Соціальна допомога для одиноких матерів: як отримати
Дтальні інструкції та пояснення як отримати допомогу одиноким матерям
Хто може вважатись “Одинокою матір’ю”, які документи необхідні для отримання цього статусу та на яку допомогу від держави можна розраховувати – читайте далі.
Як отримати допомогу одиноким матерям
Для отримання соціальної допомоги, одинокі матері повинні звернутись до найближчих органів праці та соціального захисту населення. Такими органами є:
- Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). Карту з розташуванням всіх ЦНАП знайдете за посиланням;
- Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення. Адреси за посиланням.
В один з цих органів необхідно подати весь пакет документів, зазначений нижче. Також, краще роздрукувати IBAN банківської картки, на яку отримуватиметься допомога. Заяву розглядають протягом 10 календарних днів. Відповідь надійде на електронну пошту або у вигляді листа на звичайну пошту.
Після надання допомоги, у матері можуть щорічно перевіряти рівень доходу та умови проживання дитини. Про зміни рівня доходу, місця проживання чи інших особистих даних потрібно повідомляти найближчий орган праці та соціального захисту населення.
Хто може претендувати на статус “одинока матір”
Одинокою матір’ю вважається жінка, котра не перебуває в шлюбі та виховує своїх дітей, в яких у свідоцтві про народження відсутній запис про батька або міститься запис про батька, записаний зі слів матері.
Статус одинокою матері не можуть одержати жінки, які просто розлучились з батьком дитини або які вже перебувають в шлюбі з іншим чоловіком та отримують аліменти на дитину.
Які документи необхідні для отримання статусу одинокої матері:
- оригінал паспорта;
- свідоцтво про народження дитини;
- відсутність запису про укладення шлюбу або свідоцтво про розірвання шлюбу (можна отримати у відділі РАЦС або через ДІЮ);
- заповнена заява про призначення соціальної допомоги, шаблон за посиланням;
- декларація про доходи та майновий стан (приклад);
- рішення про усиновлення дитини (для усиновлювачів);
- також, документом який підтверджує неучасть батька у вихованні дитини може бути: постанова суду як відповідь на позов про позбавлення батька дитини батьківських прав; постанова слідчого; довідка зі школи чи садочка про те, що батько не бере участі у вихованні дитини, або подібний акт, складений та підписаний сусідами й завірений нотаріусом.
Сума та умови отримання допомоги одиноким матерям
Відповідно до законопроєкту про одиноких матерів, допомога дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом в розрахунку на одного члена сім’ї. Тобто, сума доходу матері за 6 місяців ділиться на кількість дітей, і якщо відповідної суми не вистачає для покриття прожиткового мінімуму дитини, то держава сплачує різницю. Якщо матір безробітна й не стоїть на обліку в Центрі зайнятості, то вона не зможе отримати допомогу.
Для прикладу, сім’я, що складається з трьох осіб (матір, діти 5 та 17 років) має середньомісячний дохід в розмірі 7000 грн (мінімальна зарплата). Отже, середньомісячний дохід на одного члена сім’ї становить 2333 грн. Прожитковий мінімум для дитини молодше 6 років становить 2272, а для дитини старше 6 років 2833. Держава повинна виплатити різницю, якої не вистачає для мінімального прожиткового мінімуму – для дитини 5 років не виплатять нічого, адже дохід матері покриває мінімальний прожитковий мінімум, а для дитини 17 років виплатять 500 грн на місяць ( 2833 – 2333 грн).
Мінімальний прожитковий мінімум для дитини, встановлений у 2023 році:
- віком до 6 років — 2272 грн на місяць;
- від 6 до 18 років — 2833 грн на місяць;
- від 18 до 23 років (якщо навчаються на стаціонарі у вищому учбовому закладі) 2684 грн/міс.
В умовах воєнного стану в Україні строк виплати державної соціальної допомоги, яку було призначено раніше, продовжується та виплачується без необхідності оновлення даних аж до кінця війни. Така допомога одиноким матерям призначається незалежно від інших видів допомоги на дітей.
Пільги для одиноких матерів
Крім грошової допомоги одинокій матері надається право на додаткову відпустку тривалістю 10 днів (без урахування святкових та неробочих днів). Також, трудове законодавство закріплює заборону у відмові на роботу через статус одинокої матері, залучення до надурочних робіт та відряджень без згоди жінки.
Читайте також:
Comments are closed.