З початку запровадження воєнного стану та загальної мобілізації в Україні українські підприємці почали бронювати військовозобов’язаних працівників від призову на службу. Це допомагає зберігати функціонування власного бізнесу та надає впевненість у збереженні персоналу. Про те, яким чином можна забронювати своїх співробітників великому бізнесу та ФОП, і як це правильно зробити, розповідаємо в цьому матеріалі.
Важливо: Цей матеріал містить останні зміни до Постанови № 76 від 27 січня 2023 року, які Уряд ухвалив 11 липня 2023 року.
Що таке бронювання працівників
Бронювання військовозобов’язаних працівників – це надання тимчасової відстрочки від мобілізації (призову) ключовим працівникам підприємства, компанії, установи чи організації.
Постанова, яку затвердив Кабмін 27 січня 2023 року, передбачає, що бізнес, на дату подання списку, зможе забронювати до 50% військовозобов’язаних працівників, які є критично важливими для того, щоб підприємство продовжувало працювати. Проте компанії, які підпорядковуються Міненерго, можуть бронювати стільки працівників, скільки їм потрібно.
Усі заброньовані до ухвалення постанови працівники, збережуть свої відстрочки від мобілізації впродовж того строку, на який їх надавали. Нині закон передбачає надання відстрочки строком на 6 місяців не лише держслужбовцям, яким бронювання надається автоматично, а й цивільним. За потреби бронювання можна поновити і статус продовжиться.
Списки заброньованих військовозобов’язаних співробітників затверджує Мінекономіки після погодження з Генштабом ЗСУ.
Хто може бронювати працівників
Забронювати співробітників має право бізнес, який є критично важливим для функціонування економіки.
Бізнес визначається критично важливим для економіки за такими категоріями:
- загальна сума сплачених бізнесом податків та інших зборів перевищує 1,5 мільйона євро;
- сума річних надходжень підприємства в іноземній валюті, крім кредитів і позик, становить більше ніж 32 мільйони євро;
- немає заборгованостей зі сплати ЄСВ (єдиного соціального внеску);
- середня місячна зарплата працівників не менша за середню заробітну плату по регіону (бізнес має підтвердити це відповідною довідкою);
- підприємства мають важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади (критерії встановлюють державні органи влади);
- є резидентом у Дія.City (важливо для ФОП та гіг-спеціалістів).
Зокрема, таким бізнесом є спеціалізовані установи ООН, закордонні дипломатичні
установи в Україні, представництва донорських установ, виконавці проектів міжнародної технічної допомоги, представництва міжнародних організацій, міжнародні та українські неурядові організації, які реалізують проекти за кошти міжнародних партнерів.
Для фізичних осіб-підприємців та гіг-спеціалістів (особи, запрошені на роботу над конкретними тимчасовими проєктами) процедура бронювання працівників дозволена через погодження з Мінцифрою та Генштабом. Далі Міністерство визначає, чи є послуги цих фахівців критично важливими. Якщо так, то варто подати на узгодження в Генштаб перелік працівників для бронювання, а після цього отримати відповідний наказ від Мінекономіки.
Як бізнесу отримати статус “критично важливий”
Для того, щоб влада затвердила бізнес як критично важливий, – компанії, підприємства, установи та організації мають звернутися до Мінекономіки чи інших міністерств, відповідно до своєї сфери (за IT-сферу відповідає Мінцифри, за транспортну галузь Мінінфраструктури тощо).
До звернення варто надати копії підтвердних документів та інформацію про сплачені податки за останній квартал. Інформація про податки підтверджується копією податкової декларації/квитанцією про прийняття податкової декларації/квитанцією контролюючого органу про перевірку сплати податків.
Суми ЄСВ будуть враховуватися у одному з критеріїв для визначення підприємства критично важливим.
Щойно Міністерство розгляне звернення та перевірить всі подані документом, бізнес отримає відповідь про рішення визначити компанію критично важливою або рішення відхилення звернення (у такому разі, органи влади мають надати пояснення яким саме критеріям бізнес не відповідає).
Для визнання “критично важливими” підприємства мають відповідати трьом або більше критеріям із семи. Підприємства ветеринарної медицини, казенних підприємств пробірного контролю тощо можуть бути визнані критично важливими у разі відповідності двом або більше критеріям.
Підтверджувати статус “критично важливого для економіки” бізнес має щороку впродовж воєнного стану.
Хто підлягає бронюванню
Бронюванню підлягають винятково військовозобов’язані. Жінки чи непридатні працівники, яких виключили з військового обліку, не можуть претендувати на бронь.
Заброньованими можуть бути лише наймані працівники. Тобто, співробітник має працювати лише за трудовим контрактом чи договором.
До бронювання допускаються особи, які раніше проходили військову службу. Про це не йдеться у законодавстві, однак без дотримання цієї умови Міноборони вже мало прецеденти у відмовах.
Втім, бронювання неможливе у разі досвіду працівника в дефіцитних військово-облікових спеціальностях (ВОС), серед яких снайпери, певні категорії артилеристів, ракетні та майже всі танкові спеціальності тощо. Повний перелік дивіться тут.
Не можна забронювати чи продовжити термін відстрочки від мобілізації, якщо працівник вже її має. Тобто, запобігається задвоєння відстрочки, до прикладу, на підставі бронювання та у зв’язку зі статусом студента (якщо працівник паралельно навчається у виші).
Процедура бронювання працівника
Важливо: Кабмін встановив граничні терміни розгляду бронювання. Відтепер звернення підприємств, установ та організацій має бути розглянуте в строк до 10 робочих днів з моменту отримання.
Сам процес бронювання співробітника відбувається у кілька чітких етапів:
- Скласти список осіб, які будуть заброньовані.
На першому етапі керівництву бізнесу варто визначити чи підлягає працівник взагалі бронюванню та виокремити ті посади, які важливі для компанії чи підприємства. Для убезпечення себе від відмови, краще вибрати критично важливі для компанії посади. У деяких випадках влада спрощує вибір посад керівництву бізнесу, зокрема, Міненергетики та вугільної промисловості самостійно визначило такий перелік.
Список подається за формою (фото нижче) в паперовій та/або електронній формі.
Список заброньованих має містити наступну інформацію:
- найменування органу, якому подається список
- персональні дані працівника (ПІБ, дата народження);
- займана посада;
- військове звання та військово-облікова спеціальність працівника (профіль);
- назва та місцезнаходження компанії.
Зразок форми списку можете знайти у Додатку 1 (10 сторінка Постанови).
2. Скласти обґрунтування та довідку про кількість військовозобов’язаних.
До готового списку вкласти лист-обґрунтування довільної форми, в якому компанія має обґрунтувати необхідність броні. У листі зазначається загальна інформація про компанію (підприємство/установу/організацію) та інформація про те, як саме вона задовольняє потреби ЗСУ, військових формувань чи населення. Можна вкласти також відповідні документи, які підтверджують це, як-от, відомості, договори чи письмові рішення.
Зразок форми довідки можете знайти у Додатку 2 (13 сторінка Постанови).
3. Подати звернення про бронювання
Подати пропозицію в електронній (на офіційну пошту) чи письмовій формі компанія має до Мінекономіки чи профільного міністерства (за IT-сферу відповідає Мінцифри, за транспортну галузь Мінінфраструктури тощо).
Офіційні контакти Мінекономіки, до якого може звернутися будь-який бізнес, незалежно від своєї сфери, можете знайти за цим покликанням.
Погоджені заяви подаються на затвердження до Міноборони, яке погоджує заявки з Генштабом ЗСУ. У разі схвальної відповіді від Міністерства оборони, Мінекономіки видає відповідний наказ про бронь.
4. Отримати відповідь
Міноборони через Генштаб протягом трьох днів надсилає до ТЦК (Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) витяг із наказу Мінекономіки. Потім місцевий військкомат оформлює бронювання, тобто, вносить заброньованих осіб на спеціальний військоблік та робить посвідчення про відстрочку від мобілізації.
Причини анулювання броні від призову
Анулювати відстрочку, тобто, бронювання, можуть у разі:
- закінчення дії її строку (6 місяців);
- завершення/скасування завдання про задоволення потреб ЗСУ, військових формувань чи населення (головна причина бронювання співробітників);
- ліквідація бізнесу (тобто компанія, підприємство, установа чи організація з будь-якої причини припиняють свою роботу);
- позбавлення бізнесу статусу критично важливого для економіки (може позбавити статусу лише орган, який його надав);
- звільнення співробітника з компанії (що автоматично анулює відстрочку, яку за ним закріпила компанія).
Правова допомога
У разі виникнення додаткових запитань про умови та процедуру оформлення бронювання співробітників, можете звернутися до:
- Постанова – зміни про бронювання, внесені Кабміном.
- Мінекономіки – усі положення про бронювання співробітників під час воєнного стану.
- WikiLegalAid – детальні роз’яснення про бронювання співробітників.
- Закон Про мобілізацію – закон, який передбачає бронювання.
- Проєкт Закону – про всі внесені зміни до законопроєкту Про мобілізацію.
Читайте також: