fbpx
КОШТ

Накопичувальна пенсія: що це та коли запрацює в Україні

Україні має три рівні пенсійної системи: солідарну, обов’язкову накопичувальну та недержавне пенсійне забезпечення. Втім, попри публічне визнання роботи трирівневої системи в Україні ще з 2004 року, парламентарі досі не ухвалили формальне рішення про старт другого – накопичувального рівня. При цьому, добровільне накопичення є обов’язковим чинником пенсійної реформи, яка має підвищити виплати пенсіонерам та позбавити країну дисбалансів в питанні наповнення грошима Пенсійного фонду. Які переваги та недоліки має накопичувальна пенсія детально пояснюємо в цьому тексті. 


Пенсійне забезпечення: які види пенсії можна оформити


Що таке накопичувальна система пенсій

Накопичувальна пенсійна система – це щомісячні обов’язкові заощадження із заробітної плати на власне пенсійне забезпечення. 

Тобто, всі офіційно працевлаштовані, а значить застраховані, громадяни матимуть свої накопичувальні рахунки, на які щомісячно вноситимуть певний відсоток зі свого доходу (зарплатні). Внески йтимуть до Пенсійного фонду України, а згодом і до Недержавних та Накопичувальних фондів. Їх можна буде вибрати самостійно серед усіх доступних на той час.

Головне в цьому рівні системи – обов’язковість внесення певного відсотку коштів від усіх громадян, які працюють. Спочатку планується впровадити 2%, пізніше збільшити до 7%, що залежатиме від загального рівня цін та фінансового тиску через сплату таких внесків. Відсотки розподілятимуть порівну на працівника та роботодавця. 

Усі кошти йтимуть до Державного фонду (пізніше до будь-якого Недержавного), який займатиметься інвестуванням. Це вбереже кошти від інфляції і потенційно дозволить додатково примножити кошти.

Контролювати власне пенсійне забезпечення можна буде в Єдиному реєстрі соцвиплат, де в персональному кабінеті в режимі реального часу відображатиметься кількість внесків та їхня дохідність.

Поєднання солідарної та накопичувальної систем 

Солідарна пенсійна система продовжуватиме працювати паралельно з накопичувальною.  Вони мають доповнювати одна одну для того, щоб всі рівні пенсійного забезпечення працювали ефективно. Виплата від накопичувальної системи не замінить пенсію за віком чи по інвалідності або по втраті годувальника, а лише доповнюватиме цю суму. Таким чином солідарна та накопичувальна системи будуть повністю сполученими до виходу людини на пенсію, що підвищить рівень виплати щомісячної пенсії. 

На відміну від солідарної системи, в якій відсотки на пенсію потрібно вносити до самого пенсійного віку, накопичувальна система буде обов’язковою для всіх працюючих громадян протягом певного періоду – від 18 до 35 чи 50 років (поки що немає сталого віку). Після обов’язкового періоду – внески повністю добровільні, людина може продовжувати вкладати гроші в цю систему або ні. 

Інфляція та накопичувальна система

Обсяг щомісячних внесків у Державний фонд нині обговорюється. Найімовірніше, що вони становитимуть 2% на працівника та 2% на роботодавця (із щорічним збільшенням на 1% до досягнення 7%). 

Втім, є можливість запровадити й 1+1%, хоча такий план дій замалий для довгострокового існування накопичувальної системи, адже ці відсотки дуже швидко з’їсть інфляція. Для розуміння ризиків: інфляція на кінець 2022 року досягла 26,6% (для порівняння: у 2021 цей показник був на межі 8%).  

Загалом вважається, що інвестування коштів від накопичувальної системи буде ефективним при перевищенні щорічної інфляції щонайменше на 2-3%.

Нарахування пенсій за накопичувальною системою

На власному пенсійному рахунку людини будуть акумулюватися пенсійні кошти: внески та дохід від інвестицій цих внесків. Після виходу на пенсію людина отримає всі ці гроші.

Виплачуватимуть пенсії з накопичувального фонду страхові компанії. Виплати з накопичувальної системи можна буде отримати від страхових компаній кількома способами: 10-річна щомісячна виплата, довічні розділені виплати або одноразовий платіж для тих, хто не зможе накопичити достатньо грошей. 

Гроші можна забрати й раніше – у разі хвороби, настання інвалідності чи переїзду закордон на постійне місце проживання. Одноразово забрати кошти можна й у разі малого накопичення або ж є варіант докласти необхідну суму до довічної пенсійної виплати.

У разі смерті пенсіонера/пенсіонерки кошти не зникнуть, їх можна буде отримати спадкоємцям. 

Недоліки накопичувальної системи

Головне проблема в запровадженні накопичувальної пенсії – відсутність надійних механізмів інвестування. У світовій практиці головним інструментом для цього є фондові біржі. В Україні ж фондові біржі фактично не працюють для широкого загалу і на ній котирується обмежене коло великих компаній. 

Традиційний для населення метод інвестиції – придбання житла та подальша здача його в оренду – для пенсійних фондів може застосовуватися з огляду на високу ризикованість величезні адміністративні витрати. 

Водночас без інвестицій накопичувальна система втрачає сенс, оскільки до моменту виходу на пенсію внески знецінить інфляція. 

До всього, довгострокове інвестування може швидко провалитися через високі витрати на обслуговування всіх Недержавних пенсійних фондів, компаній з управління активами, різноманітних аудиторських перевірок тощо.

Крім цього, зі стартом накопичувальної системи почне зменшуватися частина до солідарної системи через перерозподіл коштів на дві системи, що призведе до дефіциту Пенсійного фонду та соціального страхування. Разом із цим зменшиться й коефіцієнт єдиного соціального внеску (ЄСВ).

Переваги накопичувальної системи

Змішана система пенсій має на меті зміцнити внутрішню економіку країни завдяки довгостроковому інвестиційному ресурсу (близько 477 млрд грн до 2030 року за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля). Також це покращить ставлення до “білої” зарплатні – тобто офіційних працевлаштувань має стати більше. Це позитивно позначиться на економіці країні. 

Тут варто зауважити, що особливий акцент має саме стимуляція громадян сплачувати внески, оскільки нині  близько 10 млн працездатних українців не сплачують ЄСВ.  

Та найголовніше, що обов’язкові пенсійні накопичення мають підвищити розмір пенсій.  Кількох відсотків щомісячних внесків очевидно недостатньо для суттєвого підвищення розміру пенсій одразу. Однак накопичувальна система орієнтована на довгострокову перспективу, тож у подальшому це може бути якісним доповненням до пенсійних виплат. 

Коли накопичувальна система почне діяти

До повномасштабної війни планувалося голосування депутатів за другий рівень пенсійної системи наприкінці 2022 року, а сама система мала б запрацювати вже з 2023. Втім, голосування довелося відкласти. Тепер імовірну дату впровадження називають 1 січня наступного після завершення/скасування воєнного стану року. А за цей час відповідні міністерства мають напрацювати всю нормативну базу, аби накопичувальна пенсія запрацювала вчасно.


Читайте також:

Поділитися новиною: