Електронні підписи бувають простими, удосконаленими (УЕП) та кваліфікованими (КЕП). Детальніше про використання кожного з них розповідаємо далі.
Електронний підпис (ЕП) – це електронні дані, які забезпечують цілісність документів та ідентифікують особу. В українському законодавстві електронний підпис прирівнюється до звичайного підпису чи печатки. За допомогою ЕП можна підписувати електронні документи, користуватися електронними послугами, реєструватися на державних порталах тощо.
В Україні використовуються три види електронних підписів:
- Простий електронний підпис (ЕП). Він створюється за допомогою логіну, паролю, SMS-коду, QR-коду, біометричних даних тощо. Простий ЕП має обмежену юридичну силу і може використовуватися лише для невибагливих операцій, таких як реєстрація на сайтах, підписання договорів про надання послуг, замовлення товарів і послуг онлайн.
- Удосконалений електронний підпис (УЕП). Він більш захищений та створюється за допомогою особистого електронного ключа. На відміну від ЕП, УЕП може використовуватися для подання заяв до державних органів, підписання договорів, здійснення банківських операцій та подання електронної звітності.
- Кваліфікований електронний підпис (КЕП). На відміну від попередніх електронних підписів він має додаткове підтвердження від акредитованого центру сертифікації ключів (АЦСК). КЕП має найвищу юридичну силу і може використовуватись для будь-яких операцій, для яких обов’язково потрібен особистий підпис або печатка. КЕП є обов’язковим для державних службовців, суддів, нотаріусів, адвокатів тощо.
Зверніть увагу, в грудні 2023 року Уряд ухвалив постанову, яка дозволяє використання УЕП на рівні з КЕП. Також, постанова не зобов’язує використовувати захищений носій для зберігання підпису (токен, “Хмарне сховище”, Mobile ID, файловий носій чи смарткарта).
Як отримати електронний підпис
Пересічний громадянин може повноцінно використовувати лише УЕП. Він забезпечує комунікацію як з державними органами, так і фінансовими. Найпопулярніший сервіс для отримання електронного підпису – Приват 24. Водночас для підприємців ПриватБанк пропонує власний сервіс КЕП – Smart ID.
Також, отримати КЕП (УЕП) для громадян можна через застосунок Дія. Втім, “Дія.Підпис” матиме обмежені функції, адже його можна використовувати лише в Дії або на партнерських сервісах.
Для отримання КЕП офлайн потрібно звернутись до кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг (перелік за лінком).
Створити КЕП офлайн можна майже у всіх популярних в Україні банках, в тому числі:
- ПУМБ Digital Business;
- Ощадбанк;
- ПриватБанк;
- Універсал Банк;
- Sense Bank;
- Raiffeisen Bank;
- Укрсиббанк;
- Otp Bank;
- Кредобанк та інших.
Під час звернення необхідно надати: паспорт-книжечку або ID-картка (додатково знадобиться довідка про місце проживання); ідентифікаційний код; заяву на видачу сертифіката ЕП (видається у надавача послуг); договір про надання електронних довірчих послуг (видається у надавача послуг).
Зверніть увагу, що деякі банки надають електронний підпис лише ФОП та юридичним особам.
Процедура отримання триває до 3 днів, втім у деяких надавачів електронних довірчих послуг можна замовити термінове оформлення КЕП за 3-4 години. За цей час кваліфікований електронний підпис записується на ID-картку або на захищений цифровий носій (токен). Запис на ID-картку безоплатний, у другому випадку сплачується лише вартість токена – від 800 грн.
Строк дії електронного підпису становить 1-2 роки. Для продовження його використання потрібно звернутись до АЦСК (фізично або через вебсайт), в якому оформлювався КЕП.
Читайте також: