Одинока матір чи одинокий батько, які не перебувають в шлюбі, можуть отримати грошову допомогу на проживання дитини. Віднедавна, подати заяву на отримання допомоги на дитину можна через веб-портал Дія.
Однак, жінки із задекларованим місцем проживання в Україні, які народили дитину перебуваючи за кордоном, не зможуть подати таку заяву через Дію. Їм потрібно звернутись до місцевого органу Соцзахисту з відповідними документами. Перелік необхідних документів знайдете за посиланням.
Для подання заяви через Дію для отримання допомоги на дитину одиноким батькам потрібно:
- Авторизуватись на веб-порталі Дія за допомогою Дія.Підпис чи BankID;
- Обрати розділ “Сім’я” та послугу “Допомога на дитину одинокій матері або батьку”. Після натиснути “Подати заяву”;
- Вибрати підставу для отримання допомоги – розлучення або смерть одного з батьків дитини;
- Вказати ПІБ, сімейний зв’язок та сімейний стан дитини. А також дані зі свідоцтва про народження дитини;
- Обрати спосіб отримання допомоги – на картку (реквізити картки) чи поштою (адреса відділення Укрпошти);
- Заповнити дані про інших членів сім’ї ( за наявності);
- Вказати дані про доходи та майно, яке належить подавачу заявки та членам його сім’ї. Також потрібно завантажити скан-копію довідки про доходи та довідки про захворювання дитини ( за наявності);
- Вже сформовану заяву та декларацію, потрібно підписати електронним підписом або Дія.Підпис. Після чого надіслати її на розгляд в орган Соцзахисту.
Статус розгляду заявки можна переглянути в особистому кабінеті на порталі Дія. Після розгляду (10 робочих днів), в особистий кабінет Дія або на електронну пошту надійде сповіщення про результати розгляду заявки.
Сума та умови отримання допомоги на дитину одиноким батькам
Відповідно до законодавчих положень про одиноких матерів, допомога на дитину для одиноких батьків дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом в розрахунку на одного члена сім’ї. Тобто, сума доходу матері/батька за 6 місяців ділиться на кількість дітей, і якщо відповідної суми не вистачає для покриття прожиткового мінімуму дитини, то держава сплачує різницю. Якщо матір/батько безробітний й не стоїть на обліку в Центрі зайнятості, то отримати допомогу не вийде. Детальніше про умови отримання статусу одинокої матері та про соціальні пільги читайте за посиланням.
Для прикладу, сім’я, що складається з трьох осіб (матір, діти 5 та 17 років) має середньомісячний дохід в розмірі 7000 грн (мінімальна зарплата). Отже, середньомісячний дохід на одного члена сім’ї становить 2333 грн. Прожитковий мінімум для дитини молодше 6 років становить 2272, а для дитини старше 6 років 2833. Держава повинна виплатити різницю, якої не вистачає для мінімального прожиткового мінімуму – для дитини 5 років не виплатять нічого, адже дохід матері покриває мінімальний прожитковий мінімум, а для дитини 17 років виплатять 500 грн на місяць ( 2833 – 2333 грн).
Мінімальний прожитковий мінімум для дитини, встановлений у 2023 році:
- віком до 6 років — 2201 грн на місяць;
- від 6 до 18 років — 2744 грн на місяць;
- від 18 до 23 років (якщо навчаються на стаціонарі у вищому учбовому закладі) 2684 грн/міс.
Читайте також: