Освітні пільги для учасників бойових дій та їхніх дітей
Огляд освітніх пільг та механізм оформлення пільгового кредитування й соціальної стипендії
Розповідаємо про державну підтримку для здобуття освіти учасників бойових дій та їхніх дітей: соціальну стипендію, покриття оплати за навчання, довгострокові кредити та інше.
Види пільг для здобуття освіти
Державна підтримка для здобуття освіти надається у вигляді:
- Повної/часткової оплати за навчання коштом державного та місцевих бюджетів;
- Пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти;
- Соціальні стипендії (стабільна щомісячні виплата);
- Безоплатне або на пільгових умовах проживання в гуртожитку.
Учасники бойових дій та їхні діти, зокрема ті, які навчаються на денній формі в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – мають право на одержання державної підтримки для здобуття освіти.
Також на державну підтримку для здобуття освіти можуть розраховувати:
- діти, один з батьків яких зник (пропав безвісти) під час бойових дій;
- діти осіб, які загинули/померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, отриманих під час участі в Революції Гідності, а також діти осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України під час Революції Гідності;
- діти, які мають довідку ВПО;
- діти, які проживають на території лінії зіткнення (буферна зона між підконтрольною та окупованою територією України).
У дітей учасників бойових дій є змога скористатися держпідтримкою для здобуття освіти до досягнення 23 років.
Крім цього, у разі незакінченої освіти, яку отримували особи з вищезазначених категорій на умові державного замовлення (держбюджет) можуть поновити навчання на тому ж рівні та спеціальності, на якій навчалися раніше з урахуванням пільг для здобуття освіти. Обмежень у виборі закладу для поновлення навчання немає.
Документи для отримання пільг на здобуття освіти
Для отримання пільг на здобуття освіти варто надати вступній комісії навчального закладу свідоцтво про народження дитини, довідку про реєстрацію місця проживання (прописка) та один із цих документів (у разі наявності більше – кілька документів):
- Посвідчення учасника бойових дій або посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни;
- Посвідчення члена сім’ї загиблого/загиблої (дітям до 16 років варто надати довідку про загибель, яку отримав один із батьків чи опікунів);
- Довідку про взяття на облік ВПО.
Державна підтримка, відповідно до належної пільги, надається за рішенням керівника закладу освіти. Її припиняють надавати у разі відрахування із закладу освіти.
Рішення про відмову в наданні держпідтримки для здобуття освіти можна оскаржити безпосередньо до керівника чи засновника закладу освіти та Міністерства освіти й науки України.
Соціальна стипендія для учасників бойових дій та їхніх дітей
Соціальні стипендії призначаються студентам, які не мають академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання та зараховані до рейтингу успішності від першого семестрового контролю.
Хто має право на соціальну стипендію
На соціальну стипендію можуть претендувати:
- Учасники бойових дій;
- Особи з інвалідністю внаслідок війни;
- Діти померлих учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни або учасників Революції Гідності;
- Діти, один з батьків яких зник (пропав безвісти) під час бойових дій;
- Особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності та їхні діти.
Якщо студент/студентка має право на призначення соціальної стипендії одночасно за кількома підставами, соціальна стипендія виплачується відповідно до однієї з підстав за його/її вибором.
Процес оформлення соціальної стипендії
Пакет документів на соціальну стипендію не відрізняється від зазначених документів для отримання пільг на навчання – обов’язковими є свідоцтво про народження дитини, довідку про реєстрацію місця проживання (прописка) та один або кілька із вищезазначених документів.
Щоб отримати соцстипендію потрібно подати паперову або електронну заяву до закладу освіти. У заяві має бути зазначено:
- Прізвище, ім’я, по батькові;
- Число, місяць, рік народження;
- Зареєстроване місце проживання або фактичне місце проживання;
- Паспорт або свідоцтво про народження;
- Реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- Унікальний номер облікової картки платника податків;
- Ким і коли студентського квитка;
- Підстава для отримання соціальної стипендії (до прикладу, свідоцтво про загибель батьків виданого військовим формуванням чи довідка ВПО).
Заклад освіти приймає документи та заяву і протягом 10 днів передає їх до місцевого органу соціального захисту населення. Відділення соцзахисту протягом 5 днів перевіряє документи ат вносить їх у Єдиний державний автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, формуючи персональну облікову картку.
Пільгове кредитування для здобуття освіти
Пільговий кредит надається тільки один раз на одну освітньо-професійну (освітню) програму/спеціальність.
Хто має першочергове право на пільговий кредит для здобуття освіти
Якщо виникли однакові підстави (тобто, результати вступних випробувань) для надання кредитування, перевагу у схвальному рішенні мають:
- Учасники бойових дій;
- Діти, які мають довідку ВПО;
- Діти померлих чи зниклих безвісти учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни або учасників Революції Гідності;
- Особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності та їхні діти;
- Діти, які проживають на території лінії зіткнення (буферна зона між підконтрольною та окупованою територією України).
Процес оформлення пільгового кредиту на навчання
Для укладення угоди на кредит студент/студентка має подати до приймальної комісії закладу освіти свій паспорт та номер облікової картки платника податків (у разі неповнолітнього віку – документи подає один із ваших законних представників).
Угода укладається з одним з батьків або особою, яка є законним представником студента/студентки, якщо одержувач кредиту є неповнолітнім/неповнолітньою. А протягом одного календарного року після досягнення повноліття між закладом освіти і одержувачем кредиту укладається нова угода зі збереженням усіх умов попередньої.
Разом із документами подається письмова заява про пільгове кредитування від імені вступника.
Для оформлення кредиту приймальна комісія на підставі заяви, результатів складення вступних випробувань та з урахуванням підстави на пільгу для здобуття освіти, приймає рішення щодо зарахування до закладу освіти з оплатою навчання за рахунок пільгового кредитування.
Повертається кредит зі сплатою трьох відсотків річних суми заборгованості за кредитом протягом 15 років. Сплата починається після з 12 місяців після здобуття кредиту.
Якщо є можливість закрити кредит раніше встановленого строку – жодних додаткових заяв робити не потрібно, можна просто погасити його достроково.
Правова допомога
Якщо у вас виникли будь-які додаткові запитання щодо державної підтримки для здобуття освіти учасників бойових дій та їхніх дітей: соціальну стипендію, покриття оплати за навчання, довгострокові кредити тощо, зверніться на номери:
- 1545 або 0 800 507 309 – урядова гаряча лінія;
- 0 800 504 425 – для мешканців тимчасово-окупованих територій.
Читайте також:
Comments are closed.