fbpx
КОШТ

МВФ оновив негативний прогноз для України і більше очікує його, ніж базового

Міжнародинй валютний фонд (МВФ) оновив негативний сценарій, у якому зберігається припущення про більш інтенсивну війну до кінця 2025 року і відповідні економічні наслідки. Дані опубліковано за підсумками четвертого перегляду програми розширеного фінансування України.

Фонд очікує, що більш затяжна війна вплине на економічні настрої, доступність енергоносіїв, темпи повернення мігрантів, потреби в бюджетних витратах і експортний потенціал. Відтак, скорочення економіки сягне 1,7% у 2024 році порівняно зі зростанням у базовому сценарії на 2,5-3,5%.

У попередньому негативному сценарії МВФ оцінював можливий спад економіки України цьогоріч у 4%, але водночас припускав його припинення і нульове зростання наступного року. Та тепер Фонд вважає, що за негативного сценарію наступного року економіка України скоротиться ще на 1% у 2025 році.

Разом з цим, вийдуть на поверхню дисбаланси на валютному ринку у зв’язку з погіршенням показників експорту. Відтак, це може спричинити повторне введення деяких валютних обмежень, що використовувалися раніше під час війни.

Що стосується інфляції, то її прогноз у негативному сценарії залишено колишнім: 10% цього року і 8,5% наступного проти 8% і 7% у базовому прогнозі.

“Ризики для прогнозів (як базового, так і негативного) залишаються винятково високими, а ризик затяжної війни зріс із часу третього перегляду. Короткострокові ризики зовнішнього фінансування зменшилися після схвалення США бюджету та пакету військової підтримки, хоча дефіцит або затримки можуть матеріалізуватися, якщо владі буде складно виконати умови, необхідні для розблокування виплат зі США та/або ЄС”, – зазначається в документі.

МВФ додає, що ризики, пов’язані з війною – як за тривалістю, так і за інтенсивністю – являють собою найбільший ризик для базового прогнозу. Війна може вимагати додаткових витрат на проведення військових операцій у базовому режимі, зокрема за рахунок планової мобілізації. Тривала і більш інтенсивна війна за відсутності додаткової зовнішньої підтримки може зажадати застосування неоптимальних заходів (наприклад, скорочення державної допомоги або накопичення заборгованості за видатками), які можуть спричинити соціально-економічні потрясіння і погіршення прогнозу, зазначив Фонд.

Зазначається, що якщо серйозність потрясінь виведе країну за межі негативного сценарію, можливо, буде потрібно вжити додаткових нетрадиційних заходів, і влада має зобов’язання і можливості для їх реалізації. Наприклад, може йтися про додатковий податок до податку на доходи фізосіб та/або додатковий податок на предмети розкоші або акцизи, а також мобілізацію внутрішнього облігаційного фінансування в ще більшому масштабі.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Також за темою:

Поділитися новиною: