fbpx
КОШТ

Як студенту виїхати за кордон під час війни

Із початком повномасштабної війни багато військовозобов’язаних студентів зіткнулися з проблемою виїзду на навчання за кордон. Після скасування листа Валерія Залужного про дозвіл на виїзд за кордон студентів іноземних вишів, Держприкордонслужба суттєво підвищила вимоги для чоловіків, які хочуть виїхати з країни через навчання. Далі детально розповідаємо чи підлягають студенти загальній мобілізації та які є способи перетнути кордон для навчання в іноземних університетах під час воєнного стану.

Звільнення студентів від мобілізації під час війни

Закон Про мобілізацію передбачає відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації для тих, хто здобуває професійну, фахову передвищу та вищу освіту, для асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за денною або дуальною формою.  

Не призиватимуть на війну студентів, як іноземних закладів вищої освіти (ЗВО), так і українських. Втім, виїжджати за кордон студенти українських вишів чи коледжів не можуть жодним чином. Тобто, відстрочка від мобілізації є, але права на виїзд за межі країни немає.

Процес перетину кордону для студентів іноземних ЗВО нині складний, але не категоричний – це можна зробити, зібравши повний пакет документів та заручившись допомогою свого університету. Але, варто пам’ятати, що в Україні немає законодавчої бази, яка б регулювала перетин кордону військовозобов’язаних студентів для початку чи навіть продовження навчання. Немає і чіткого порядку перетину кордону студентами ні в законах про виїзд, ні в правилах перетинання держкордону, тож відмову від прикордонників можна отримати практично за будь-що.

Виїзд за кордон у разі вступу в університет до воєнного стану

Обов’язкові документи для перетину кордону студентові:

  1. Паспорт громадянина України та закордонний;
  2. Військово-обліковий документ про відстрочку від мобілізації;
  3. Дозвіл керівника територіального центру комплектування (військкомату) на перетин кордону;
  4. Студентський квиток/студентська віза або ISIC-квиток;
  5. Нотаріально завірені та перекладені на українську документи про навчання студента в закордонному вузі.

Далі – подробиці щодо кожного документу.

Найперше, військовозобов’язаному студенту варто отримати у двох екземплярах документ, що підтвердить його навчання в іноземному ЗВО. Державна прикордонна служба (ДПСУ) не надає встановлених зразків до таких видів документів. Тож, це може бути договір із університетом про навчання за контрактом, довідка з місця навчання чи будь-яке інше офіційне підтвердження про статус студента. 

Втім, є чітка вимога про обов’язково вказану назву ЗВО, ПІБ студента, терміну навчання (дата початку і закінчення) та форму (денна чи дуальна). Цей документ необхідно перекласти на українську та нотаріально завірити, адже Держприкордонна служба перевірятиме винятково український варіант документу.

Іншим потрібним документом є студентський квиток чи студентська віза. Проте, якщо немає студквитка, але є онлайн оформлений міжнародний ISIC-квиток (International Student Identity Card), прикордонники приймуть цифровий документ у Дії.

Серед стандартних документів – внутрішній та закордонний паспорти студента. У місцевому військкоматі необхідно взяти дозвіл керівника військкомату на виїзд із країни, як особи, що претендує на вищу освіту чи професійну вищу освіту (цей документ надається і для асистентів-стажерів, аспірантів та докторантів) та військово-облікову довідку, яка підтвердить відстрочку від мобілізації.

Крім цього, можна показати прикордонникам виклики на сесії в довоєнний період, банківські витяги про оплату за навчання та інші документи/відомості, які підтверджують факт реального навчання в іноземному ЗВО. Такі довідки та електронні відомості підвищують шанс на перетин кордону, але ними не можна замінити жоден із обов’язкових вищезазначених документів.

Виїзд за кордон у разі вступу в університет під час воєнного стану

Законодавчої заборони на перетин кордону тим студентам, які почали навчатися після введення воєнного стану й оголошення мобілізації, немає. Чоловіки, які стали студентами після 24 лютого 2022 року, можуть виїхати на навчання за межі України, але їх перевірятимуть значно ретельніше, ніж тих, хто вступив на навчання до воєнного стану. Відповідно, процес перетину кордону для таких студентів істотно ускладниться. 

Список документів для студентів, які розпочали навчання в іноземних вишах після початку воєнного стану, не відрізняється від переліку для студентів, які вступили раніше:

  1. Паспорт громадянина України та закордонний;
  2. Військово-обліковий документ про відстрочку від мобілізації;
  3. Дозвіл керівника територіального центру комплектування (військкомату) на перетин кордону;
  4. Студентський квиток/студентська віза або ISIC-квиток;
  5. Нотаріально завірені та перекладені на українську документи про навчання студента в закордонному вузі.

Втім, для студентів, які вступили на навчання після 24 лютого, має надійти й розпорядження від Голови Держприкордонслужби. Для цього університет має звернутися до МОН (Міністерства освіти), а МОН до Держприкордонслужби. Студент отримає PDF-звернення, яке в роздрукованому вигляді має показати під час перетину кордону. Лише в такому разі прикордонники можуть дозволити виїзд окремій особі чи групі студентів. Листами до МОН та ДПСУ займається винятково університет.

Якщо під час перевірки документів у Держприкордонслужби виникнуть підстави вважати, що студент використовує підроблений документ, то співробітники мають право повідомити про це поліції та заборонити виїзд за кордон. Проте за надання усної відмови від прикордонників, варто наполягати на підписанні письмової відмови, яку надалі можна оскаржити в суді.

Правова допомога

Якщо у вас виникли запитання щодо статусу студентів під час мобілізації чи документів, які необхідні для перетину кордону на навчання в іноземних університетах під час воєнного стану,  ви можете звернутися:

  • на 1598 – гаряча лінія ДПСУ;
  • на 044 527 63 63 – телефон гарячої лінії ДПСУ;
  • написавши на офіційну пошту служби [email protected].

Читайте також:

Поділитися новиною: