Через відмінності між українською та іноземними системами середньої освіти, вступити до закордонного вишу лише з атестатом 11 класу дуже складно. Для гарантування успішного вступу до університету за кордоном, старшокласникам часто доводиться проходити підготовчі курси та програми. У цьому матеріалі розповідаємо про те, які програми допомагають вступити до закладів вищої освіти Сполученого Королівства, Північної Америки та Європи.
Важливо: для вступу до будь-якого іноземного освітнього закладу (університету, коледжу, школи тощо) спершу необхідно скласти один із затребуваних мовних тестів. Найчастіше вимагають англомовні IELTS чи TOEFL відповідного рівня. Більше про мовні сертифікати та їхнє значення під час вступу читайте в матеріалі за лінком нижче.
Навіщо мовні сертифікати IELTS, TOEFL та DELE
Доуніверситетська підготовка в Європі
Освіта в Європі для іноземних студентів вимагає завчасної підготовки. Втім, не в усі країни потрібні річні програми підготовки, наприклад, Польща, яка приймає нині багато українських абітурієнтів, взагалі не потребує додаткових курсів чи навичок. Для вступу достатньо лише вивчити польську мову на рівні академічного засвоєння. Заявку на вступ можна подавати після закінчення школи, проте готуючи документи до обраного ЗВО варто пам’ятати, що польські університети можуть висувати додаткові вимоги.
Без допоміжних програм підготовки також можна вступити і до Естонії, Литви та Латвії. Головна вимога – володіння державною мовою на високому рівні, щоб розуміти навчальний процес.
Однак для більшості європейських країн все ж характерний довготривалий процес вступної кампанії. До прикладу, безпосередній вступ до ЗВО Німеччини з навчанням німецькою мовою, відразу після отримання атестата, неможливий. Для закриття академрізниці, підвищення рівня німецької мови та адаптації до нової системи навчання, іноземні абітурієнти мають спершу вступити в підготовче відділення вибраного університету – Studienkolleg.
Залежно від галузі навчання, у якій студент/ка хоче навчатися в Німеччині, необхідно буде пройти один із наступних курсів Studienkolleg:
- Т-Kurs: німецька мова, математика, фізика, хімія та інформатика
- M-Kurs: німецька мова, математика, фізика, хімія і біологія
- W-Kurs: німецька мова, математика, економіка, бізнес і соціологія
- G-Kurs: німецька мова, історія, німецька література, соціологія та статистика
Потрапити в Studienkolleg можна лише подавши заяву на вступ до одного з німецьких вишів, далі виш направить вас на підготовчий курс до одного з таких відділень. Прямої реєстрації на навчання в Studienkolleg немає.
Франція та Швейцарія теж мають власні підготовчі програми, розроблені самими університетами. Як правило, це програми на базі приватних університетів, які готують до здобуття вищої освіти в цьому ж навчальному закладі. Їх рекомендовано пройти для абітурієнтів із невисоким мовним рівнем та академічними знаннями, адже без впевненості приймальної комісії в тому, що студент/ка зможе витримати навантаження всього університетського курсу, дуже легко отримати відмову у вступі. Вимоги освітніх програм цих країн побудовані таким чином, що без впевненості у належній підготовці майбутніх студентів, комісія може навіть не розглянути всі документи.
Досить планомірною для іноземних студентів є система навчання в Нідерландах. Адже економіка країни спрямована на залучення іноземних компаній та розвитку міжнародного бізнесу, для розвитку якого створені сприятливі податкові умови. Зокрема, країна надає досить багато пільгових умов для вступу (їх варто шукати на офіційних сайтах університетів). Українські старшокласники, які хочуть вступити до ЗВО Нідерландів відразу після 11 класу, повинні пройти одну зі спеціальних підготовчих програм – Pathway, International Baccalaureate або Foundation.
Загалом кожна країна має власні програми підготовки, які створені або окремими університетами, або міжнародними організаціями (як-от, Pathway Programs). Для успішного вступу до університету за кордоном радимо звернути увагу на індивідуальні вимоги вишів до абітурієнтів та почати підготовку до навчання в іншій країні завчасно.
Більше навчальних програм та курсів підготовки для вступу університетів не лише Європи, але й різних країн світу можете знайти на пошуковику Keystone. У ньому зібрані кілька тисяч актуальних освітніх програм, а також є українськомовний інтерфес, який полегшить ретельне ознайомлення із кожною програмою, яка зацікавила.
Доуніверситетська підготовка у Великій Британії, Ірландії та Шотландії
Британська шкільна програма орієнтована на 13 років навчання, тоді як українські школярі закінчують середню освіту після 11 класу. Тому українським абітурієнтам необхідно заповнити академічну різницю в навчальних програмах. Зважаючи на це, заклади вищої освіти (ЗВО) Великої Британії мають офіційні комплексні програми підготовки для міжнародних студентів.
A-level | International Baccalaureate | International Foundation |
Вік – від 16 років, тривалість – 2 роки | Вік – від 16 років, тривалість – 2 роки | Вік – від 17 років, тривалість – 1-1,5 роки |
Всі британські ЗВО визнають диплом, зокрема найпрестижніші | Визнається близько 1300 університетами різних країн | Допомагає вступити до топ 30 престижних британських ЗВО (для Оксфорду чи Кембриджу потрібен диплом A-level) |
Для тих, хто спрямований на вступ до британського чи шотландського ЗВО | Для тих, хто не визначився, в якій країні хоче вступити до ЗВО | Для тих, хто спрямований на вступ до британського ЗВО |
A-level – дворічна академічна програма, яка замінює британські випускні 12-13 класи, для дітей від 16 років. Дає змогу засвоїти до 4 вибіркових дисциплін, за якими учні спеціалізуватимуться в університеті. Наприкінці учні складають іспити, результати яких обов’язково враховуються під час вступу до британського вишу. A-level диплом визнають абсолютно всі виші Великої Британії.
Підходить для Великої Британії та Шотландії. Подати заявку на програму можна за допомогою посередніх українських агенцій (приклад) або відразу до британських освітніх фундаціях (приклад).
International Baccalaureate (Міжнародний Бакалаврат) – дворічна академпрограма, яка замінить 12-13 британські класи для дітей 16-19 років. Наприкінці кожного року, учні складають іспити з 6 вибіркових дисциплін. Головна відмінність із програмою A-level полягає в міжнародному визнанні цього курсу, тож завдяки їй можна підготуватися не лише до британських ЗВО, але й до вишів багатьох країн світу.
Підходить для Великої Британії, Шотландії, Ірландії, США, Канади, Австралії, Швейцарії. Подати заявку на програму можна за допомогою посередніх українських агенцій (приклад) або безпосередньо в британських освітніх фундаціях (приклад).
International Foundation – прискорена програма підготовки до вступу в університет для дітей від 17 років, тривалістю в 1-1,5 роки. Створена спеціально для міжнародних студентів, вона не вимагає досконалого чи високого рівня володіння англійською, на вступ достатньо мовного сертифікату IELTS 4 чи 5 рівня із 9 можливих (на противагу необхідних для бакалаврату 7-8 рівня).
Під час її проходження студенти мають адаптуватися до іноземної освітньої системи, тому активно вивчатимуть англійську та ще 4 вибіркові предмети. Програма відбувається відразу на базі університету або ж в школі чи коледжі, який дає змогу вступити в різні університети.
Після успішного закінчення програми студенти гарантовано переходять на перший курс університету, на базі якого здійснювалася програма (або з якими співпрацює школа чи коледж), без додаткових іспитів. Часто, виші надають таким студентам знижку від 10% до 90%, залежно від результатів навчання в International Foundation.
Підходить для Великої Британії, Шотландії, Ірландії. Подати заявку на програму можна за допомогою посередніх українських агенцій (приклад) або безпосередньо в британських освітніх фундаціях (приклад).
Доуніверситетська підготовка у США та Канаді
На відміну від британської системи освіти, де абітурієнти зобов’язані закрити академрізницю впродовж кількох років за допомогою різних програм, у США та Канаді виші можуть прийняти майбутніх студентів відразу після закінчення школи.
Щоправда, для цього доведеться самостійно скласти вступні тести SAT чи ACT, які оцінюють знання з математики, аналітичні здібності, вміння писати есе, академічні знання англійської тощо, а також надати сертифікат IELTS чи TOEFL, що покаже рівень володіння англійською мовою. Для зарахування до університетів США чи Канади результати всіх тестів мають бути достатньо високими. Детальніше про SAT та ACT читайте за цим лінком.
Простіший спосіб – почати навчання у програмі підготовки. Найпопулярнішими у Північній Америці є програми Pathway.
Pathway – однорічна підготовча програма вступу до коледжу чи університету. На ній студенти вивчають різноманітні предмети, пишуть есе, роблять презентації, публічні виступи та розвивають вільне володіння академічною англійською.
Програма розрахована на студентів, які не склали мовні тести та потребують покращення англійської. Триває програма орієнтовно від 8 до 24 тижнів, залежно від рівня володіння мовою. Університети звертають більшу увагу на абітурієнтів, які закінчили курс Pathway навіть у разі, коли pathway-курс був на базі іншого вишу, а не того, до якого вступає абітурієнт/ка. Адже успішне закінчення однієї з підготовчих Pathway – свідчення високого рівня академічної підготовки, яку вимагають американські та канадські виші.
Усі курси Pathway розроблені на основі університетських навчальних програм та існують на базі цих університетів. Знайти їх можна на сайті відповідного іноземного вишу або скориставшись цим пошуковиком. Детально про програми Pathway можете прочитати тут.
Читайте також: