Як отримати субсидію та перевірити її статус надання: інструкція
Детально пояснюємо хто та як може отримати субсидію на оплату комунальних послуг.
Існує два види субсидій на оплату житлово-комунальних послуг – на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та на опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня). Вона призначається з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону. Хто має право на субсидію, як її отримати та як перевірити статус надання – розповідаємо далі.
Субсидія видається на оплату житла і палива. Якщо ви не маєте централізованого опалення і не користуєтеся газом чи електрикою для обігріву, ви можете отримати субсидію один раз на рік на купівлю дров, вугілля, рідкого палива або скрапленого газу.
Для отримання субсидії, дохід на сім’ю має бути не меншим за мінімальний прожитковий мінімум для кожного члена сім’ї. Також, в дохід можна враховувати виплати по безробіттю. Втім допомога ВПО чи інша благодійна допомога не враховуються в дохід та не впливає на суму субсидії.
Хто має право отримати субсидію
- людина, яка зареєстрована у житловому приміщенні (будинку);
- особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає на підставі договору оренди;
- неповнолітні, які залишились без батьківської опіки, за заявою опікуна;
- сім’ї, які витрачають на оплату комуналки більше, ніж розмір обов’язкового платежу. Зараз він становить 15% сукупного місячного доходу. Для кожної сім’ї розмір розраховують індивідуально. Це залежить від складу та доходу родини;
- внутрішньо переміщені особи за програмою «Прихисток»;
- особи, які мають заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, яка утворилась в період дії воєнного стану.
Читай КОШТ в Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Де можна та як подати документи для отримання субсидії
Щоб отримати субсидію, з початку опалювального сезону потрібно подати всі необхідні документи протягом двох місяців (жовтень місяць). Якщо документи надійшли пізніше цього терміну, то допомогу призначать з місяця, коли вони були подані до відповідного органу. Для отримання субсидії потрібно мати наступні документи:
- заява про призначення житлової субсидії (зразок за посиланням);
- декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії;
- договір про винайм житла (за наявності);
- документи, які можуть підтвердити непроживання особи за місцем реєстрації (за потреби).
З таким переліком документів для оформлення субсидії потрібно звернутись в органів Пенсійного Фонду України (контакти органів ПФУ за посиланням); Центрів надання адміністративних послуг (мапа ЦНАП за посиланням); у місцеві управління соцзахисту (контакти та адреси відділень Соцзахисту за посилання). Також подати заяву на отримання субсидії можна онлайн через електронний кабінет Пенсійного фонду або через особистий кабінет на порталі Дія.
Як отримати субсидію через портал Дія
- Зареєструйтесь чи авторизуйтесь на сайті Дія за допомогою BankID чи Дія.Підпис.
- Перейдіть в меню “Послуги” знайдіть послугу та оберіть послугу “Заява на субсидію”;
- Зазначте свій сімейний статус, адресу проживання, інформацію про заборгованість (якщо є), відмітьте необхідні послуги на які бажаєте отримати субсидію;
- Після, оберіть спосіб отримання субсидії – на банківську картку (вкажіть IBAN картки) чи на пошту (вкажіть адресу найближчого відділення Укрпошти);
- Заповніть інформацію про характеристику житлового приміщення або будинку (особливості домогосподарства, кількість та дані про осіб, які там проживають);
- Завантажте всі необхідні копії документів для отримання субсидії та надішліть заяву. Рішення про нарахування субсидії надійде в Дію або на електронну пошту.
Як розрахувати суму субсидії – формула і приклад
Для розрахунку суми субсидії потрібно скористатись наступною формулою: додайте доходи всіх членів сім’ї за місяць та розділіть цю суму на кількість людей, щоб отримати дохід на одну особу. Після, розділіть дохід на одну особу на прожитковий мінімум, який був на 1 січня того року, коли ви подаєте заявку на субсидію. Розділіть результат на 2 і помножте його на 0.2, щоб отримати відсоток від доходу сім’ї. Помножте відсоток на суму доходу сім’ї, щоб отримати обов’язкову частину платежу. Гроші, які залишаться після сплати обов’язкової частини і є субсидія, котру відшкодують з державних грошей.
Приклад: батько отримує дохід 10 000 грн/міс, мати – 8 000 грн/міс, син – 5 000 грн/міс, а дочка не заробляє нічого. Тоді ми можемо розрахувати обов’язкову частину платежу так: сума доходу сім’ї (10 000 + 8 000 + 5 000 + 0 = 23 000 грн/міс); кількість членів сім’ї – 4; дохід на одну особу (23 000 / 4 = 5 750 грн/міс). Прожитковий мінімум на одну особу на 1 січня 2023 року становить 2 189 грн/міс. Отже відсоток від доходу сім’ї дорівнюватиме (5 750 / 2 189) / 2 * 0.2 = 0.26. Обов’язкова частина платежу становитиме 0.26 * 23 000 = 5 980 грн/міс. Отже, ця сім’я повинна платити не менше 5 980 грн/міс за житло і паливо, щоб мати право на субсидію.
Як перевірити нарахування субсидії
- Перейдіть на сайт Міністерства соціальної політики України;
- Введіть свої особисті дані – область, місто, вулицю, номер будинку і квартири. Вводити ПІБ, номер паспорта чи ІПН — не потрібно;
- Натисніть на “Пошук”. Після цього з’явиться вся інформація про субсидію – її нарахування, сума, період призначення тощо.
Чому можуть позбавити субсидії або ж не надати її
Згідно зі змінами до порядку призначення житлових субсидій субсидію можуть скасувати, якщо:
- особа змінила місце проживання і не повідомила про це, або ж якщо воно не відповідає умовам для надання субсидії;
- у випадку смерті оформлювача субсидії;
- у випадку несплати комунальних послуг більше ніж протягом трьох місяців та наявності боргу розміром більше ніж 680 тисяч грн.
- при внесенні неправдивої інформації про свої доходи.
Також, отримати субсидію не вийде, якщо:
- хтось із членів сім’ї протягом 12 місяців перед призначенням житлової субсидії здійснив операцію на суму, яка перевищила 50 000 грн. А саме на покупку нерухомості, транспорту, благодійний внесок чи обмін валюти.
- хтось із членів сім’ї має у власності більше ніж одне житло – крім спадщини, житла в селах, на тимчасово окупованих територіях або ж непридатного до проживання;
- на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, хтось з членів сім’ї має на депозитному банківському рахунку суму понад 100 000 гривень, або облігації на таку ж загальну суму;
- має заборгованості за сплату аліментів.
Про інші випадки, коли можуть відмовити в нарахуванні субсидії або скасувати її – читайте за посиланням.
Читайте також:
Comments are closed.