняльна таблиця пропонованих змін до закону Мобілізація студентів
Порівняльна таблиця пропонованих змін до закону

Це рішення обґрунтовується тим, що після повномасштабної війни значна кількість військовозобов’язаних чоловіків користується правом на відстрочку, щоб уникнути призову. У 2022 році кількість студентів віком 25 років і старше зросла майже втричі й становила 106 тисяч осіб. Це пов’язано з тим, що чоловіки, які вже мають вищу освіту, вступають до університетів на іншу спеціальність, щоб отримати відстрочку від мобілізації. Йдеться про тих чоловіків, які вже здобули певний рівень освіти та вступили у 2022-2023 роках до закладів освіти знову для здобуття рівня освіти, який є рівним або навіть нижчим за раніше отриманий.

“Якщо людина в магістратурі навчається одразу після закінчення навчання, то це здобуття вищої освіти магістра. Якщо вона вступила в аспірантуру одразу після навчання, то зрозуміло. А коли людина має перерву і лише під час війни раптом захотіла займатися науковою діяльністю, то це викликає запитання”, – пояснює доцільність проєкту член фракції партії “Слуга народу” Федір Веніславський.

Крім того, у пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що згідно з чинним законодавством, педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти втратили право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Це право пропонується повернути чоловікам-педагогам віком до 60 років.


Читайте також:

Поділитися новиною: