Податкова соціальна пільга: як зменшити сплату податків
Що таке податкова соціальна пільга, інструкція з її оформлення та розрахунок розміру
Для працевлаштованих з низьким доходом можна оформити податкову соціальну пільгу. Вона дозволяє суттєво знизити податки із нарахованої заробітної плати. Більше про те, як саме податкова соціальна пільга може стати корисним інструментом для економії грошей, як її розрахувати та хто має на неї право, читайте в цьому матеріалі.
Що таке податкова соціальна пільга
Податкова соціальна пільга (ПСП) – це знижка, яку отримує працівник на сплату своїх податків на доходи фізичних осіб (ПДФО). Ця знижка зменшує суму податку, який має бути сплачений із зарплатні.
Однак призначається така пільга тільки за умови доходу у вигляді зарплатні від одного роботодавця, тобто, за єдиним місцем роботи. Якщо працівник має право на ПСП, то його зарплатня “на руки” (після сплати податків та відрахувань) буде більшою, ніж у працівника, який не має такої соцпільги. Якщо ПСП перевищує суму зарплати, то податок на доходи буде дорівнювати нулю.
Проте ПСП надається лише на зарплатню та лікарняні. Виплати за цивільно-правовими договорами, підприємницькими доходами, декретними, матеріальними допомогами, аліментами, добовими та іншими незарплатними виплатами для ПСП не враховуються.
ПДФО (податок на доходи фізичних осіб), для якого й існує податкова соцпільги, розраховується за формулою:
- ПДФО = (Зарплата + Лікарняні – ПСП) × 0,18.
ПСП не впливає на військовий збір, який є окремим податком.
Важливо пам’ятати, що податкова соцпільга не є виплатою грошей, це лише знижка на податки.
Вона відрізняється від інших пільг та допомог тим, що надається лише в межах податкової системи та зменшує податкові платежі. Інші види пільг та допомог можуть бути надані в різних формах, наприклад, виплатою грошової допомоги, забезпеченням безкоштовних послуг або продуктів харчування.
Хто має право на податкову соціальну пільгу
У 2023 році розмір податкової соціальної пільги менше мінімального рівня зарплатні. Тобто, якщо працівник отримує зарплату, яка вище мінімальної (6700 грн), то він не має права на податкову соціальну пільгу.
Якщо ваш дохід менше за 3760 грн (граничний розмір доходу для отримання ПСП), то ви маєте право на ПСП. Але, якщо у вас є «дитячі» соціальні пільги, ви можете мати вищий граничний розмір зарплати для застосування пільги: 7520 грн – на двох дітей,
11280 грн – на трьох, 15040 грн – на чотирьох дітей і тд.
Пільги соціального забезпечення нараховуються не всім працівникам. Якщо вам необхідна допомога з податковою соціальною пільгою, то ви маєте враховувати три чинники:
- Загальну суму вашого доходу (разом із зарплатою та лікарняними).
- Граничний розмір зарплати, який порівнюють із вашими доходами за місяць.
- Документи, які ви подаєте для підтвердження вашого права на ПСП.
Також, ви можете отримати ПСП у перший неповний місяць роботи, якщо напишете заяву та за умови, що ви не отримували ПСП цього місяця на іншому місці роботи. Неповний робочий час не впливає на право на пільгу, але працівник повинен написати заяву. У місяць працевлаштування або звільнення, пільга нараховується повністю.
На податкову соцпільгу (тобто, знижку на ПДФО) також можуть претендувати:
- Інваліди I та II груп – розміром 50%.
- Інваліди III групи, учасники війни та учасники бойових дій – розміром 25%.
- Особи, які мають дітей віком до 18 років, дітей-інвалідів до 23 років, а також дітей, які навчаються в закладах вищої освіти – розміром 50%.
- Особи, які досягли пенсійного віку, але продовжують працювати та отримують дохід, який не перевищує мінімальну заробітну плату – розміром 75%.
Для отримання ПСП працівникам, які мають більше одного місця роботи або працюють на самозайнятій основі, необхідно додатково подати документи, що підтверджують відповідний статус (копії трудових договорів з усіх місць роботи або довідки про заробіток за останні 6 місяців). Однак призначається така пільга тільки за умови доходу у вигляді зарплатні від одного роботодавця, тобто, за єдиним місцем роботи.
Розмір податкової соціальної пільги на дітей у 2023 році
Батьки можуть отримати податкову соціальну пільгу (ПСП) на дітей, якщо мають двоє і більше дітей до 18 років та заробляють більше 3180 грн.
Граничний розмір зарплати та сама ПСП збільшуються кратно кількості дітей: на двох дітей – 7520 грн, на трьох – 11280 грн, на чотирьох – 15040 грн.
Якщо у батьків є відповідна заява та документи, то можна отримати ПСП на кожну дитину. Якщо дитина інвалід, то пільга становить 2013 грн.
Один з батьків може отримати ПСП на дітей, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі, чи ні. Якщо працівник має одночасно право на ПСП «за себе» (зарплата менше 3760 грн) та «за дітей», то він має обрати, яку застосовувати.
Застосовувати обидві ПСП одночасно не можна. Однак, матір може мати ПСП «на дітей», а батько ПСП «на себе», або навпаки.
Право на отримання ПСП втрачається, коли дітям (дитині) виповнюється 18 років. Але можна використовувати ПСП протягом цілого року, до кінця року, коли дитині виповнюється 18 років.
Заява на податкову соціальну пільгу
Для отримання податкової соціальної пільги необхідно подати заяву в довільній формі до податкової інспекції за місцем проживання, а також додаткові документи для підтвердження права на пільгу. Ці документи можуть також містити свідоцтва про народження, посвідчення про групу інвалідності, довідку з навчального закладу або свідоцтво про розлучення, залежно від типу податкової пільги.
Для отримання податкової соціальної пільги (ПСП) в Україні необхідно подати такі документи:
- Заява на отримання ПСП.
- Копії паспорта та ідентифікаційного коду.
- Документи, що підтверджують право на отримання пільги, залежно від категорії громадян, до якої належить заявник.
Якщо оформлюєте ПСП на дитину/дітей: заява + копія свідоцтва про народження або документ, який підтверджує вік дитини/дітей
Заяву варто подати до органу Державної фіскальної служби України. Зазвичай, це місцеві податкові інспекції. Необхідно звернутися до відповідного органу із запитом про застосування податкової соцпільги.
Право на пільгу надається з місяця подання всіх необхідних документів.
Скасування податкової соціальної пільги
Для припинення застосування персонального соціального пакету (ПСП), працівник повинен подати заяву. Це може статися у випадку зміни обставин, наприклад, зміни місця проживання, сімейного стану (наприклад, одруження), крім випадку з дитячими ПСП.
Якщо дитина, на яку нараховується ПСП, вже виповнилося 18 років, бухгалтер має припинити нарахування без заяви працівника, оскільки він уже надав свідоцтво про народження, в якому зазначений рік народження дитини. Бухгалтер повинен вести облік заяв та дат народження дітей працівників на початку кожного року.
Якщо працівник не повідомляє бухгалтера про зміни обставин, які забезпечили йому право на ПСП, він може бути притягнутий до відповідальності, зокрема, штрафи.
Правова допомога
Якщо у вас є додаткові запитання щодо нарахування, розрахунку чи можливості отримати податкову соціальну пільгу (ПСП), радимо звернутися до Державної податкової служби (ДПС):
- гаряча лінія: лінк на обласні відділення
- електронна пошта: post@tax.gov.ua (крім запитів на публічну інформацію);
- адреса: від залізничного вокзалу – маршрутне таксі № 181, від Майдану незалежності – тролейбуси № 6, 16 та 18 до зупинки “Львівська площа”, або від станції метро “Золоті ворота” пішки (8:30 – 17:00).
Post a comment
No Comments