Під час укладення договору купівлі-продажу житлової нерухомості податкові платежі чітко розділені з оплатою для продавця і покупця. Хоча більшість з них залежить від продавця, на практиці вони розподіляються за домовленістю. Тож далі перелік податків і зборів для різних ситуацій.
В загальному випадку, про операціях з нерухомістю продавець має сплатити 1% державного мита, а покупець 1% пенсійного збору. При цьому, для продавця може підключатися різний розмір податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військовий збір. Натомість пенсійний збір покупець може спробувати повернути.
Продаж продавцем однієї квартири протягом року
В цьому випадку загальна сума всіх платежів становитиме лише 2%: 1% державного мита з продавця і 1% пенсійного збору з покупця. Якщо власник володів нерухомістю понад 3 роки, то більше жодних державних платежів не має.
Якщо ж нерухомістю володіли менш як 3 роки, то додається ПДФО для продавця в розмірі 5% і військовий збір 1,5%. Відтак, тоді сума всіх платежів зростає до 8,5% загалом.
Втім, тут є виключення для успадкованого майна – правило 3 років на нього не розповсюджується і продаж без ПДФО і військового збору.
Продаж продавцем другої квартири протягом року
В цьому випадку загальна стандартна сума всіх платежів становитиме 8,5%, оскільки додатково потрібно сплатити ПДФО і військовий збір: держмито 1%, ПДФО 5% і військовий збір 1,5% з продавця, а також пенсійний збір 1% з покупця.
Втім, є виключення для успадкованого майна – продаж другої успадкованої нерухомості протягом року також без ПДФО і військового збору.
Продаж продавцем третьої і подальших квартир протягом року
В цьому випадку загальна сума всіх платежів становитиме вже 21,5%. Головна зміна – тепер продавець має сплатити ПДФО аж 18%. Він же має сплатити 1% держмита і 1,5% військовий збір і
Покупець незмінно сплачує 1% пенсійного збору.
Є виключення для успадкованого майна – при продажу 3 об’єкту успадкованої нерухомості протягом року сплачується 5% ПДФО, замість 18%. Відтак, сума всіх платежів становитиме 8,5%.
Коли і як сплачувати податки при купівлі-продажу квартири
Всі платежі розраховуються від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу. Договірна ціна має бути не меншою оціночної вартості, визначеної експертом. Зазвичай хто і що покриває з податкових платежів при купівлі-продажу житла є внутрішньою домовленістю сторін, але здійснити платежі потрібно конкретно від імені продавця чи покупця, згідно законодавства.
Вищевказані платежі податки потрібно заплатити до підписання договору купівлі-продажу нерухомості.
Додаткові платежі при купівлі-продажу квартири
Вищевказані платежі включать лише розрахунки з державою. Втім, на практиці супровід угоди вимагає додаткових платежів: оплата нотаріусу за посвідчення угоди, оплата оцінювання житла, банківська комісія і послуги юриста за потреби для супроводу угоди.
При платежах понад 50 тис. грн можливі лише безготівкові розрахунки з рахунку покупця на рахунок продавця. У середньому комісійний збір банком становить 1 %.
Вартість нотаріальних послуг дуже відрізняється від регіону і об’єкту нерухомості, але загалом починається від 5 тис. грн. Послуги юриста при супроводі угоди також стартують від 5 тис. грн (хоча це не обов’язково і виключно побажання учасника угоди).
Нині довідку про оціночну вартість нерухомості можна отримати безплатно за допомогою онлайн-сервісу від Фонду держмайна. І лише при незгоді з цією заявленою ціною можна замовити окрему вже платну оцінку.
Пільги при купівлі житла
Формально, якщо купується перша житлова нерухомість, то збір покупцем 1% до пенсійного фонду сплачувати не потрібно. Втім, єдиного централізованого реєстру для перевірки цієї інформації в Україні не має – відтак доводиться 1% платити всім і нотаріуси відмовляються оформляти угоди без відповідної квитанції. Однак, цей платіж потім можна повернути в судовому порядку.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Також за темою: