З 1 червня 2023 року на українців може очікувати підвищення тарифів на електрику. Серед причин зростання цін називають величезні пошкодження, які російські терористи завдали енергосистемі та велику собівартість електроенергії. В середньому, рахунки за комуналку можуть зрости на 30%.
Які тарифи на електроенергію діють в Україні зараз
Наразі в Україні діє два тарифи для фізичних осіб (населення), та один – для юридичних осіб. Населення сплачує за е/е у залежності від обсягів споживання:
- обсяг менше ніж 250 кВт-год – 1,44 грн за кВт-год;
- обсяг понад 250 кВт-год – 1,68 грн за кВт-год.
Для бізнесу діє тариф у 6 грн за кВт-год. Він охоплює витрати на вартість електроенергії, ПДВ, тариф на розподіл, передавання, диспетчеризацію та витрати на постачання до споживача.
Також для споживачів в Україні продовжують діяти тарифи, які диференційовані за проміжками часу – двозонні та тризонні. Двозонні тарифи ділять добу на денний та нічний періоди, тризонні – на так звані «піковий», «напівпіковий» та нічний.
Двозонні тарифи:
- у нічний період, з 23 години вечора до 7 години ранку, споживач сплачує тільки 50% фіксованої ціни – 0,72 грн/кВт-год або 0,84 грн/кВт-год при споживанні до 250 кВт-год та понад 250 кВт-год відповідно;
- у денний період, з 7 до 23 години, споживач сплачує 100% фіксованої ціни – 1,44 грн/кВт-год та 1,68 грн/кВт-год при споживанні до 250 кВт-год та понад 250 кВт-год відповідно;
Тризонні тарифи:
- у так званий «піковий період» – з 8 до 11 години та з 20 до 22 години – споживач сплачує 150% фіксованої ціни, це 2,16 грн/кВт-год та 2,25 грн/кВт-год при споживанні до 250 кВт-год та понад 250 кВт-год відповідно;
- у звичайний період – з 7 до 8 години, з 11 до 20 і з 22 до 23 години – споживач сплачує 100% фіксованої ціни, це 1,44 грн/кВт-год та 1,68 грн/кВт-год при споживанні до 250 кВт-год та понад 250 кВт-год відповідно;
- в період з 23 години вечора до 7 години ранку споживач сплачує тільки 40% фіксованої ціни, це 0,576 грн/кВт-год та 0,672 грн/кВт-год при споживанні до 250 кВт-год та понад 250 кВт-год відповідно.
Коли та наскільки підвищиться тариф на електроенергію
За даними профільного порталу «Енергореформа», 26 травня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) офіційно внесла пропозицію щодо внесення змін до механізму ПСО (покладення спеціальних обов’язків) та встановлення з 1 червня 2023 року єдиного тарифу на електроенергію для побутових споживачів у розмірі 2,88 грн за кВт-год. За думкою Комісії, це дозволить покращити фінансові показники державних компаній «Енергоатом» та «Укргідроенерго» – оскільки ринкова ціна е/е наразі становить близько 6 грн за кВт-год, цитує портал інформацію, вказану у листі до Міненерго від в.о. голови НКРЕКП Руслана Кайдаша.
Щоправда, на даному етапі це тільки пропозиція. Наразі невідомо про те, чи буде взагалі другий етап підвищення цін на електроенергію. Але народний депутат, голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус в інтерв’ю виданню «Укрінформ» припускав, що підвищення буде двоетапним і, можливо, все ж збережеться підхід до тарифікації згідно зі спожитими обсягами:
- Варіант 1: обсяг менше ніж 250 кВт-год – 2 грн за кВт-год, понад 250 кВт-год – 2,4 грн;
- Варіант 2: обсяг менше ніж 250 кВт-год – 2,4 грн за кВт-год, понад 250 кВт-год – 2,8 грн.
Радник прем’єра Юрій Бойко в інтерв’ю виданню «Апостроф» відзначав, що є й більш радикальні варіанти, зокрема, перевести взагалі ціноутворення на ринковий принцип, але для споживачів це буде означати ціновий шок, який доведеться переборювати системою субсидій. Останню заради цього доведеться реформувати.
Але і це не останній варіант. Видання «Економічна правда» із посиланням на власні джерела в Кабінеті міністрів писало, що наразі розглядається варіант розділити побутових споживачів на дві категорії: люди, які споживають понад 1000 кВт-год на місяць, та інші. Для першої категорії планується на рік встановити тариф у 6-6,2 грн за кВт-год, для іншої – зростання може скласти до 40%, але не виключається, що цінник взагалі залишать таким, як він є зараз.
Чому підвищуються тарифи на електроенергію
На думку профільних чиновників, діючі тарифи є економічно необгрунтованими. Так, голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський у коментарі виданню Forbes.Ukraine наголошував, що чинні тарифи діють з 2017 року і вони жодного разу не переглядалися з того часу. Наразі економічно обгрунтований тариф для населення має складати не менше ніж 6 грн / кВт-год.
А на думку радника прем’єр-міністра України, Юрія Бойка, реальна вартість е/е коливається зараз від 2,9 грн до 4 грн за кВт-год в залежності від області.
Бойко, доречі, вказував ще й на те, що зараз кожна кіловат-година електроенергії фактично є дотаційною. Вартість е/е для населення в три або чотири рази нижча за її собівартість, не кажучи вже про інші витрати. Кожен рік держава витрачає на субсидії 140 млрд грн. Водночас тарифи на е/е в Україні в середньому у 2,5 раза менше за тарифи у сусідніх державах.
До початку війни дешеву електрику для населення забезпечував механізм ПСО. Згідно із ним, державні компанії «Енергоатом» та «Укренерго» дотували постачання е/е населенню коштом виторгу від продажу електрики бізнесу та великим покупцям. Але зараз цей механізм не працює так, як треба – споживання електроенергії бізнесом скоротилося на 40-50%, а населенням лише на 20-25%. Тому наразі вже утворився борг, який розподілено на обидві держкомпанії.
Зараз малозаможні та середньозаможні верстви населення платять за е/е стільки ж, скільки й заможні. Умовно кажучи, пенсіонер, який має маленьку квартиру в «хрущовці», може сплачувати за спожиту електроенергію за тими ж тарифами, за якими платить умовний нардеп з власним будинком та трьома квартирами.
Проблеми енергетики посилилися після терористичних актів росіян проти енергомережі України. Уряд оцінює збиток для електромереж через російські обстріли у більш як 10 млрд доларів США. Якщо не провести необхідні ремонто-налагоджувальні роботи, система «впаде» навіть без обстрілів з боку терористів. А через це взимку на українців знову будуть чекати відключення.
Читайте також: