fbpx
КОШТ

Аналітик: дефолт відбудеться, але наслідки українці не помітять

Існує кілька типів дефолту і в одному з них Україна фактично перебуває від лютого 2022 року, але пересічні українці цього не помічають. Не помітять і технічне настання інших типів дефолту. Чи буде в Україні дефолт та що це насправді означає роз’яснив на своїй сторінці в Facebook керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.

За його словами, українці живуть спогадами про “російський дефолт” 1998 року, що відгукнувся тяжкими економічними наслідками і для України. Втім, тоді здорожчання долара і валютна криза були наслідком недолугої економічної та валютної політики, а не дефолту. На дефолт влада лише списала всі свої прорахунки.

Насправді ж існує три види дефолту:

  • Фактичний дефолт (А). Позичальник перебуває в такому стані, що приватні кредитори не готові йому позичати гроші. Доводиться розраховувати виключно на фінансування від іноземних урядів та міжнародних організацій.
  • Дефолтний рейтинг (В). Такий дефолт настає кожного разу при зміні умов обслуговування боргу. Формально, це буде лише запис міжнародних рейтингових агентств у своїх звітах про пониження рейтингу до категорії “обмежений дефолт” чи “вибірковий дефолт”
  • Подія дефолту (С), який тягне автоматично за собою дефолт-В. Настає при відсутності чи затримці необхідних виплат за чинними на той момент умовами. Також настає при умові, що узгодили зміну умов, але не встигли все оформити юридично. Тож формально порушення, а фактично всі розумію застарілість умов.
  • Справжній дефолт (D), який автоматично тягне і дефолт-В, і дефолт-С. Настає у випадку відсутності домовленостей між країною і кредиторами про нові умови обслуговування боргу. Тобто, старі умови обслуговування боргу діятимуть і де-факто, і де-юре, але країна за ними платити за ними не буде.

Як Україна проходитиме реструктуризацію боргів і дефолт

Нагадаємо, потенційний дефолт України в медіапросторі з’явився після публікації одного з ключових світових видань про економіку – The Economist. Як йдеться в тексті, за останні два роки кредитори України погодилися на призупинення виплат за боргами. Та ключова проблема, що мораторій закінчується 1 серпня і тоді ж потрібно сплатити купон за єврооблігаціями.

Україна знаходиться в стані фактичного дефолту (А) з лютого 2022 року. Україна нині не може позичати гроші в приватних кредиторів і роздає старі борги. На думку The Economist, вийти з цього стану Україні вдасться лише після закінчення війни. Втім, війна в Україні з 2014 року і Україна вже виходила з дефолту-А за цей період і позичала гроші в приватних кредиторів.

Натомість для України гарантовано настане дефолт-В, оскільки нині ведуть переговори про зміну умов обігу облігацій (строк, сума, проценти). Такі зміни будуть класифікуватися саме як дефолт-В. І шанси цього величезні, оскільки ці переговори ведуться за підтримки МВФ.

Ну і з ймовірністю 90% для України 10 серпня настане дефолт-С (1 серпня термін виплати + 10 пільгових днів). За дуже імовірного сценарію, якщо Україна та приватні кредитори домовляться про нові умови обслуговування єврооблігацій найближчими днями, часу на узгодження всіх формальностей та юридичне оформлення не вистачить. Відтак, на 10 серпня старі умови ще формально будуть чинними, які Україна порушить. Втім, за такого розвитку подій, усі будуть розуміти про застарілість тих умов і на той дефолт-С усі заплющать очі. 

І хоча сторони намагаються домовитися за підтримки МВФ, шанс відсутності домовленості до 10 серпня про нові умови обслуговування боргу є.  Якщо дефолт-D і станеться, то триватиме цей дефолт до появи нових домовленостей. І це не буде кінець всього, оскільки в такому дефолті перебував державний “Нафтогаз України” із серпня 2022 до грудня 2023 року. І Українці цього не помітили. Тож наслідки дефолт-D для України будуть десь такі самі, як і від інших.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Також за темою:

Поділитися новиною: