fbpx
КОШТ

Україні за місяць загрожує дефолт, якщо не домовиться про перегляд боргу

Одне з ключових світових видань про економіку The Economist пише, що на Україну насувається дефолт через труднощі з реструктуризацією зовнішнього боргу. Якщо Україна оголосить дефолт, це може підірвати довіру інвесторів до зобов’язань Заходу і означатиме катастрофу для відновлення країни після війни.

Так, після початку повномасштабного вторгнення кредитори України погодилися призупинити виплати за боргами. Розмір цих виплат становить 15% ВВП на рік. Якби виплати були обов’язковими, вони стали б другою за величиною статтею державних витрат після витрат на оборону.

Проте мораторій на виплати приватним іноземним власникам облігацій закінчується 1 серпня.

Україна запропонувала кредиторам угоду, яка списує 60% від поточної вартості боргів, але кредитори погоджуються лише на 22%. Відтак угода здається малоймовірною у відведений час до 1 серпня.

Сума запропонованого списання Україною боргу у світових масштабах невелика – $12 млрд у період з 2024 по 2027 рік. Втім, Україна не матиме грошей для цих виплат без допомоги заходу. Щобільше, навіть при такому списанні Україна б і надалі ледве зводила б кінці з кінцями. 

Вірогідність і наслідки дефолту України

За відсутності угоди Україна має два варіанти. Перший — домовитися про продовження заморожування виплат за боргом, як і попередні два роки. Інший — оголосити дефолт. Та насправді між цими сценаріями немає великої різниці і у будь-якому випадку виплати з боку України не відновляться.

При цьому, союзники та МВФ стверджують, що реструктуризація зараз дозволить Україні повернутися на фінансові ринки одразу після закінчення війни.

Під час звичайної реструктуризації кредитори ставлять на економічні перспективи країни. Кредитування позичальника, який перебуває у стані війни, також тягне за собою другу ставку: на його перемогу.

Однак інвестори не переконані, що такий день коли-небудь настане. Вони радше вважають, що реструктуризація буде першою з багатьох спроб союзників України перекласти фінансовий тягар війни та витрати на відбудову з уряду на приватний сектор.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Також за темою:

Поділитися новиною: