Навіть якщо Україні не вдасться реструктуризувати борг до серпня, то ймовірним варіантом погодження з кредиторами буде мораторій за виплатами, а не дефолт. Пояснив найближчі перспективи економіст “Центру економічної стратегії” Максим Самойлюк.
Нагадаємо, потенційний дефолт України в медіапросторі з’явився після публікації одного з ключових світових видань про економіку – The Economist.
Як йдеться в тексті, за останні два роки кредитори України погодилися на призупинення виплат за боргами. Це дозволило економити суми виплат щороку еквівалентно 15% ВВП. Якби не відтермінування, виплати кредиторам стали би другою за величиною видатками держави після витрат на оборону. Та ключова проблема, що мораторій закінчується 1 серпня.
Україна запропонувала приватним кредиторам скорочення 60% від поточної вартості боргів, проте кредитори наполягають лише на 22%. Відтак, Україна має два варіанти. Перший — домовитися про продовження заморожування виплат за боргом, як і попередні два роки. Інший — оголосити дефолт. Та насправді між цими сценаріями немає великої різниці і у будь-якому випадку виплати з боку України не відновляться.
Думка економіста Центру економічної стратегії
Домовленості про реструктуризацію потрібно досягти до серпня і це бажаніший варіант, ніж чергове призупинення виплат за боргом. Саме реструктуризація є зобов’язанням і перед МВФ. Та переговори між урядом і приватними кредиторами все ще тривають.
“Україні важливо домовитися про таку реструктуризацію, яка б дозволила у найближчі декілька років або взагалі нічого не виплачувати приватним кредиторам, або звести обсяги таких платежів до мінімуму, щоб не ставити під загрозу фінансування оборони”, – пояснює економіст “Центру економічної стратегії” Максим Самойлюк.
Проте, навіть якщо домовленості досягнено не буде, ймовірним варіантом є погоджене з кредиторами продовження мораторію за виплатами ще на рік, а не дефолт України – уточнив Самойлюк.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Також за темою: