fbpx
КОШТ

Житлова субсидія в 2023 році: зміни на опалювальний сезон

Житлова субсидія може допомогти українцям, які опинилися у скрутному фінансовому становищі, вчасно оплачувати житлово-комунальні послуги. У цьому матеріалі ми розповімо про зміни в оформленні та виплатах житлово-комунальної субсидії під час опалювального сезону 2023 року, а також про умови її призначення та продовження.

Терміни розрахунку та умови продовження субсидії

Терміни та порядок розрахунку

Субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до кінця опалювального сезону, який триває з 16 жовтня до 15 квітня включно:

  • Житлову субсидію на оплату компослуг призначають із місяця звернення до завершення опалювального сезону – 30 квітня. 
  • Субсидію на придбання твердого палива та скрапленого газу – з місяця звернення до закінчення календарного року, 31 грудня.

Умови призначення та продовження

Для розрахунку субсидії враховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування, які розраховуються індивідуально для кожної особи в домогосподарстві.

Розрахунок субсидії проводиться двічі на рік: у квітні на неопалювальний період (з 1 травня до 30 вересня) та в жовтні на опалювальний період (з 1 жовтня до 30 квітня). 

Розмір виплат субсидій суттєво зменшені влітку через неопалювальний сезон. У цей період розмір субсидій становить 350-400 грн, тоді як в опалювальний сезон – 1700-1800 грн. 

Сім’я має право на житлову субсидію в 2023 році, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну людину за останні шість місяців не перевищує 3760 грн. Допомога ВПО та інша благодійна допомога не враховується під розрахунку доходу. 

Як правильно розрахувати суму субсидії – формула і приклади – читайте за цим лінком.

Більшість українців, які отримують субсидію, можуть розраховувати на те, що вона буде автоматично продовжена на новий період. Однак деяким одержувачам допомоги може знадобитися подати повторну заяву або відмовитися від субсидії. 

Субсидію потрібно повторно подати, якщо:

  • У домогосподарстві проживають ВПО.
  • Члени домогосподарства орендують житлові приміщення для проживання та сплачують за комуналку.
  • У домогосподарстві проживає менше осіб, ніж зареєстровано.
  • Домогосподарство звертається за призначенням житлової субсидії на купівлю зрідженого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Хто має право на житлову субсидію

Категорії осіб, які можуть отримати субсидію 

Субсидію призначають людям, які не можуть самостійно оплатити житлово-комунальні послуги. Вона доступна для всіх членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) або фактично проживають у ньому. Це можуть бути як громадяни України, так і іноземці чи особи без громадянства, які мають право на проживання в Україні та проживають у багатоквартирних або приватних будинках.

Субсидію на житлово-комунальні послуги можуть отримати такі особи:

  • Зареєстровані у житловому приміщенні/будинку.
  • Незареєстровані, які фактично проживають у житловому приміщення на підставі договору найму/оренди житла, рішення суду.
  • Індивідуальні забудовники, будинки яких не прийняті в експлуатацію, якщо нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
  • ВПО (на підставі довідки про статус), які фактично проживають у житловому приміщенні/будинку без укладення договору найму/оренди житла.
  • Неповнолітні діти, які залишились без батьківської опіки/піклування.
  • Недієздатні особи працездатного віку, над якими встановлено опіку, за заявою опікуна/піклувальника.

Як дізнатися про наявність права на субсидію 

Кожен, хто може претендувати на субсидію зможе дізнатися про це онлайн. Із початком опалювального сезону на на Порталі Дія і в особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України  буде вже згенерована додаткова інформація про те, чи може людина отримати субсидію. Людина зможе побачити потенційну приписку: «Ви можете претендувати на субсидію», коли зайде в Дію чи пенсійний кабінет.

Також можна власноруч знайти потрібну інформацію на портал Мінсоцполітики. Для цього варто зайти на subsidii.ioc.gov.ua та ввести особисті дані – область, місто, вулицю, номер будинку і квартири. Вводити ПІБ, номер паспорта, ІПН тощо не потрібно. 

Портал для пошуку призначення субсидій
Портал для пошуку призначення субсидій

Які послуги покриває житлова субсидія

Держава може компенсувати витрати на оплату комунальних послуг, купівлю твердого та рідкого палива для печей і зрідженого газу. Зокрема, це стосується платежів:

  • За встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, 
  • За абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами;
  • За управління багатоквартирним будинком;
  • За постачання та розподіл природного газу, електричної та теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, поводження з побутовими відходами;
  • На придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Житлові субсидії на купівлю твердого та рідкого палива для печей надаються один раз на рік і призначаються, якщо люди, які живуть разом, не користуються комунальною послугою з постачання теплової енергії для централізованого опалення та не використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

Як оформити житлову субсидію

Уряд спростив подання заявок на житлову субсидію. Тепер не потрібно збирати численні довідки, достатньо подати спрощену заяву, у якій потрібно вказувати лише членів сім’ї, адресу проживання та банківський рахунок. Органи Пенсійного фонду самостійно зберуть решту необхідних даних з офіційних джерел.

Спосіб 1: Онлайн

  • Подати заявку на Порталі Дія, вебпорталі Пенсійного фонду України або мобільному застосунку ПФУ.

Важливо: Станом на серпень 2023 року під час онлайн оформлення субсидії потрібно надавати скан-копії повного пакету документів (див. нижче), оскільки технічне впровадження спрощеного механізму реєстрації ще не завершено.

Спосіб 2: Офлайн

  • У органі соцзахисту населення, сервісному центрі ПФУ чи ЦНАПі.

Далі розглянемо кожен із способів оформлення.

Подати заяву онлайн на Портал Дія

  1. Перейти до послуг Порталу Дія та натиснути на кнопку Заява на субсидію.
  2. Зареєструватися чи авторизуватися в кабінеті громадянина за допомогою електронного підпису або BankID.
  3. Заповнити анкету, яка містить 21 запитання про сімейний стан, адресу проживання, заборгованість за житлово-комунальні послуги, тип субсидії, доходи, зареєстрованих членів сім’ї тощо.
  4. Завантажити скан-копії таких документів:
  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
  • заяву про призначення та надання житлової субсидії;
  • декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії;
  • довідки про доходи (у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення);
  • копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (за наявності);
  • договір найму/оренди житла (за наявності).

Подати заяву онлайн на вебпорталі ПФУ

У разі подання заявки на субсидію через мобільний застосунок ПФУ (Android | iOS) виконайте такі ж дії, як і на вебпорталі.

Для подання заявки на вебпорталі ПФУ потрібно:

  1. Зареєструватися або авторизуватися на вебпорталі ПФУ.
  2. Вибрати тип заяви на порталі, який потрібно подати.
  3. Заповнити онлайн-заяву.
  4. Додати скан-копії документів:
  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
  • заяву про призначення та надання житлової субсидії;
  • декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії;
  • довідки про доходи (у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення);
  • копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (за наявності);
  • договір найму/оренди житла (за наявності).
  1. Сформувати та переглянути друкований вид заяви, декларації (залежно від типу заяви).
  2. Підписати сформовані документи електронним підписом (КЕП).
Заява на вебпорталі ПФУ Житлова субсидія
Заява на субсидію на вебпорталі ПФУ

Подати заяву офлайн у органі соцзахисту населення, ПФУ чи ЦНАПі 

Для оформлення субсидії офлайн необхідно звернутися до найближчого органу соцзахисту, сервісного центру ПФУ або ЦНАПу

У відділенні будь-якого із зазначених органів потрібно подати лише заяву про призначення та декларацію про доходи і витрати. Пенсійний фонд самостійно збирає дані про споживання житлово-комунальних послуг, тому людині більше не потрібно вписувати деталі про комуналку.

Рішення про призначення/непризначення субсидії приймається протягом 10 днів після подання заяви та отримання необхідних даних від органів влади. Заявник буде повідомлений про рішення протягом 3 днів після його прийняття.

Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву 


Читайте також:

Поділитися новиною: