fbpx
КОШТ

Гривня оновила історичний мінімум. Чого очікувати від курсу до кінця року

На середу 10 липня Нацбанк встановив офіційний курс гривні до долара на рівні 40,76 грн/$. При цьому, з початку року гривня знецінилася на 2,7 грн – з 38 грн/$ в січні до нинішніх 40,76 грн/$. Тож в цьому тексті зібрали всі прогнози курсу гривні до долара на кінець року, як від офіційних установ, так і експертів, і пояснили чого очікувати.

Варто відразу зауважити, що в умовах повномасштабної війни прогнози можуть бути лише орієнтиром загальної ситуації, а не закликом до дій. Це пов’язано з низкою непередбачуваних факторів, які змушують експертів регулярно переглядати свої оцінки. Очевидно, що різкі зміни на полі бою здатні одномоментно перекреслити всі прогнози та курсові очікування.

Курсова політика Нацбанку

Нині курс фактично встановлюється лише Нацбанком – хоча публічно це називається політикою керованої гнучкості валютного курсу.

Ще в жовтні 2023 року після півторарічного фіксованого курсу НБУ перейшов на ринковий курс, який почав встановлюватися згідно з попитом і пропозицією на міжбанківському валютному ринку. Тоді ж Національний банк публічно заявив, що суттєво обмежуватиме курсові коливання, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення.

На практиці це відбувається через продаж Нацбанком валюти з власних запасів для збільшення пропозиції – відтак зменшується вартість долара. Таким чином НБУ дещо вгамовує попит на долар попит на долар, зменшуючи його ціну. Або ж, навпаки, Нацбанк купує валюту на міжбанку, зменшуючи пропозицію та підвищуючи курс долара.

Така політика діяла кілька місяців, допоки всі звикли до нової курсової політики та що курс миттєво не обвалиться. Втім, нині НБУ застосовує іншу курсову політику.

Офіційний курс НБУ гривні до долара за весерень 2023 року - липень 2024 року
Офіційний курс НБУ гривні до долара за весерень 2023 року – липень 2024 року

Профільні експерти вже коригували свої курсові прогнози зокрема і через зміну курсової політики Нацбанку.

“НБУ дав чіткі сигнали про те, що той готовий толерувати більшу девальвацію та дозволяти більшу волатильність курсу” – пояснював голова департаменту макроекономічних досліджень фінансової групи ICU Віталій Ваврищук.

Проблема для загалу, що публічно Нацбанк ніде і ніколи не вказує свій цільовий показник курсу гривні до долара і заявляє, хіба що, про загальну політику. Відтак, навіть експерти й ринок часто можуть зрозуміти про зміни планів НБУ лише постфактом, не говорячи вже про загальне населення.

Нині Нацбанк незмінно виступає основним гравцем на міжбанківському валютному ринку. Втім, продає валюту меншими обсягами, аби незмінно збільшувати наявність долара на ринку і стримувати різке подорожчання, але тримати певний дефіцит і тим самим стимулювати поступове подорожчання долара. Та де та верхня межа незрозуміло.

Курсові прогнози аналітиків та експортів на кінець 2024 року

Профільні експерти та офіційні міжнародні організації будують власні прогнози на основі макроекономічних показників. Для прикладу, бюджет отримує значні доходи від надходжень з митних платежів, які залежать саме від курсу. І бюджет може отримати надходження з розрахунку 1 долар – 38 гривень, а може й 1 долар – 45 гривень. Водночас 45 гривень вплине на зменшення імпорту і, відтак, платежів у бюджет. Це ж вплине на показники в інших сферах. І на пошуку цього балансу діє як вся владна вертикаль, так і на цих розрахунках будують свої прогнози експерти.

До всього, нині держава значно залежить від міжнародної фінансової допомоги й затримка її затвердження вже спонукала аналітиків скоригувати власні розрахунки.

Відтак, середньозважений оновлений прогноз семи ключових гравців фінансового ринку та аналітиків на кінець року становить 42,01 грн/$. При цьому, чотири з них очікують курс близько 42,00 грн/$, двоє очікують на курс близько 41,00 грн/$ і лише один на курс майже 44 грн/$.

Свої прогнози представили  українські найбільші інвестиційні компанії Dragon Capital та Concorde Capital, фінансова група ICU; незалежний аналітичний центр “Інститут економічних досліджень та політичних консультацій” (IER), Forbes Research, іноземні аналітичні центри Oxford Economics, German Economic Team (GET) та The Vienna Institute for International Economic Studies (wiiw). IER та GET готували спільний прогноз.

Оновлені прогнози курсу гривні до долара на кінець 2024 року від різних аналітичних команд:

  • Concorde Capital – 42,00 грн/$
  • Dragon Capital – 42,00 грн/$
  • WIIW – 41,00 грн/$
  • Forbes Research – 43,70 грн/$
  • IER/GET – 41,10 грн/$
  • ICU – 42,30 грн/$
  • Oxford Economics – 42,00 грн/$

Щобільше, курс на кінець 2024 року 41 грн/$ очікує і Міжнародний валютний фонд, з яким держава узгоджує економічну політику. Хоча МВФ і визнає продовження поступової девальвації до 2029 року. Втім, очікувати долар по 60 гривень згідно з апокаліптичними відео в TikTok не варто і надалі.

Для прикладу, той же МВФ на 2025 рік очікує 45,8 грн/$, а середньозважений прогноз вищезгаданих аналітиків на 2025 рік становить 45,00 грн/$. При цьому, п’ять з них очікують курс в діапазоні 45-46 грн/$ і лише одна команда на курс близько 42-43 грн/$.

Прогнози курсу гривні до долара на кінець 2025 року від різних аналітичних команд:

  • Concorde Capital – 45,00 грн/$
  • WIIW – 45,00 грн/$
  • Forbes Research – 46,00 грн/$
  • IER/GET – 42,49 грн/$
  • ICU – 46,10 грн/$
  • Oxford Economics – 45,50 грн/$

До того ж на курс в 45 грн/$ у 2025 році орієнтується і Кабінет міністрів, який вже затвердив бюджетну декларацію. Так, часто бюджеті розрахунки не збігаються з тією ж політикою Нацбанку, але це дає загальне розуміння, що мова навіть гіпотетично про умовні 60 грн/$ не йде.

Загалом, можна орієнтуватися на дохідність депозитів у % і подорожчання долара її не перевищить чи буде співставним у відсотковому співвідношенні. Це має бути основним орієнтиром для населення – пояснював раніше Кошту керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій

“НБУ декларує політику курсової стабільності, яка, наскільки я розумію, полягає в тому, що здорожчання долара (чи скоріше очікування здорожчання долара) не має перевищувати ставки за депозитами населення. В іншому випадку є ризик, що люди забиратимуть гривні зі строкових рахунків та побіжать з ними обмінники. Умовно, це означає, що долар за рік не повинен здорожчати більш як на 7-8%. Тобто, якщо на початок року курс був 38 грн/$, то на кінець року він має бути десь в районі 40,5-41,0 грн/$”, – сказав Олександр Паращій. 

Тобто умовно 1 січня 2024 року людина могла купити за свої 1000 гривень 26 доларів, чи покласти цю 1000 гривень на депозит в банк під 12% річних. Через рік людина отримає за вирахуванням податків 1102 гривні. Аби середньостатистичному вкладнику не відчувати втрати, він має в кінці року купити незмінно 26 доларів. Купити 26 доларів за 1102 гривень можна буде при максимальному курсі 42,3 грн/$. Тож умовно цей курс і може бути цільовою межею для НБУ.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Також за темою:

Поділитися новиною: