Як студентам отримати податкову знижку на витрати за навчання
ІнструкцІя отримання податкової знижки на навчання, яка поверне вам частину коштів, сплачених за освіту
Студенти-контрактники, які навчаються в українських навчальних закладах, можуть скористатися можливістю отримати податкову знижку на навчання. Це дозволяє повернути собі частину витрат на навчання у будь-якому державному, комунальному, корпоративному або приватному закладі освіти. Як отримати знижку та які вимоги потрібно виконати, щоб не втратити цю можливість – детальніше у цій статті.
Хто може оформити податкову знижку на навчання
Важливо: отримати податкову знижку можуть лише люди, які офіційно працюють і сплачують загальнодержавний податок на свій дохід, а також ФОП, які сплачують єдиний податок.
Якщо студент/студентка має офіційний заробіток та сплачує податки – він/вона може самостійно оформити податкову знижку.
Якщо студент/студентка не працює – знижку може отримати член сім’ї першого ступеня спорідненості (мати/батько, опікун/опікунка, дружина/чоловік).
Витрати на гуртожиток не відшкодовуються, згідно з листом Державної фіскальної служби.
Як розрахувати свою податкову знижку на навчання
Розмір знижки – 18% від вартості навчання. Нижче наведена формула для розрахунку точної суми.
Свою річну заробітну плату помножте на 0,18%. Потім від цієї суми відніміть витрати на навчання за рік, і отриману суму помножте на 0,18%. Це число потрібно відняти від суми податку з заробітної плати. Якщо все зроблено правильно, то це число показує, скільки грошей ви можете отримати від держави як компенсацію за навчання.
Наочно: ваша річна зарплатня до вирахування податків становить 90 000 грн. З неї сплачено 18% на ПДФО (податок на доходи фізосіб) без податкової соціальної пільги. Тобто, 90 000 х 0,18% = 16 200 грн, які “з’їв” податок на доходи.
За рік навчання ви заплатили 36 000 грн. Отже, (90 000 – 36 000)*0,18% = 9 720. Далі 16 200 – 9 720 = 6 480. Тобто за такої річної зарплати та плати за навчання держава мала б повернути на ваш банківський рахунок 6 480 грн.
Вищевказаний розрахунок орієнтовний. Для чіткого визначення суми або для перевірки своїх підрахунків радимо скористатися спеціальним калькулятором.
Як оформити податкову знижку на навчання
Податкову знижку можна отримати до 31 грудня року, який настає за звітним періодом (у 2023 році варто подавати документи за 2022 рік).
Важливо: якщо ви не скористалися податковою знижкою на навчання за минулий рік до кінця наступного року, то ви не зможете перенести неотриману знижку на наступні роки.
До Державної податкової служби за місцем реєстрації ви маєте подати такі документи:
- Паспорт + копія;
- РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків);
- Декларація про майновий стан і доходи;
- Довідка про заробітну плату;
- Копія договору з навчальним закладом;
- Копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) за оплату навчання;
- Документи, що підтверджують ступінь споріднення (якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати свідоцтво про народження дитини; якщо на податкову знижку претендує чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб);
- Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.
Якщо заяву подає не той, хто безпосередньо навчається, а сім’я, то крім документу про ступінь споріднення, також додаються копії паспорту/свідоцтва про народження та ідентифікаційного коду студента/студентки.
Якщо компенсацію за навчання схвалено, кошти будуть перераховані на ваш банківський рахунок протягом 60 днів з моменту надходження пакету документів.
Корисні покликання
- Контакти Державної податкової служби.
- Гарячі лінії територіальних відділень Державної податкової служби.
- Калькулятор для визначення розміру податкової знижки на навчання.
- Лист від Державної фіскальної служби про щодо права на податкову знижку.
Читайте також:
Comments are closed.