Україна досягла попередніх домовленостей про реструктуризацію зовнішнього боргу. У випадку невдачі в цьому процесі, вже в серпні Україна могла оголосити дефолт. Офіційні повідомлення про домовленості з кредиторами несли технічних характер і були зрозумілі здебільшого професіоналам. Що ж домовленості означають на практиці пояснила директорка аналітичного департаменту інвестиційної компанії Dragon Capital Олена Білан у своєму Facebook.
За її словами, домовленості стосуються тринадцяти випусків державних Єврооблігацій і одного гарантованого державою випуску Євробондів Укравтодором на загальну суму близько 24 млрд доларів.
- Всі погашення Єврооблігацій посунуті в часі: з 2024-2035 років на 2029-2036 роки. При цьому, основна частина припадає на 2034-2036 роки
- суттєво знижуються відсоткові платежі. В цьому році відсоткових виплат не буде взагалі. Надалі ефективна процентна ставка буде 1,1% у 2025 році і 2,9% в 2026-2027 роках. У 2027 році ставка зросте до 4,9%, а з 2034 року до 6,3%
- на початковому етапі буде списано 37% від поточної суми комерційного боргу, включно з відсотками, які накопичились протягом останніх двох років під час заморозки платежів. Тобто сума боргу зменшиться на 8,7 млрд доларів – до 15 млрд. Якщо економічна ситуація в найближчі роки буде розвиватись краще від прогнозів МВФ, то в 2029 році списання може зменшитись до 25%.
При цьому Білан зазначила, що ставки в діапазоні 1,1%-6,3% дуже пільгові. Для порівняння, нинішня ефективна ставка за Єврооблігаціями складає близько 7%, за кредитами МВФ Україна платить близько 6%.
При цьому, досягли принципової домовленості щодо умов реструктуризації ще не фінальна угода, але суттєвий крок до неї. Наступний крок – запуск формального голосування, на якому потрібно зібрати голоси двох третин тримачів всіх Євробондів і половину кожного випуску. З огляду на попередні тенденції, ці голоси знайдуть.
Після формального голосування і узгодження юридичних питань всі поточні Єврооблігації з периметру будуть скасовані, а замість них будуть випущені випущені дві серії нових облігацій, на меншу суму (мінус 8,7 млрд) і з новими термінами погашення і ставками купону.
По результат, в найближчі роки вивільняється суттєвий фінансовий ресурс, який можна спрямувати на армію чи соціальні виплати. На вищевказаному графіку відображено, як зміняться суми платежів за Єврооблігаціями в наступні 12 років. Загалом економія становитиме 11,6 млрд доларів, і основна частина економії (10,6 млрд доларів) припадає на найближчі три роки. В цей період виплати складуть символічні 200-400 млн доларів, це в десятки разів менше від поточних умов.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Також за темою: