Багато українців потребують юридичної допомоги, але не знають, як отримати безкоштовну або недорогу юридичну консультацію чи навіть захист у суді. У цьому матеріалі ми розповімо вам, як скористатися програмою державної гарантованої правової допомоги, хто має право на неї і які види допомоги доступні.
Відмінність між первинною та вторинною правовою допомогою
Держава надає два типи безоплатної правової допомоги: первинну та вторинну.
Первинна правова допомога доступна всім без обмежень. Вона охоплює інформування людей про їхні права та свободи, процедуру реалізації прав або порядок відшкодування у разі їхнього порушення, правила оскарження рішень, дій або бездіяльності органів влади, посадових та службових осіб. Крім того, до неї належать консультації з правових питань, допомогу у складанні заяв, скарг та запитів.
Безоплатна первинна правова допомога містить, зокрема, такі види правових послуг:
- Надання правової інформації;
- Надання консультацій і роз’яснень з правових питань;
- Складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
- Надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.
Первинну правову допомогу надають органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи приватного права, спеціалізовані установи, центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Тобто, навіть місцевий ЦНАП надає первинну правову допомогу, коли пояснює як правильно написати заяву, наприклад, на зміну реєстрації місця проживання чи на соціальну допомогу.
Вторинна правова допомога створює рівні можливості для доступу до судового захисту. Її мета – надання представництва та захисту у суді, органах досудового розслідування, органах виконавчої влади та інших інстанціях.
Право на безоплатну вторинну правову допомогу, на відміну від первинної, мають лише окремі категорії осіб, як-от: малозабезпечені особи, учасники бойових дій, особи з інвалідністю, жертви насильства тощо. Тому далі ми розглянемо всі аспекти саме вторинної правової допомоги.
Хто може отримати безоплатну вторинну юридичну допомогу
Нині кількість громадян, які мають право на отримання юридичної допомоги від держави розширено. Відтак, її можуть отримати наступні категорії осіб:
- Особи із середньомісячним доходом, який не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму (для працездатних – 2684 грн/міс., для тих, що втратили працездатність – 2093 грн/міс.);
- Особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що замінює пенсію, і ця сума не перевищує двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб;
- Діти до 18 років: сироти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають у складних життєвих обставинах або які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту;
- Внутрішньо переміщені особи;
- Українці, які проживають на тимчасово окупованій території;
- Біженці та особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту (відповідно до Закону про біженців);
- Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни (відповідно до Закону про ветеранів);
- Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів та Захисників і Захисниць України;
- Особи, які постраждали від торгівлі людьми;
- Особи, які були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
- Особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі;
- Особи, яких підозрюють або обвинувачують у вчиненні кримінальних та адміністративних провадженнях (детальніше – ст. 14 п. 3-9 Закону про правову допомогу);
- Особи, без посвідчення особи або які звернулися із заявою про визнання особою без громадянства;
- Власники земельних ділянок, які проживають у сільській місцевості.
Крім цього, українці можуть отримати безоплатну вторинну правову допомогу з питань втрати або знищення документів, отримання та видачі документів, якщо це пов’язано з бойовими діями, терористичними актами, диверсіями, спричиненими збройною агресією Росії проти України.
Безоплатну вторинну правову допомогу можуть отримати громадяни держав, з якими Україна має міжнародні договори про правову допомогу (перелік країн), а також іноземці та особи без громадянства за міжнародними договорами, якщо вони передбачають таку допомогу певним категоріям осіб.
Зауважимо, що це лише частина переліку осіб, які можуть отримати вторинну правову допомогу безкоштовно. Детальний список читайте у ст. 14 Закону про безоплатну правову допомогу.
Які органи надають безоплатну вторинну правову допомогу
Правову допомогу можна отримати у Координаційному центрі з надання безоплатної правової допомоги (БПД):
- Звернутися до регіонального бюро або знайти найближче бюро на мапі. Бюро розташовані в кожному обласному центрі України, але через бойові дії на частині країни радимо перевірити графік роботи потрібного центру перед візитом.
- Прийти до Координаційного центру за адресою – м. Київ, вул. Січових Стрільців, 73.
У разі, якщо пункту бюро немає у потрібному населеному пункті, правову допомогу можна отримати дистанційно:
- Зателефонувати за номером – 0 800 213 103;
- Написати у месенджер facebook сторінки БПД;
- Отримати відповідь фахівця у телеграм-боті центру;
- Написати на пошту Координаційного центру – info@le+galaid.gov.ua;
До того ж, завжди є можливість самостійно знайти конкретного адвоката, зареєстрованого в Реєстрі адвокатів, – базі даних у якій містяться відомості про адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
Види безоплатних правових послуг у бюро правової допомоги
Бюро правової допомоги надає такі види безоплатної правової допомоги:
- Консультація з юристом з конкретного правового питання або ж розʼяснення законодавства чи фахова порада щодо певних документів, які надали юристу на розгляд;
- Допомога у написанні скарг, заяв або інших непроцесуальних документів (які не стосуються конкретної судової справи – листи, заяви, договори і т.ін.);
- Особи, які належать до визначених законодавством категорій (див. пункт вище “Хто може отримати безоплатну вторинну правову допомогу”), можуть отримати безоплатну вторинну правову допомогу, тобто, складення процесуальних документів та представництво інтересів клієнта в суді.
У зв’язку зі змінами до закону про безоплатну правову допомогу бюро правових послуг мають залучати перекладача, зокрема й сурдоперекладача, якщо цього потребує особа. Також центри мають залучати медіатора, який є нейтральною третьою особою, для допомоги у врегулюванні конфліктів між двома або більше сторонами.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: