Підвищення військового збору з 1,5% до 5% зменшило інтерес до новобудов і житла на стадії будівництва серед покупців та інвесторів через зменшення дохідності. Це ставить під загрозу розвиток сегмента первинної нерухомості і стимулює переорієнтацію на вторинний ринок житла. Про це розповів експерт з нерухомості Олексій Гнучіх, який працює на ринках Києва та Харкова.
За словами рієлтора, інвестори, які раніше купували житло на стадії котловану або на етапі перепоступки, тепер стикаються з підвищеним податковим навантаженням. Це значно ускладнює ведення бізнесу в цьому сегменті.
“Податок виріс на 3,5%. Це не вся маржинальність, звісно, але левова частка доходів точно втрачається. Через це ми спостерігаємо скорочення кількості пропозицій у будинках, яким менш як три роки, а також зменшення кількості покупців, які планували інвестувати в цей ринок”, – пояснив Олексій Гнучіх.
Можливість оптимізувати податки через заниження вартості об’єкта більше не працює. Тепер власники змушені платити податки з повної вартості нерухомості.
“У власників залишається менше коштів, особливо у тих, хто розглядає цей ринок як бізнес. Раніше інвестори могли скористатися варіантами податкової оптимізації, але зараз цього немає. Як наслідок, інвестиції в новобудови стають менш вигідними, а кількість охочих інвестувати скорочується”, – додав експерт.
Ринок новобудов під загрозою?
За словами Олексія Гнучіх, нові правила гри змушують інвесторів переорієнтовуватися на ринок старішої нерухомості, оскільки податкове навантаження там суттєво нижче:
“Покупці ж розуміють: якщо зі 100 тисяч доларів доведеться сплатити 11% податку, це економічно невигідно. Натомість можна купити квартиру в будинку старше трьох років і заплатити лише 1% податку”, – зазначив рієлтор.
Якщо вже заплуталися, коли які податки сплачуються при купівлі-продажу квартири, читайте пояснення для всіх ситуацій від Кошту.
Як наслідок, зменшення кількості інвесторів і покупців новобудов ставить під загрозу розвиток цього сегменту і стимулює переорієнтацію на вторинний ринок житла. Таким чином, Олексій Гнучіх прогнозує, що ціни на купівлю вторинного житла стабілізуються і припинять падати. Водночас оренда квартир, ймовірно, не буде дорожчати, а в деяких випадках може навіть подешевшати — до 10%.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Читайте також:
- Після зростання військового збору майже чверть доходу за депозитами йтиме на податки
- Підвищувати податки у 2025 році не планують, якщо не буде кризових ситуацій
- Заміська нерухомість: що зараз відбувається на ринку і на що звертати увагу покупцям
- Українська нерухомість vs інші методи інвестицій: де вища дохідність?