Якщо ви є фізичною особою-підприємцем (ФОП) та отримали повістку на мобілізацію, вам необхідно знати, як оформити свою діяльність та податки після призову. У цій статті ми розглянемо найбільш поширені запитання, які найчастіше виникають у мобілізованих ФОПів.
Чи можуть ФОПи отримати відстрочку від мобілізації
ФОПи не мають права бронювати ні себе, ні своїх найманих працівників. Це встановлено законом “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та постановою Кабміну № 76 щодо порядку бронювання, які не зараховують ФОПів до переліку тих, хто має право бронювати військовозобов’язаних. Щобільше, нині навіть спеціалісти за контрактами, які працюють на “критично важливі” підприємства чи компанії, як ФОПи, не можуть отримати “бронь”.
Єдина можливість розраховувати на відстрочку для ФОПів – виконувати оборонне замовлення чи замовлення для органів місцевої влади, військових адміністрацій, які необхідні для безпосереднього забезпечення обороноздатності України. Однак це стосується лише тих ФОПів, які мають договори з державними замовниками та підтвердження їхнього виконання.
До кінця 2023 року ситуація має змінитися, адже Міністерство економіки планує запустити електронну систему бронювання військовозобов’язаних українців. Система має зробити спеціалістів, які працюють як ФОПи або за гіг-контрактами, доступними для бронювання. Втім, це все ще не дасть змоги самостійним ФОПам бронювати себе або своїх співробітників.
Про те, кого можливо забронювати та як це зробити читайте у матеріалі “Бронювання співробітників: умови та особливості відстрочки від призову”.
Читай ключове для підприємців у Telegram: податки, гранти, сервіси
Підписатися
Чи обов’язково закривати ФОП, якщо підприємця призвали в армію
Згідно із законом “Про військовий обов’язок і військову службу” ФОПи, яких призвали або які підписали контракт, не зобов’язані припиняти свою підприємницьку діяльність під час воєнного стану. Тобто підприємець має право закрити підприємство в будь-який час та лише за власним бажанням. Нині зробити це можливо просто зі смартфона, детальну інструкцію Як закрити ФОП онлайн через Дію читайте за лінком.
Водночас у законодавстві немає чіткої відповіді на запитання, які ФОПи можуть не просто поставити бізнес “на паузу” в разі свого призову, але й продовжувати вести його під час служби. Відповідно до закону “Про запобігання корупції” тільки ФОПи, які не є військовими посадовими особами, мають право вести підприємництво у вільний від служби час, однак, хто такі військові посадові особи прямо не зафіксовано. Інший закон про “Про військовий обов’язок і військову службу” визначає їх як військовослужбовців, які обіймають штатні посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків згідно із законодавством.
Переліку або відповідних чітких критеріїв військових посад, які забороняють продовжувати підприємництво під час служби, у законі не наведено. Однак Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) визначає організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов’язки наступним чином:
- Адміністративно-господарські функції (обов’язки) — це обов’язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, перероблення, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їхніх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо;
- Організаційно-розпорядчі функції (обов’язки) — це обов’язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Зважаючи на визначення про військових посадових осіб, можемо зробити висновок, що командир роти чи заступник командира роти бути чинним ФОПом не має права.
Звичайний строковик чи контрактник без найманих працівників теоретично має право продовжувати вести свою справу на відстані, наприклад, через інтернет або делегуючи ведення іншій особі. Проте така норма не окреслена жодним законом України, і невідомо, чи не виникнуть дотичні проблеми, наприклад, з оподаткуванням або звітністю. ФОПи із найманими робітниками мають змогу передати ведення бізнесу іншій людині, яка виплачуватиме зарплату та фіксуватиме звітність (див. сплату податків за працівників нижче).
Попри те, що норма про посадових осіб у законодавстві досить розмита, відповідальність за ведення бізнесу для них чітко прописана. Відповідно до статті 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, штраф може становити від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів (5100-8500 грн) із конфіскацією отриманого доходу від підприємницької діяльності чи винагороди.
Які податки потрібно сплачувати мобілізованому ФОПу
Якщо ФОП не продовжує свою діяльність на період мобілізації, податки та збори йому не нараховуються. Він звільнений від сплати усіх податків: ЄСВ за себе, ЄП та ПДФО, а також від подання звітності, незалежно від того, чи має найманих працівників.
Звільнення поширюється на всіх ФОПів та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, на весь період їхньої військової служби, незалежно від наявності найманих працівників, форми оподаткування, групи та ставки єдиного податку.
Для отримання звільнення від податків ФОПу необхідно звернутися до Державної податкової служби за місцем реєстрації (перелік локальних ДПС) із заявою, копією військового квитка або іншого документа із зазначенням даних про призов під час мобілізації, на особливий період. Зробити це потрібно протягом 10 днів після демобілізації. Якщо демобілізований ФОП перебуває на лікуванні/реабілітації, заяву можна подати протягом 10 днів після закінчення лікування.
За мобілізованих працівників ФОП-“єдинник” II та III груп, має право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ. Таким працівникам зберігаються місце роботи, посада та попередній середній заробіток. До того ж на цей час їм зараховують стаж роботи.
За найманих працівників, яким продовжують виплачувати зарплату, призваний ФОП має сплатити податки протягом 180 днів від демобілізації. Сам підприємець на час служби не має права виплачувати кошти своїм співробітникам, проте може призначити уповноважену особу, яка цим займатиметься. На неї також покладається обов’язок нараховувати й утримувати із зарплати (чи інших доходів) найманих працівників ПДФО, військовий збір та ЄСВ.
Корисний текст? Подякуйте редакції 33 гривнями на каву
Усю звітність про нарахований уповноваженою особою ПДФО/ВЗ/ЄСВ протягом військової служби подається демобілізованим ФОП без нарахування штрафних і фінансових санкцій. Про строки подання звітностей для ФОПів III групи читайте за лінком.
Мобілізований ФОП також має змогу розірвати трудові договори з працівниками з власної ініціативи. Однак на цій підставі не можуть бути звільнені «захищені» та мобілізовані працівники (перелік “захищених” співробітників). Відповідно до статті 47 Кодексу законів про працю, видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми у разі звільнення ФОП може протягом місяця після звільнення з військової служби.
Читайте також: