У цьому матеріалі розповідаємо як розрахувати страховий стаж та суму майбутньої пенсійної виплати, а також як правильно подати заяву про призначення пенсії за віком.
В якому віці можна отримувати пенсію за віком
Право отримувати пенсію за віком мають пенсіонери, які досягли мінімального страхового стажу:
- Людина з 31 роком страхового стажу отримає пенсію за віком, коли їй виповниться 60 років.
- Людина зі страховим стажем від 21 до 31 року отримає пенсію за віком, коли їй виповниться 63 роки.
- Людина зі страховим стажем від 15 до 21 року отримає пенсію за віком, коли їй виповниться 65 років.
Людина, яка не отримає мінімального страхового стажу до досягнення 65 років, не матиме права на пенсію за віком. Натомість їй надаватиметься соціальна допомога – 2361 грн.
Додатково можна докупити страховий стаж. Мінімальний страховий внесок становить 22% від мінімальної зарплати, з 1 січня це 1562 грн. Отже, місяць стажу коштує 3134 грн, а рік – 37488 грн.
Як розрахувати розмір пенсії
З 1 січня 2024 року мінімальна пенсія становить 2361 грн, а максимальна – 23610 грн. Розрахувати майбутній розмір пенсії можна онлайн у пенсійному калькуляторі або ж офлайн за допомогою наступної формули: Пенсія = Середня зарплата × Індивідуальний коефіцієнт зарплат × Коефіцієнт страхового стажу.
Приклад розрахунку майбутньої пенсії за віком:
- Середня зарплата. Марія хоче вийти на пенсію у квітні 2024 року. Їй необхідно розрахувати середню заробітну плату за останні три роки перед виходом на пенсію – 2021, 2022 та 2023 роки. Середня зарплата за ці роки становить 10327,23 грн.
- Індивідуальний коефіцієнт зарплат. Це співвідношення зарплати Марії в конкретному місяці до середньої зарплати в Україні в цьому місяці. Зарплату в конкретному місяці можна переглянути у фізичній або електронній трудовій книжці. Наприклад, у січні 2022 року Марія отримала 8 тис. грн, а середня зарплата по країні за цей місяць становила 14 055,38 грн. Отже, індивідуальний коефіцієнт зарплати Марії за січень 2022 року буде 0,56918 (8 тис. грн поділити на 14 055,38 грн). Після знаходження індивідуального коефіцієнта зарплати для кожного місяця потрібно додати ці величини та розділити на кількість коефіцієнтів зарплат.
- Коефіцієнт стажу. Це кількість стажу роботи, помножена на величину оцінки одного року страхового стажу (0,01) та поділена на 12. Наприклад, якщо Марія працювала 30 років, то її коефіцієнт страхового стажу становитиме 0,25 (30 років помножити на 0,01 і поділити на 12).
Для розрахунку суми пенсії потрібно перемножити всі три показники: Пенсія = 10327,23 грн × 1,2 × 0,25 = 3071,17 грн.
Документи на отримання пенсії за віком
Заяву про призначення пенсії можна подати онлайн за допомогою вебпорталу Пенсійного фонду України чи офлайн у будь-якому сервісному центрі органів Пенсійного фонду України. В обох випадках знадобиться наступний перелік документів:
- паспорт громадянина України старого зразка або ID-картка;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (ІПН);
- документи про страховий стаж (трудова книжка, диплом про навчання на денній формі, військовий квиток та ін.);
- довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд до 30.06.2000 (за бажанням);
- реквізити банківського рахунку (якщо обрано спосіб виплати через банк);
- фотографію для пенсійного посвідчення (2,5х3);
- свідоцтво про шлюб (у разі зміни прізвища);
- інші документи (за потреби).
Пенсія за віком призначається через день після досягнення відповідного пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше 3 місяців із дня настання такого віку.
Пенсія за віком після досягнення 60 років призначається автоматично (без звернення особи), якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж та необхідну кількість років страхового стажу.
Як подати заяву на отримання пенсії за віком онлайн
Подати онлайн-заяву на отримання пенсії можна лише через портал Пенсійного фонду України, для цього потрібно:
- Авторизуватися в особистому кабінеті ПФУ за допомогою BankID, ДІЯ.Підпис або електронного підпису.
- Натиснути на кнопку “Всі послуги” та вибрати послугу “Заява на призначення пенсії”;
- Обрати тип пенсії: за віком, за вислугою років, по інвалідності чи у разі втрати годувальника.
- Заповнити всі поля та прикріпити копії документів у форматі JPG, PNG або PDF, обсяг кожного документу не має перевищувати 1 МБ.
- Підписати заяву електронним підписом, який використовували для входу.
Інформація про призначення або непризначення пенсії буде надана не пізніше, ніж через 10 днів після подачі заяви. Переглянути статус заяви можна на електронній пошті або в особистому кабінеті ПФУ в розділі “Мої звернення”.
Читайте також: