fbpx
КОШТ

Навчання за кордоном: огляд корисних ресурсів

Можливість навчатися або стажуватися за кордоном завжди приваблювала багатьох студентів та молодих людей. На яких саме платформах шукати можливі гранти та стипендії для навчання за кордоном, детальніше в цьому матеріалі.

Освітній грант – це сума коштів, яку надає університет, організація, навчальна платформа, меценат чи іноземний уряд для спонсорування студента. 

Залежно від умов, певні гранти можуть покривати повністю навчання та всі похідні витрати грантоотримувачів: сплата за житло, обіди, навчальні матеріали, перельоти тощо. Також важливим є термін надання коштів – це може бути як короткостроковий грант (на кілька місяців чи один рік), так і тривалий (на кілька років).

Від стипендії грант відрізняється лише формою виплати: його сума надається одноразово, а стипендія розбита на рівноцінні частини, яку студенти отримують у період навчання, зазвичай, щомісячно.


Підтвердження українського диплому за кордоном


Сервіси для пошуку стипендій

На сьогодні існує досить багато баз даних та порталів про стипендії та стипендіальні програми майже в кожній країні з розвиненою системою освіти. 

Процес пошуку стипендій ідентичний: на полі для введення напишіть назву університету/спеціальності/напрямку, в якому хотіли б переглянути стипендіальні програми та конкретні стипендії. Деякі бази та портали відразу пропонують вам розширене фільтрування, як-от: вид гранту, термін стипендії, сезони вступу, субсидії/пільги тощо.

До прикладу, у Франції існує сервіс ÉTUDIANTS, де періодично оновлюються пропозиції стипендіальних програм. А зручний поділ на категорії за цим покликанням зробить пошук інтуїтивно легким. 

Магістрантам та аспірантам радимо звернути увагу на ресурс Association Bernard Gregory, де зібрані програми навчання для тих, хто планує здобувати вищий ступінь навчання. Переважно, на ньому висвітлюються пропозиції від французьких університетів, проте можна знайти й оголошення від бельгійських чи німецьких вишів.

Для отримання стипендії на навчання у Німеччині можна скористатися Німецькою службою академічних обмінів в Україні. На їхньому сайті ви знайдете не лише велику кількість програм для представників всіх спеціальностей, але й допомогу з оформленням документів та складанням іспитів для вступу. 

А ресурс Copernicus Stipendium буде цікавий тим, хто нині є студентом/студенткою одного з вишів України, втім, має бажання та можливість (зважаючи на воєнний стан) продовжити навчання в Берліні, Гамбурзі або Мюнхені.  


Як студенту виїхати за кордон під час війни


Нижче поданий не повний перелік сервісів, де можна знайти стипендіальні програми, адже в державах може бути нескінченна кількість таких онлайн-пошуковиків. Проте ми зібрали найпопулярніші платформи кожної з вказаних країн із найбільшою кількістю програм. Спробуйте знайти бажану стипендію у цих країнах:

АвстріяДаніяНорвегія
АвстраліяЕстоніяТуреччина 
(лише урядові стипендії)
БельгіяІрландіяФінляндія
Велика БританіяКіпр 
(лише Erasmus-програми)
Чехія
ГреціяКитай 
(лише урядові стипендії)
Шотландія
Покликання на онлайн-сервіси для пошуку стипендій

Асоціації випускників

Ефективним способом знайти відповідну програму навчання є перегляд асоціацій та клубів випускників освітніх програм або закладів вищої освіти тої чи тої країни. Вони можуть бути джерелом практичної інформації. Найбільші з яких:

Erasmus Mundus
Кількість студентів програми Erasmus Mundus

Іноземні посольства

Досить часто на сайтах іноземних посольств інформація про набір на програми навчання чи стажування за кордоном публікується найшвидше. До прикладу, на вебсторінці посольства США можна знайти розділ Бюро з питань освіти та культури (ECA), яке пропонує багато програм для негромадян США, які бажають приїхати до США для культурного, освітнього чи професійного обміну. Для зручності програми розподілені за алфавітним порядком. Усі доступні освітні можливості посольства можна переглянути за цим лінком.

А на сайті посольства Португалії – інформацію про інституцію Camões, яка фінансує, співфінансує та керує десятками програм і проектів у різних сферах. Завдяки їй можна знайти літні чи річні курси з вивчення португальської, дослідницькі програми для вчених та стипендії для іноземних студентів (наприклад, стипендіальні програми Pessoa, Vieira чи Fernão Mendes Pinto).

Посольства США Португалія
Освітній розділ сайту посольства США та сторінка інституції Camões

Повний перелік іноземних дипломатичних установ в Україні та їхні онлайн-сторінки можна подивитися тут. На всіх сайтах шукайте розділ чи тему про освіту, це можуть бути, як “освітні програми” або “програми для обміну”, так і просто “гранти” чи “навчання”.

Організації із закордонних стажувань

Вказані нижче ресурси не лише збирають інформацію про актуальні проєкти та програми, але й надають повноцінну допомогу з оформленням у багатьох країнах Європи, Канаді, США, Австралії та Японії. 

Крім роз’яснення покрокової інструкції про те, як потрапити на стажування в іноземні країні, вони сприяють проходженню спеціалізованих мовних курсів/навчання, які необхідні для вступу в той чи той ЗВО. Співпраця із цими або подібними міжнародними організаціями суттєво підвищує шанси потрапити на стажування до провідних закордонних компаній різних сфер.

Усі лінки спрямують вас відразу на детальне ознайомлення із програмами: 

  • Europe Internship – студентський Work.ua для охочих стажуватися за кордоном, достатньо лише зареєструватися та вибрати вакансію, яка вас зацікавила.  
  • Global Placement – онлайн-посередницька агенція для міжнародних випускних завдань і стажувань.
  • Internships Abroad – онлайн-пошукова система міжнародних туристичних програм, за принципом користування аналогічна до Europe Internship.
  • Global Experiences – команда підбирає індивідуальні програми стажування для вас після реєстрації.

Сайти міжнародних компаній

Якщо ви налаштовані на початок роботи за кордоном у конкретних компаніях, радимо вам систематично перевіряти їхні сайти. Часто, самі міжнародні фірми публікують на своїх сайтах вакансії на стажування, інколи зовсім не вдаючись до розміщення оголошень десь, окрім своєї вебсторінки. Наприклад, у Google є цілий розділ, присвячений кар’єрі, де можна знайти інформацію про відкриті стажування.

Google у США та Європі
Центри Google у США та Європі, відкриті для стажування

А деякі бізнеси, як-от IT-компанія ELEKS, заснована українцями, мають навіть свої власні курси та навчальні програми, які допоможуть потім отримати роботу в цій компанії чи компаніях-партнерах. 

навчання в ELEKS
Напрямки навчання в ELEKS

Агрегатори можливостей

Найпростіший спосіб знайти актуальні гранти, курси й програми – скористатися агрегатами, тобто платформами, які збирають різноманітні оголошення. Такі сайти створені переважно громадськими групами та професійними HR-менеджерами, які збирають актуальні можливості для закордонного навчання студентів та стажерів. На них розміщується інформація про доступні стипендії, програми навчання, семінари, конференції та навіть волонтерські проєкти. 

Агрегатори для закордонних можливостей:

  • Велика ідея –  сайт із контентом про міжнародні та всеукраїнські події для людей різного віку (від літніх таборів для школярів до підвищення кваліфікацій працівників різних сфер). 
  • Stella – громадське об’єднання, яке спеціалізується на підвищенні кваліфікацій молодих людей та допомоги з освітніми програмами для школярів та студентів (зокрема тісно співпрацює з Erasmus+, а також з Європейським корпусом солідарності.
  • Mladinfo – платформа із постійними оновленнями про конкурсні пропозиції, міжнародні програми та тренінги.
  • International Scholarships – платформа, що спеціалізується на пошуці стипендіального навчання для випускників старших класів та студентів. 
  • Гурт – портал, який представляє короткострокові проєкти, до яких можна долучитися як за кордоном, так і в Україні. 
International Scholarships та Гурт
Приклади освітніх оголошень від International Scholarships та Гурту

Читайте також:

Поділитися новиною: